Іпотека та юридичний гумор: поєднати непоєднуване


Роман Посікіра — адвокат, який спеціалізується на кредитних та іпотечних спорах. Він видав три книги про іпотеку, остання з яких —  «Іпотека 2021. Правові висновки» — вийшла буквально на днях. 

А ще Роман дуже полюбляє гумор. Протягом багатьох років він збирав юридичні жарти, що, зрештою, теж «вилилося» в книгу. 

Ми розпитали його, чому він обрав таку спеціалізацію, як виникла ідея писати книги, що особливо у його останньому виданні про іпотеку та як йому вдалося назбирати стільки юридичних жартів 🙂

  • Чому ви вирішили займатися юриспруденцією?

Це сталося абсолютно випадково. Перед випускними іспитами в школі мені товариш сказав, що вступатиме на юридичний. Я йому відповів, що теж піду :). 

  • Ось так просто? І не розчарувались у виборі?

Ні, абсолютно. Вже під час навчання я зрозумів, що це моє.

  • Куди ви пішли працювати після закінчення вишу?

Я пішов працювати юристом в банк і паралельно поступив в аспірантуру Львівського національного університету ім.І. Франка. По завершенню почав викладати на юридичному факультеті й присвятив цьому 10 років свого життя. Весь цей час я суміщав теорію і практику. І вже у 2008 році повністю зайнявся практичною діяльністю. Моя спеціалізація — кредитні та іпотечні спори. Для себе вирішив, що буду займатися тільки цим. 

  • І тому почали писати книги :). Як прийшла ця ідея?

Це професійна деформація, пов’язана з 10-ти річним досвідом викладання на юридичному факультеті :). У мене було постійне бажання збирати інформацію, узагальнювати її та робити висновки. 

Тому у 2017 році я видав першу книгу «Іпотека: практичний порадник для юриста». Я вирішив триматися ніші, і вже у 2019 році у співавторстві з Андрієм Порайко видав другу книгу. Вона називалася «Іпотека: правові висновки Верховного Суду».

Але практика змінюється. Кожні два роки виникає потреба робити нове узагальнення судової практики. Бо, якщо чесно, я і сам починаю заплутуватися у правових висновках.

  • І ви видали третю книгу?

Так, буквально на днях. Вона називається «Іпотека 2021. Правові висновки». Я підготував її у співавторстві з Марією Босяк.

Це своєрідна «паличка-виручалочка» для правників, які практикують у сфері кредитних та іпотечних спорів. Адже у ній можна знайти всю необхідно судову практику, яка підкріпить позицію юриста. 

  • А що в ній унікального? Тобто чим, крім власне самої судової практики, вона відрізняється від попередніх видань?

Я вирішив зробити певний експеримент і зробив її у двох формах: паперовому й електронному.

Загалом це 428 правових позицій з моїми коментарями, структурно розбитих на сім розділів. Це полегшує пошук необхідної практики. Ба більше, біля кожного правового висновку є QR-код. Також я долучив окремі думки суддів Великої Палати ВС, а ще зробив певний аналіз, де є суперечності між висновками тощо. 

  • А як щодо електронної версії?

Це дещо розширена версія. Крім того, я беру на себе своєрідний соціальний обов’язок щомісяця видавати підписникам оновлений варіант судової практики. Тобто користувачі отримуватимуть PDF-файл з оновленою інформацією. Для цього я запускаю Patreon. Окрім цього, буду ділитися з «патронами» своїми процесуальними документами та надавати особисту консультацію раз на місяць. 

  • І скільки буде коштувати підписка?

Поки це лише експеримент, тому планую невелику щомісячну плату в розмірі $5-10. 

  • Тобто за цю суму підписник отримає оновлену версію книги, процесуальні документи + консультацію?

Так, я вирішив спробувати такий формат. Плюс мені цікаво, як реагуватиме аудиторія та взагалі наскільки людям це потрібно. А ще це триматиме мене в тонусі :).  

  • А як щодо друкованої версії? Скільки коштує вона?

Всі книги я продаю за єдиною ціною — 330 грн. Пам’ятаєте фразу з фільму «Операція Ы» — «330… каждому»…».  Я люблю жартувати, тому це символічне для мене число. 

  • Чи є наразі якісь суттєві проблемні питання у сфері кредитних, іпотечних спорів?

У сфері узагальнення судової практики — практично немає. Я абсолютно задоволений роботою Великої Палати ВС та Касаційної Цивільної й Господарської Палати. Як на мене, вони розв’язали основні проблеми правозастосування. Зараз швидше є необхідність удосконалення законодавства. А щодо практики, то вона вже усталена. 

  • Що, на вашу думку, потребує удосконалення в законодавстві?

Зараз найбільша проблема — це позасудове звернення стягнення на предмет іпотеки на підставі договору.

Тобто виникають питання щодо реєстрації права власності через продаж іпотекодержателем предмету іпотеки. На сьогодні відсутні строки, які обмежують іпотекодержателя в цьому. Також відсутній баланс у певних сферах іпотечних відносин. 

  • Чи напрацювали ви свої пропозиції щодо змін у закон?

Так, я маю вже свої напрацювання. Крім того, у книзі я теж про це пишу. Але, як на мене, було б варто ініціювати разом з колегами нову редакцію закону про іпотеку. 

  • Ви сказали, що полюбляєте гумор.

Так, якраз згадав жарт на тему кредитів: є два види шахраїв, ті що не повертають кредити, і ті, що їх видають :). 

Насправді я дуже люблю гумор. Навіть видав книгу «Антологія юридичного гумору». В ній є багато жартів про банки, іпотеку, гроші. До речі, в книзі про іпотеку є теж вставки з моїми жартами: аж 12 сторінок. 

  • Це якось незвично :). Здавалося б, іпотека — серйозна тема.

Важко іти проти своєї природи. Я жартую скрізь і всюди — я цим живу. 

  • Ви згадали про книгу «Антологія юридичного гумору». Розкажіть про неї детальніше.  

Я вже давно збираю анекдоти й різні жарти. А років вісім тому мені прийшла ідея видати книгу. Як на мене, вона унікальна. Адже в ній зібрані анекдоти, байки, короткі жарти із залу суду тощо. При чому багатьма мовами світу: я писав своїм колегам з різних країн, і вони присилали мені жарти про юристів. Також там багато веселих ілюстрацій відомих художників. Ця книга вийшла у 2020 році й швидко закінчилась. Тому я вирішив перевипустити це видання. Хто ще не гортав — дуже рекомендую.


Придбати книгу про іпотеку можна тут: