Краудфандинг в законі: практика фінансування спорів в Україні та світі
Незважаючи на те, що правосуддя повинне бути доступним, реальна картина далека від ідеальної. Судовий процес, який може затягнутись на місяці чи навіть роки, потребує значних фінансових витрат, які можуть перевищувати очікувані та доступні громадянам суми.
Проте впродовж останніх років з’являється все більше можливостей знайти підтримку, як моральну, так і фінансову. Приватні спонсори, зарубіжні гранти, запозичення — ці способи допоможуть зібрати гроші не тільки на втілення ідеї, але й вирішення проблеми. Все більшої популярності набирає вид спільної оплати — краудфандинг (від поєднання слів — «натовп» та «фінансування»). Народне спонсорство було започатковане на Заході, але знайшло собі місце й в Україні.
Спершу краудфандинг був цілком направлений на розвиток культурної сфери, підтримку музикантів, видавців, а також соціальні проекти. Новий тренд краудафандінгу — збір коштів на якісну юридичну допомогу. Допустимо, комунальні служби зробили у вашому домі неякісний ремонт покрівлі — вона все ще тече — і не хочуть компенсувати шкоду. Або ж за дорученням місцевої влади в сквері знищили дерева, і тепер у спеку ніде сховатися. Такі випадки можна перераховувати безкінечно. Один в полі не воїн, і вирішити подібні суперечки законним шляхом вкрай складно. Послуги юристів обчислюються в тисячах гривень ще до першого суду. Звідки ж брати гроші на соціально значущу справу?
Онлайн-скарбничка на судові суперечки
Тут на допомогу приходять платформи краудфандинга. Випускники юридичних спеціальностей в США користуються ними, щоб уникнути дорогих кредитів на початку кар’єри. Досвідчені адвокати вдаються до колективного фінансування судових справ, які позивач не може оплатити самостійно. При цьому тема спору щиро хвилює не тільки потерпілого, але і фахівця. В цьому випадку юрист зацікавлений не заробити, а поліпшити життя клієнта.
Іноді краудфандінговий сервіс розвивається через скандал. Наприклад, СrowdJustice з’явився в Америці після імміграційного закону президента Дональда Трампа. Двом братам з Ємену, які мали візу США, міграційна служба відмовила у в’їзді на територію країни через новий указ. Було потрібно 15 тисяч доларів для розгляду їх справи. Суму зібрали швидко, і вже через кілька днів молоді люди отримали право перебувати в США.
Можливе й безпосереднє фінансування одного чи двох спонсорів, про яке ми згадували в матеріалі Інвестиції в суд: як заробити на чужому позові. Його відмінність полягає в тому, що це більше схоже таки на інвестицію — той, хто фінансує вирішення судового спору, очікує на прибуток, в той час як краудфандинг працює за принципом численних внесків людей не байдужих до проблеми, яку мають намір вирішити у суді, а тому вони добровільно роблять фінансові пожертви на якісний юридичний супровід такої справи.
А що у нас?
В Україні за підтримки харківських адвокатів з’явився аналогічний ресурс для вирішення суспільно важливих завдань. Поки на сайті представлені п’ять кампанії зі збору коштів, окремі з них були профінансовані повністю, в той час як інші не знайшли належної підтримки.
За словами адвоката Артема Дінця, сервіс спрощує можливість отримати якісну допомогу, адже в системі працює величезна команда фахівців. Все, що потрібно від заявника, — описати проблему і відправити її модератору сайту. Запит перевіряється на неприпустимі висловлювання, конфлікт інтересів. Потім юристи складають план дій: що потрібно зробити для досягнення бажаної мети. Встановлюється приблизна вартість послуг адвокатів, і кампанія запускається. Коли сума накопичена, гроші перераховуються юридичному підряднику і робота виконується відповідно до плану.
Як окремий вид діяльності, краудфандінг в Україні не регулюється, але на практиці використовується форма договору — співфінансування.
У команди є стоп-лист — справи, за які вони не беруться (стосуються релігійних організацій, сексуальних меншин, конкуренції в бізнесі, політичної боротьби).
До ресурсу його творці планують залучити юристів всієї країни. Нещодавно до проекту приєдналася Полтава.