Кому та коли слід скласти заповіт, — дані Opendatabot


За даними Державної служби статистики, за 2017 рік померло 574 тис людей, а заповітів було підписано 146 856. Виходить, що майже кожен 4 українець підписує заповіт.

Мін’юст відкрив Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів. Використовуючи його, в Opendatabot проаналізували, як українці складають заповіти.

Мілана Шаповалова наголосила, що складання заповіту зазвичай відкладається на останній момент, проте це не правильно. Коли у вас з’явилося майно в обсягу, через який у ваших родичів можуть виникнути суперечки, — слід продумати, кому воно врешті дістанеться.

Заповіт — це документ, у якому людина розповідає, що станеться з її майном після смерті та допомагає уникнути непорозумінь між родичам.

Залежно від цілей, заповіти можуть бути декількох видів.

  1. Заповіт з умовою. Наприклад, хто з онуків перший народить дитину — тому дістанеться квартира, або будинок дістанеться дочці, якщо вона пускатиме там жити брата померлої. Або дати розпорядження. Один з найпопулярніших прикладів — описати, як саме має відбуватися поховання.
  2. Спільний заповіт. Чоловік і дружина складають такий заповіт щодо спільного майна.
  3. Секретний заповіт. Він посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом. Людина може скласти такий заповіт, запечатати його в конверт, підписати та подати його в такому вигляді до нотаріуса. А нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та опечатує.

Чи можна достроково дізнатися інформацію з заповіту?

Ні. У базі нотаріусів можно побачити, що є зареєстрований заповіт певної людини, проте його деталі та зміст дізнатися неможливо, — коментує адвокат Юлія Дузь.

Коли слід складати заповіт?

Немає певного критерію. У більшості випадків людина сама розуміє, коли їй варто це робити: яке майно вона має, скільки дітей, від скількох шлюбів тощо, — пояснює Юлія.

Чому в Україні заповіт не хочуть підписувати своєчасно?

Це стосується стереотипів. Ніхто з нас не хоче розмірковувати про власну смерть і, частіше, ми вважаємо, що нам ще рано про це думати.

Бувають випадки, коли через стан здоров’я людина розуміє, що їй залишилось не дуже довго. Тоді вона може скласти заповіт, проте частіше, вона дарує або реєструє майно на певних родичив. Оскільки, в Україні не розповсюджена практика розписувати у заповіті, яке саме майно, кому дістанеться: машина — дочці, квартира — сестрі, — додає адвокат.

Чи часто виникають спірні питання щодо майна після смерті родича?

Згідно з інформацією пошукової системи «Бабуся», кількість судових справ щодо заповітів щороку складає близько 65 тисяч на рік. Проте в реальності таких ситуацій значно більше, адже не всі суперечки доходять до суду.

Основні теми суперечок — розділ майна за відсутністю заповіту та оспорювання дієздатності людини в момент його складання (наприклад, якщо людина перебувала в лікарні і отримував медикаменти).

Кому можна заповісти майно? Нащадками можуть бути лише родичі? І чи можна переписати хату на кота?

Ні, в Україні майно можна заповідати людям, юридичним особам чи державі.

Відома легенда про бабусю, яка переписала хату на кота, теж можлива. Проте виглядати заповіт буде таким чином: квартира буде переписана на організацію, метою якої буде піклуватися про кота.

А як же родичі? Вони можуть залишитися без майна?

Так, можуть. Пріоритетне право на спадкування мають люди, зазначені в заповіті. Якщо самого заповіту немає, або він недійсний, або зазначені у заповіті люди відмовляються від спадку, тільки тоді цей спадок отримують спадкоємці за законом (родичі).

Єдине виключення — неповнолітні діти або непрацездатні батьки, діти, вдова/вдівець. Незалежно від змісту заповіту, вони успадковують половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Чи можна оскаржити заповіт?

Можна, але тільки в суді та при певних умовах. Наприклад, якщо буде встановлено, що заповіт складено під впливом фізичного або психічного насильства, або через стан здоров’я людина не усвідомлювала, що робила. Або зміст заповіту не відповідає волі заповідача.

Хоча бувають випадки, коли заповіт можна визнати недійсним без суду. Якщо він був складений з порушенням вимог, або людиною, яка не мала права цього робити (неповнолітня або недієздатна).

Як підписати заповіт?

Найпростіший варіант — підписати заповіт у нотаріуса. Проте якщо доступу до нотаріусу немає, заповіт можуть посвідчити відповідні посадові особи. Наприклад, якщо людина в лікарні — посвідчити може головний лікар, якщо в військовій частині — командиром частини тощо.