Коли податкові країн ЄС прийдуть до українців за податками


Вероніка Тібілашвілі

Senior Consulting Department Mngr, Lextensio


Про нюанси сплати податків для українців, які виїхали за кордон через війну, але продовжують працювати на українські компанії.

Після початку повномасштабного вторгнення, багато українців були вимушені покинути рідні домівки та поїхати з України, щоб вберегти своє життя.

Деякі з них уже повернулись додому, але ще велика кількість наших співвітчизників залишаються проживати по всьому світу.

Дякуючи нашим партнерам, українці по всій Європі змогли отримати тимчасовий захист та знаходитись легально, мають можливість працювати, отримувати медичну допомогу та користуватись майже таким самим спектром прав, як і резиденти.

Більшість осіб, які виїхали, ще не повернулися і можуть повернутися не раніше ніж бойові дії повністю припиняться. При цьому, не всі наші співвітчизники працевлаштовані офіційно.

Багато працездатних осіб продовжують працювати на українські компанії віддалено. Це ставить питання, як вони повинні платити податки та в якій країні.

Хто має платити податки?

Податки мають сплачувати всі. За офіційно працевлаштованих осіб це робить роботодавець, а самозайняті особи мають робити це самостійно.

Необхідність виплати податків у країні, де ви постійно проживаєте, існує навіть у випадку, коли не відбувається зміна громадянства чи отримання будь-якого іншого правового статусу.

Одним із ключових аспектів, що цікавить українців, які проживають за кордоном, є їхній статус у плані оподаткування. За загальними правилами, якщо особа прожила в країні понад 183 дні в рік, вона вважається податковим резидентом цієї країни згідно із законодавством про оподаткування.

Це призводить до обов’язку декларувати всі отримані доходи, включаючи ті, що були зароблені за межами країни резидентства, і сплачувати податки із цих доходів самостійно.

Де платити податки?

Двічі сплачувати не потрібно! З тими країнами (наприклад, з Польщею, з Німеччиною), з ким Україна уклала угоди про уникнення подвійного оподаткування, можливою є сплата податків лише в одній із них.

Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПК України в разі, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами в річній податковій декларації.

Аби двічі не сплачувати податки, необхідно спочатку визначитися, де особа планує жити. З урахуванням цього, важливо зберігати свій статус податкового резидента в конкретній країні. Якщо ви переїхали офіційно на нове місце роботи або переоформили там свій бізнес, вам не потрібно оплачувати податки в Україні.

Проте не слід забувати, що якщо ви фізична особа-підприємець в Україні, вам необхідно офіційно закрити свою діяльність, врегулювавши всі зобов’язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та єдиного податку, а також подавши відповідні декларації.

Які можуть бути наслідки несплати податків для ФОПів та самозайнятих осіб?

Якщо ви мешкаєте в країнах Європейського Союзу, але зареєстровані як ФОП в Україні і сплачуєте податки лише в Україні, є кілька можливих наслідків.

Можливо, ви стикнетеся із ситуацією подвійного оподаткування, оскільки Україна та країна ЄС можуть мати різні правила оподаткування. Також важливо мати на увазі, що країни Європейського Союзу можуть отримувати інформацію про доходи, отримані в інших країнах, включаючи Україну.

Наразі в ЄС діє Стандарт автоматичного обміну фінансовою інформацією для податкових цілей, відомий як Загальний стандарт звітності (Common Reporting Standard — CRS), який також уже запрацював в Україні.

Варто зауважити, що ЄС розповсюдив на українців директиву від 2001 року про підтримку біженців та надання статусу тимчасового прихистку.

За цією Конвенцією ЄС, не має жодних причин для зміни резидентства та сплати податків українськими переселенцями в країні вимушеного перебування. І деякі країни вже визнають це. Однак більшість країн усе ще не надали свого роз’яснення.

Ми радимо завжди залишатись чесним перед собою та державою, тому закликаємо співвітчизників за кордоном не зловживати довірою держав, що надали тимчасовий захист та вести підприємницьку діяльність «в білу».

Варто пам’ятати, що кожна ситуація — унікальна, і щоб точно розуміти свої права та обов’язки, краще звернутись до юристів чи податкових консультантів для оцінки саме вашого кейсу й підбору найкращого варіанту для отримання доходу і сплати податків.


📌 Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».