Ідеальна тривалість відпустки та повернення до роботи


Кожен працівник за законом має право на N-ну кількість днів відпустки протягом року. Дилемою для багатьох є його дроблення: використовувати покладений місяць відразу або розмазати помірним шаром по всьому робочому періоду. Про те, як зробити правильний вибір ми й поговоримо сьогодні.

І хоча це питання впирається в ряд суб’єктивних критеріїв, будь то характер самої роботи, розмір бюджету або переваги сім’ї, дослідження встановили оптимальну тривалість відпустки, в межах якої працівник встигає сповна насолодитися відпочинком.

Вчені Університету Тампере в Фінляндії вивчили поведінку 54 людей, які перебувають у відпустці. Фахівці виміряли перепади їх настрою та ступінь задоволення відпочинком протягом всього часу і виявили, що позитивні емоції мають межу зростання та не постійно пов’язані з тривалістю відпочинку. Так, спостереження вчених показали, що пік задоволення відпочинком настає на восьмий день відпустки.

Швидше за все, саме цей період — вісім днів — є ідеальним варіантом для того, щоб піти у відпустку, — каже член дослідницької групи Джессіка де Блум.

На думку вчених, захоплення від надлишку вільного часу настає вже в перший день відпустки. Але до восьмого дня люди повністю знімають з себе залишки робочого стресу. Після цього, вважають дослідники, позитивні емоції починають зменшуватися, а після одинадцятого дня — стрімко падають.

Восьмиденний період відпустки вдало лягає і на звичний графік туристичних поїздок. «У п’ятницю ви відправляєтеся додому, — пише у своєму блозі фахівець з кадрів Тім Сакетт. — Можливо, вам навіть вдасться втекти з роботи раніше. Збираєте речі, а в суботу відправляєтеся в подорож. Повернувшись через тиждень, у вас залишається ще ціла неділя, щоб прийти до тями та морально підготуватися до роботи».

Сумна тенденція, яку помітили вчені, полягає в тому, що тривалість відпустки не впливає на робочий настрій після його закінчення. Як тільки ви повернетеся до своїх обов’язків, то, ймовірно, забудете про більшість позитивних емоцій, пережитих раніше.

Виходячи з цього, постає резонне питання: навіщо тоді взагалі брати відпустку, навіть на тиждень? Є ж вихідні. І якщо тривалість відпустки не має накопичувального ефекту і людина з однаковим настроєм вийде на роботу після, тоді навіщо жертвувати бонусом у вигляді невикористаних відпускних?

На ці запитання відповідає інше дослідження, згідно з яким, працівники, які відмовляються від щорічних відпусток, в середньому більш схильні до передчасної смертності та захворювань серцево-судинної системи. При цьому вчені рекомендують брати кілька коротких канікул для «перезавантаження» протягом року, замість однієї тривалої відпустки раз в декілька років.

Згадане дослідження також показало, що короткі перерви, такі як вихідні, недостатні для ефективного використання вільного часу. Це особливо актуально в останні роки, коли межа між професійним та особистим життям сильно скоротилася, внаслідок чого люди стали працювати набагато більше. Тому для досягнення необхідного ефекту, вчені закликають відсторонитися від службових справ під час відпустки та по можливості залишити вдома використовувані для роботи гаджети і не виходити на зв’язок з колегами та партнерами.

Продуктивне повернення

Заради всіх нас, ми зібрали ще кілька рекомендацій, як пережити перші робочі дні після відпустки та не впасти в депресію.

  • Організуйте буферний день

Якщо ваша відпустка супроводжувалася довгою поїздкою в інше місто / країну, то після повернення з неї контраст з робочим режимом посилиться ще більше. 

Як ми натякали раніше, послабити його можна: для цього необхідно повернутися з поїздки мінімум за один-два дні до виходу на роботу. Сценарій «з аеропорту — в офіс» з великою ймовірністю обернеться для вас стресом. Вам потрібен час, щоб оговтатися після дороги, упорядкувати домашні справи, морально підготуватися до робочого тижня. І головне — вам необхідно виспатися, тому гірше першого робочого дня після відпустки може бути тільки перший робочий день в сонному стані.

  • Сходіть до спортзалу

Попередній похід в зал напередодні робочого тижня або в перший її день — гарний засіб боротьби зі стресом робочої рутини. Викид ендорфінів в результаті фізичного навантаження підніме настрій та згладить щетинисту ворожість переходу від вихідних до служби.

Тому тренування перед початком робочого дня стане його відмінною емоційною преамбулою. Якщо немає часу на зал, замініть його бігом. Навіть легка прогулянка на роботу вже здатна підвищити вашу лояльність до майбутніх справ.

  • Приведіть у порядок робоче місце

Відновити індивідуальний робочий простір  — це перше, з чого потрібно почати робочий тиждень. Стрімко включитися в роботу буде нелегко — набагато складніше, якщо при цьому доведеться кожну задачу супроводжувати нервовим пошуком відсутнього предмета.

Тому по приходу на роботу ваш план дій наступний: спочатку — прибирання робочого місця, потім — плавне включення в процес.

  • Визначте план завдань

Перш ніж приступати до роботи в перший робочий день після відпустки, вам слід скласти план. Спроба вирішити всі справи, що нагромадилися цілком та відразу призведе до ще більшого стресу. Тому для початку краще приступити до планування подальшого робочого процесу.

Це завдання відрізняється не тільки ефективністю, але і — в силу своєї операційної простоти — добре підходить в якості вступного. Для початку перевірте пошту. Напевно багато вхідних повідомлень вже неактуальні. Від них варто позбутися. Потім розподіліть інші за принципом їх важливості. Те ж саме слід зробити з іншими завданнями.

Розсортуйте їх у своєму графіку в порядку пріоритету. Поетапне включення в роботу позбавить вас від прокрастинації та зробить шквал прийдешніх завдань менш страшним.

  • Розслабтеся та поспілкуйтеся з колегами

Мало який роботодавець вимагатиме 100% ефективності від своїх співробітників в перший робочий день після відпустки. Довгий забіг краще почати з невеликої швидкості.

Приділіть пару годин спілкування з колегами, обміну інформацією про проведену відпустку, однією-двома чашкам свіжозвареної кави. Дайте своїй свідомості звикнути до повернення в офіс. Те саме можна сказати про виконання перших завдань. Як зазначено в пункті вище, вони можуть бути не дуже складними та вичерпуватися лише складанням плану на найближчий тиждень.

Джерело: huffpost.com, hussle.сom

Фото: Pexels