Китайський бортпровідник, якого звільнили за поцілунок з хлопцем, подав в суд


У 2019 році Чай Чжена — бортпровідника найбільшого в КНР авіаперевізника, «Китайських Південних авіаліній», — звільнили після публікації в інтернеті відео поцілунку з хлопцем. Нині Чжен судиться з колишнім роботодавцем, стверджуючи, що його звільнення було пов’язане з дискримінацією через сексуальну орієнтацію.

У разі виграшу справи 29-річний Чжен не лише отримає компенсацію, а й створить прецедент щодо протидії дискримінації ЛГБТ+ у Китаї.

Про це повідомляє CNN.

У Китаї гомосексуальність офіційно не заборонена, а з 2001 року вона вилучена з переліку психічних розладів (Всесвітня організація охорони здоров’я зробила це 1990-го). Водночас на законодавчому рівні гомосексуальним парам не надається таких самих прав, як гетеросексуальним, зокрема щодо всиновлення, укладання шлюбу, спільного володіння чи успадкування майна тощо.

З 2016 року в Китаї на офіційному рівні заборонили трансляцію на телебаченні та в інтернеті «збоченої сексуальної поведінки», куди, серед іншого, включають і гомосексуальні відносини. Ініційоване того ж року Програмою розвитку ООН опитування показало, що лише 5% ЛГБТ+-людей у Китаї наважуються здійснити камінґ-аут у сім’ї та серед друзів і лише 17% вважають, що їх повністю приймають на роботі.

29-річний Чай Чжен судиться з колишнім роботодавцем, який звільнив його після відео поцілунку з хлопцем

Чай Чжен під час роботи в «Китайських Південних авіалініях» публічно не говорив про свою гомосексуальність, бо переживав, що це вплине на його кар’єру. Але в жовтні 2019 року в китайському сегменті інтернету з’явилося відео, на якому Чжен цілується разом із іншим чоловіком — одним із пілотів «Китайських Південних авіаліній».

У китайських соцмережах (де ролик став вірусним) Чжена називали «юнгою Південних авіаліній». І хоча відео зняте в ліфті приватного будинку, а Чжен та інший чоловік у цей час мали вихідні, його спершу відсторонили від роботи — сказавши нічого не говорити на цю тему, бо гомосексуальність суперечить «ключовим цінностям соціалізму».

Після цього колеги Чжена — зокрема й деякі геї, з якими він раніше спілкувався, — стали його сторонитися і ще більше боятися, що їх також можуть викрити. Бортпровідник не намагався оскаржити рішення — та, зрештою, у квітні 2020 року його звільнили — як йому сказали, «з очевидних причин».

«Але я не порушував жодних законів чи корпоративних правил. Я перетворився з одного з найкращих працівників зі стрімким кар’єрним зростанням, визнаних компанією, у когось, із ким вони не хотіли мати справу через мою сексуальну орієнтацію. Це неправильно… будь-хто може стати наступною жертвою», — говорить Чжен.

Разом із тим, як розповіло CNN джерело в «Китайських Південних авіалініях», пілота, який на відео із Чженом, не звільнили. Ймовірно, причина в тому, що на підготовку пілотів авіакомпанії в Китаї витрачають власні кошти — і це немаленька сума, — а тому пілоти більш захищені від звільнень.

Чай Чжен після звільнення переїхав до Пекіна, але, за його словами, не може ані знайти роботи (через причину звільнення з «Китайських Південних авіаліній»), ані налагодити особисте життя (тому що його вважають скандальним). У серпні 2020-го він вирішив подати до суду на колишнього роботодавця й відсудити компенсацію за вимушений прогул.

Сам позов не стосується дискримінації прямо, але згадує про неї: з 2008 року в КНР діє закон, що забороняє звільняти людей, зокрема, за ґендерною ознакою. Деякі юристи в Китаї вважають, що це стосується й сексуальної орієнтації, але в суді подібних справ поки не розглядали.

Адвокатка Чжена, Чжун Сялу, визнає: справа непроста, бо «Китайські Південні авіалінії» — велика державна компанія. Але водночас сподівається, що вона дозволить ЛГБТ+-працівникам показати, що ті незручності, яких вони зазнають на роботі, є провиною роботодавця, а не їх самих.

У листопаді 2020 року відбулося слухання у справі Чжена. Тепер він разом із юристами очікує на вирок.

«Я відмовився від роботи, про яку мріяв із дитинства. Але мені потрібна ця боротьба. Хтось має її вести — чи то для покращення законів, захисту наших прав чи для сприяння соціальній рівності й відкритості», — вважає він.

«Китайські Південні авіалінії» не відповіли на запит CNN.

Джерело: cnn.com, hromadske.ua

Фото: Pexels