Legal design та права людини: що робити якщо слова не працюють
Про юридичний дизайн, його вплив на права людини та як юристам почати застосовувати принципи legal-дизайну, щоб їх краще розуміли.
Юридичний дизайн і права людини можуть здатися дивною та, на перший погляд, зовсім не пов’язаною між собою парою, як кіт та книга або чашка й капці. Однак, попри їхню різну природу, вони мають спільну сутність, яку не можна ігнорувати. За покликанням і правовий дизайн, і права людини сприяють забезпеченню справедливості, правосуддя та рівності для всіх людей, незалежно від їхнього походження чи інших обставин.
Правовий дизайн має на меті зробити юридичний світ більш доступним, зрозумілим та зручним для суспільства. Спрощуючи складні правові концепції та процедури, юридичний дизайн має на меті надати людям можливість орієнтуватися в правовій системі з більшою ефективністю, легкістю та впевненістю.
Аналогічно, права людини спрямовані на забезпечення справедливого та рівного ставлення до всіх людей, незалежно від їхньої раси, статі, релігії чи соціально-економічного статусу.
Проте, яка користь від прав людини, якщо вони не закріплені в законах, які люди можуть зрозуміти і використати? І, зрештою, яка користь від законів, якщо вони не захищають фундаментальні права всіх людей?
Візьміть смартфон зручніше, налийте філіжанку кави та приготуйтеся — ви дізнаєтесь про ще одну (не)очевидну юридичну таємницю. Тож, як перетин дизайн-мислення та прав людини можуть працювати разом задля розбудови більш справедливого суспільства?
Розуміння лігал-дизайну
Можливо, ви думаєте: «Юридичний дизайн? Це щось типу судової повістки з блискітками та єдинорогами?». Це припущення, звісно ж, має право на існування, але не зовсім точно віддзеркалює суть.
Ви коли-небудь отримували документ, який був настільки переповнений канцеляризмами та термінологією, що навіть вам, мегакрутому юристу, потрібна була ще одна юридична освіта, щоб зрозуміти яку суть у нього закладав автор? Дуже сподіваюсь, що відсоток людей, які відповіли ствердно буде невеличким, але… сучасні реалії все-таки не настільки «веселкові» — саме лігал-дизайн покликаний це виправити.
Юридичний дизайн — це мистецтво взяти складну правову інформацію і зробити її легшою в розумінні та навігації для пересічної людини, використовуючи при цьому, очевидно, принципи дизайну. Іншими словами це своєрідний переклад юридичного жаргону на людську мову, який поєднує суху практичність та гнучку креативність. Якщо ж казати більш конкретно, то йдеться про створення документів та юридичних інтерфейсів, які є зручними, візуально привабливими та, найголовніше, — ефективними. Більше — згодом.
Права людини та закон
#Вижюристи, тому маєте знати, що таке права людини. Але переконаймось, що ми на «одній хвилі». Якщо говорити коротко, буквально в 10 словах, то права людини — це стандарт прав, який забезпечує базовий рівень регулювання поведінки в суспільстві та закріплює зобов’язання держави щодо людей. База, фундамент, ґрунт! Гаразд, тут було 17 слів — можете закидати помідорами, це було зроблено, щоби привернути вашу увагу.
Саме права людини гарантують те, що до вас будуть ставитися як до людини, а не як до одноразової виделки на пікніку. Без них ми отримаємо беззаконне, антиутопічне суспільство, де сила створює право та відморозки світу цього роблять усе, що їм заманеться.
При цьому, захист та забезпечення прав людини залежить від багатьох факторів та суб’єктів. Фундамент — це законодавство, і воно ефективне настільки, наскільки свідомі люди його розробляли. Далі по ієрархії акцент зміщується — у гру вступають інші суб’єкти, які стежать за дотримання прав людини та їх захистом: міжнародні організації, національні правозахисні групи та державні інституції.
Варто розуміти, що в аспекті дотримання прав людини будь-який індивід, а тим паче юрист, може бути опорою змін на краще — для цього не обов’язково бути «супергероєм». Почати ви можете із застосування принципів юридичного дизайну у власній роботі — це на 100 % гарна та не надто складна ідея, ви в цьому незабаром переконаєтесь.
