Коли сумніватися — на користь: способи навчитися мислити критично


Уміння піддавати судження критиці допомагає нам не приймати чужі думки на віру, глибше розбиратися у речах та приймати обґрунтовані рішення. Сьогодні ми розберемо, яке мислення — критичне та які є способи його прокачки.

Те, як ми думаємо, формує наші щоденні переконання та впливає на наше життя. Якщо ми вміємо мислити критично, піддаючи різну інформацію під сумнів, то ми здатні тверезо оцінювати факти та вигадки, не плутаючись в інтуїтивних припущеннях та у теоріях змов.

З чого складається критичне мислення?

Критичне мислення — здатність мислити ясно та раціонально. Таке мислення охоплює спостереження, звернення до попереднього досвіду, рефлексію, сумніви та активний діалог з іншими людьми.

Ви здатні мислити критично, коли:

  • розумієте зв’язок між різними ідеями;
  • можете визначити важливість і актуальність аргументів;
  • вмієте аргументувати свою позицію та здатні чути, розуміти й аналізувати аргументи опонента;
  • здатні виявити невідповідності й помилки у своїх та чужих міркуваннях;
  • підходите до проблем послідовно та систематично;
  • замислюєтеся над обґрунтуванням власних припущень, переконань і цінностей;

Навіщо потрібно мислити критично?

Уміння стане вам у пригоді, щоб орієнтуватися у будь-якому потоці інформації — зокрема, зуміти убезпечити себе від впливу фейкових новин, пропагандистів і шарлатанів. Аналізуючи та зіставляючи дані, ми вчимося бачити передумови тих чи інших подій й передбачати події. Озираючись на свій минулий досвід та відзначаючи свої успіхи й недоліки, ми знаходимо можливість особистого зростання.

   Уміння критично мислити стане в пригоді скрізь, де автоматичні дії не принесуть користь. Наприклад, при прийнятті рішень: як знайти хорошу роботу? Як підібрати відповідну дієту? Що краще вибрати: інхаус чи офіс юридичної фірми?

7 способів поліпшити свої навички критичного мислення

  • Почніть з простих питань

Яким би складним не здавалося критичне мислення, підступитися до нього допоможуть прості запитання.

Для початку визначте, як звучить головна проблема, зрозумійте, які відомі аргументи та чи підкріплені вони доказами. Використовуйте базові питання, щоб розібрати проблему на складові частини та далі перевіряти кожну окремо. 

Припустимо, вас запросили в журі конкурсу районного благоустрою. Ваше завдання — разом з іншими експертами та жителями району оцінити запропоновані різними архітекторами проєкти забудови місцевого пустиря. Щоб впоратися з цим завданням, ви повинні уточнити віковий та соціальний склад населення; визначити, які потреби місцевих жителів враховані, а які — ні; зрозуміти, чи зручна обрана локації для конкретного будинку / конструкції й т. д.

  • Навчіться сумніватися

За словами Альберта Ейнштейна, цінність вищої освіти — не в тому, щоб вивчити якомога більше фактів, а в тому, щоб сприймати мислення як інтелектуальне тренування.

З історії філософії й науки ми знаємо, що багато великих відкриттів здійснені, тому що молоді винахідники й дослідники наважувалися заперечувати розхожі думки та гіпотези. І наукові роботи Ейнштейна — яскравий тому приклад.

Інтуїтивні припущення та очевидні спостереження часто бувають вірними, але ми можемо дізнатися це напевно, лише перевіривши. Або порівнявши думки кількох різних фахівців.

  • Зрозумійте, що вас обмежує

Стереотипи варто шукати не тільки в масовій культурі, а й у самих собі. Протягом життя ми виробляємо зручні для нас поведінкові та мовні патерни. Це спрощує наше життя, але разом з тим все звичне поступово переходить у категорію автоматичного й неусвідомлюваного. Усвідомлення власних звичних ходів міркування та вміння ловити себе на моментах, коли особисті переваги й симпатії втручаються в оцінку тих чи інших явищ — важливий крок на шляху до майстерності критики.

  • Вивчіть деталі

Щоб заново не винаходити велосипед, спершу вивчіть досвід інших мислителів. Тільки не соромтеся сприймати інформацію критично. Задайте собі питання:

  1. Хто збирав дані?
  2. Яка застосована методика для збору даних?
  3. Які зроблені висновки?

Переконайтеся, що у дослідника не має конфліктуючого інтересу або що вибірка прикладів або думок досить показова.

  • Експериментуйте з контекстом

Підприємець та автор книги «Ультранавчання» Скотт Янг критикує класичний університетський підхід до оволодіння майстерністю аналітичного та раціонального мислення. На думку Скотта, університетські стіни надто віддалені від реальних завдань, що існують у всьому різноманітті контекстів.

Янг пропонує, навпаки, поекспериментувати з різними ситуаціями та випробувати свої критичні висновки й рішення в польових умовах. Місце, час, соціальний і культурний контекст можуть змусити нас переглянути виражене раніше переконання. Або переконатися в його правильності на практиці.

  • Практикуйтеся більше та беріть участь в дебатах

В продовження попередньої ради Скотт рекомендує ділитися своїми думками з друзями і колегами. В ході аргументованої суперечки ви зможете краще зрозуміти тези опонента, а також з’ясувати слабкості і неточності власної позиції.

  • Не зупиняйтеся на загальних принципах

І ще дещо наостанок: намагайтеся не ускладнювати. Піддавати спірні висловлювання сумніву — практика корисна, але філософські пошуки навряд чи зроблять ваше життя легшим та зрозумілішим. Просте рішення часто виявляється вірним. А перевірити це допоможуть наведені вище поради.

Джерело: thepoint.rabota.ua, zeh.media, postnauka.com

Фото: Pexels