Кандидати у Президенти АПУ: однодумці чи конкуренти?


Відбувся кульмінаційний етап виборчого процесу до керівних органів Асоціації – дебати кандидатів на пост Президента АПУ.

Цього року  висунуто  два претенденти: Денис Бугай, Президент АПУ (2013-2017), партнер VB PARTNERS, адвокат та Андрій Вишневський, член Правління АПУ і Transparency International Ukraine, виконавчий директор ГО «Адвокат майбутнього», адвокат.

Дебати відбулися у три етапи та тривали 95 хвилин. Кандидати відповідали на запитання ведучого, один одного і присутніх. У центрі обговорення стали питання розвитку Асоціації, етичних стандартів правника та особистісного внеску кожного кандидата у розбудову АПУ.

Перший етап — вступне слово та презентацію програми кандидата – розпочав Денис Бугай. Він презентував п’ять стратегічних напрямів розвитку Асоціації:

  1. Вільний, конкурентний, високо етичний ринок;
  2. Незалежне, справедливе правосуддя;
  3. Ефективна система управління, генерація нового лідерства;
  4. Асоціація – впливовий експертний центр, «лідер думки», інформаційний орієнтир суспільства;
  5. Сучасна, мобільна до змін юридична освіта.

Денис Бугай зробив акцент на важливості побудови горизонтальної моделі лідерства у спільноті:

Керівник Асоціації має бути не Президент, як це є сьогодні, і не Правління, а «фул тайм» професійний менеджер. За такою системою працюють Міжнародна асоціація юристів, Канадська асоціація юристів, і гарний приклад – це Європейська асоціація юристів. Президент і Правління – лише контрольно-політична функція. Вони визначають лише напрям руху і пріоритети. «Фул тайм» менеджер з командою керують АПУ. Таким чином, ми не будемо залежні від особистостей Президента та Правління.

У свою чергу Андрій Вишневський зазначив, що перше, з чого б він почав, якщо б його обрали Президентом АПУ «це забезпечити роботу Асоціації в інтересах всієї юридичної спільноти». Та виділив декілька складових:

  1. Робота з суспільством як з колективним клієнтом;
  2. Збільшити дохідність юридичного ринку, за рахунок скорочення тіньового обігу готівки в системі правосуддя;
  3. Захист незалежності юридичних професій;
  4. Регулювання юридичного ринку – через встановлення спільних правил та етичних стандартів;
  5. Реформа юридичної освіти;
  6. Генерування нових сенсів та вплив на державну політику.

Андрій Вишневський зазначив, що вони з Денисом однодумці, стосовно того, що Асоціація має стати реальним гравцем у виробленні державної політики:

Для цього потрібно створити аналітичний центр, потрібно більшу підтримку комунікаційну і організаційну надати комітетам, адже вони є основним продуцентом нових змістів. Потрібно побудувати ефективну CRM-систему, для залучення усіх членів АПУ, а не лише членів комітетів до цих процесів. Забезпечити можливість ефективного зібрання думок, узагальнення та аналізу для включення їх у спільну позицію Асоціації. І потрібна ефективна комунікаційна стратегія з використання технології digital, якої на сьогоднішній день бракує Асоціації.

Другий етап – питання кандидатів один до одного.  Кожен кандидат мав підготувати по сім запитань, які за правилами, не могли стосуватися особистого життя, політичних чи релігійних поглядів та інших вподобань.

Андрій Вишневський розпочав сесію запитання-відповідей. Зокрема, запропонував відповісти своєму візаві на питання, чи готовий він зараз взяти на себе публічне зобов’язання, у разі обрання Президентом АПУ, до кінця каденції забезпечити підписання так званої «білої декларації»?

Денис Бугай нагадав, що на це питання йому відповідати не потрібно, бо він це вже зробив.

Я зробив це 10 років тому, навіть більше. Коли така ініціатива в рамках АПУ виникла. Ми дійсно, прийняли певні правила: зробили публічну декларацію і підписали її. Якщо інші юридичні компанії готові це робити, безумовно так. Я буду двигуном цього процесу і буду спонукати максимально. Я написав у своїй програмі – культивування відповідального ставлення до податків, культивування до виплат наших юристів, ми маємо бути білими та прозорими. Ми маємо бути взірцем для юридичного ринку. Ми маємо стати взірцем і для інших професій.

Денис Бугай відмовився від можливості задати питання своєму опонентові, аргументувавши, що «Оскільки Андрій сам сказав, що він мій однодумець, тому у мене немає таких питань, відповідей на які він би не знав», — зазначив він.

Третій етап складався з відповідей кандидатів на питання від глядачів — із залу та глядачів онлайн-трансляції.

Зокрема, Михайло Процайло, голова Ліги студентів у відставці запитав у кандидатів на посаду Президента АПУ, яким чином вони бачать розвиток молодіжного крила Асоціації — Ліги студентів щодо можливої незалежності Ліги студентів та щодо її ролі у реформуванні юридичної освіти.

Я б максимально інтегрував членів Ліги до основної діяльності Асоціації… Я б розглядав Лігу студентів як інтегральну частину Асоціації і потужний додатковий двигун. З точки зору реформи юридичної освіти, студенти є основними стейкхолдерами разом з юридичним бізнесом, і я думаю, що ці дві сторони мали б бути основним генератором ідей, а АПУ могла би забезпечити площадку, модерацію і узагальнення пропозицій, — поділився своїм баченням Андрій Вишневський.

Денис Бугай зазначив, що він прибічник самоврядності Ліги студентів.

Але самоврядність не має бути бар’єром у співпраці з АПУ. Ми маємо згенерувати синергію, яка буде корисною для наших спільнот. Щодо юридичної освіти, я висловив власну думку комісії, коли сказав, що ми не можемо підтримати якусь концепцію, якщо ми не проговоримо і не отримаємо підтримки Ліги студентів. У питаннях реформи освіти ми не маємо рухатися без погодження зі студентством, — зазначив Денис Бугай.

Леонід Антоненко, голова Ревізійної комісії АПУ запитав у Андрія Вишневського, чи не вважає кандидат своїм мінусом те, що не має досвіду побудови юридичного бізнесу, а Асоціація, за його словами, є у значній мірі, представником юридичного бізнесу.

Відповідаючи на запитання, Андрій Вишневський зазначив, що Асоціація, згідно зі Статутом є представником усіх правничих професій, і в АПУ є сім секцій, зокрема, секція юристів-держслужбовців, юрисконсультів, прокурорів тощо.

Те що я не маю юридичного бізнесу вважаю своєю перевагою, а не недоліком. Оскільки не має конфлікту інтересів.

Крім того, кандидатів запитували, як вони бачать співпрацю АПУ з міжнародними організаціями, такими як IBA, ABA тощо.

Добре, що АПУ співпрацює з усіма організаціями — з ABA, і з CBA, і з IBA. Нам потрібно цю співпрацю розвивати і поглиблювати. АПУ є хорошим прикладом того яким чином українська професійна спільнота є інтегрованою в ширші кола в міжнародний контекст… Я повністю погоджуюся з тезою Дениса, що українська професійна Асоціація не має ставати залежною ні від кого, у тому числі від міжнародних донорів. Але немає жодних підстав щоб АПУ не співпрацювала з іншими юридичними організаціями, — підкреслив Андрій Вишневський.

За посиланням можна переглянути відео-трансляцію дебатів.

Нагадуємо, що вибори до керівних органів АПУ відбудуться 24 травня 2019 року у місті Харкові, на Правничій Асамблеї.