Перетин
Так, окей — розібрались, шо то є таке той ваш лігал-дизайн та яка суть прав людини. Але чому їх поєднання має значення для забезпечення та захисту прав людини, запитаєте ви? Відповідь, як і все геніальне, проста — як люди можуть користуватися своїми правами, якщо вони навіть не можуть зрозуміти, що вони таке?
Якщо ви працюєте у сфері права — юридичний дизайн може стати тією суперсилою, про яку ви навіть не підозрювали. Йдеться про те, щоб зробити закон (або його інтерпретування) більш зручним і доступним, щоб його було легше розуміти й застосовувати. Це один із найпростіших способів подолати розрив між юристами та пересічними громадянами, які хочуть бути впевненими, що їхні базові права захищені.
І коли йдеться про права людини, юридичний дизайн може допомогти розробити основу, яка дозволить нам створювати доступне, інклюзивне та справедливе правове поле. В ідеалі, звісно, поступово та «лагідно» переформатувати всю суспільну правосвідомість — зробити майбутнє правової сфери більш прозорим та інклюзивним. Проте, станом на зараз, це скоріше далекі фантазії, ніж реальна можливість «тут та зараз». Саме тому фокус уваги варто змістити з «води в океані» на «судна», які в ньому «ходять» — адвокатів, юрисконсультів, нотаріусів, держслужбовців та інших юристів. Із цим буде простіше, оскільки ви вже читаєте цю статтю.
Тож, що можна почати робити вже зараз?
Почати перетворювати юридичну сферу на юзер-френдлі простір можна, якщо додати у свою роботу всього кілька не надто хитромудрих принципів:
- Простота. Так, необхідно спростити юридичну мову — це, мабуть, уже й так зрозуміло, хоча більшість ваших університетських викладачів навряд погодиться із цим твердженням. Розбивайте складні юридичні поняття на прості терміни, облиште довгі речення та мільярди пасивних конструкцій.
- Візуал. Людям подобається дивитись на красиві речі. Тож зробіть свою роботу привабливою — навіть якщо це черговий договір або якась довіреність. Спробуйте додати трішки інфографіки, схем, діаграм або навіть ілюстрацій для ключових моментів. Наприклад, можна використати блок-схему для візуалізації етапів процесу або використати часову шкалу для термінів. Можливостей багато — треба проявити власний креативний потенціал.
- Зручність. Макет документа — наше все і його обов’язково треба покращувати. Спробуйте створити власну юридичну дизайн-систему з вдалими комбінаціями шрифтів, стилями заголовків та підзаголовків, маркерами для розбиття довгих блоків та списків. Мета — зробити читання тексту приємним процесом, а не дослідженням для документалки на тему «юридична мова 21 століття — нахіба воно треба та що нам про неї відомо».
- Залученість. Цей принцип буде водночас найцікавішим та найскладнішим для більшості юристів — тут треба створити умови для утримання уваги клієнтів/користувачів (називайте як хочете) на важливих речах та їх більшої і глибшої участі в юридичних процесах. Методи можна використовувати різні — від інтерактивних документів до гейміфікації.
Навіть просто складаючи прості для розуміння юридичні документи, ви вже зможете забезпечити ширший доступ до прав для більшої кількості людей та створити підґрунтя для їх реалізації повною мірою. Уявіть собі світ, де люди дійсно можуть читати й розуміти свої контракти, де юридичні форми не є джерелом тривоги і плутанини, і де закон є дійсно доступним для всіх. Саме такий світ може нам допомогти створити використання принципів юридичного дизайну.
На глобальному рівні лігал дизайн має ще потужніший вплив на права людини. Юридичний дизайн прагне покращити структуру, зовнішній вигляд, рамки та процес реалізації закону, щоб створити базу для кращого розуміння та захисту прав людини.
Висновки
Отже, якщо ви юрист або будь-який інший фахівець, який працює в галузі права, час відкласти тезаурус і почати думати про те, як можна зробити закон більш зручним для користувачів. А якщо ви все ж не юрист — ви все одно можете виступати за правовий дизайн, вимагаючи, щоб ваші документи були зрозумілими та доступними. Коли йдеться про права людини — ми всі в одному човні.
Юридичний дизайн не лише для еліти та обраних — кожен може використовувати його, щоб додати омріяної зручності та індивідуальності у своїй юридичній грі.
📌 P. S. Як “залігалдизайнити” документи ви можете прочитати тут.
Автор: Решетовський Олександр