Формування системи та особливості діяльності державних органів для пошуку та повернення активів в Україні


Насанкін Владислав

Начальник Західного МТУ АРМА


Про АРМА, механізми виявлення, розшуку та повернення активів в Україну, міжнародне співробітництво та систему державних органів.

Одним із ключових напрямів державної політики й забезпечення національної безпеки та економічного зростання для України є протидія корупційним та іншим злочинам. Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання активно боротися проти корупції, відмивання коштів та організованої злочинності.

Україна є стороною, зокрема, таких основних міжнародних багатосторонніх договорів, що передбачають підстави та порядок міжнародного співробітництва, у тому числі і взаємної правової допомоги:

  • Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності 2000 року;
  • Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції 2003 року.
  • Європейська конвенція про взаємну допомогу в кримінальних справах 1959 року, Додатковий протокол 1978 року та Другий додатковий протокол 2001 року до неї;
  • Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, 1990 року та Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму 2005 року;
  • Кримінальна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією 1999 року;
  • Конвенція про правову допомогу і правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (Мінська конвенція), яка використовується лише у відносинах України з країнами СНД;

Відповідно до ст. 51 Конвенції ООН про боротьбу з корупцією сторони Конвенції зобов’язані надавати одна одній щонайширшу допомогу для пошуку та повернення активів.

Рішенням Ради Європейського Союзу від 06 грудня 2007 року рекомендовано державам утворити спеціалізовані інституції з виявлення та розшуку активів (ARO), які можуть бути заморожені, арештовані чи конфісковані в рамках кримінального або цивільного провадження.

У 2016 році в Україні відбулася реформа інституту конфіскації в кримінальному провадженні, а також системи виявлення, розшуку та управління активами, одержаними злочинним шляхом.

Зокрема, було удосконалено процедури арешту майна та спеціальної конфіскації в кримінальному провадженні, а також створено Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Агентство з розшуку та менеджменту активів — АРМА).

Агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який діє на основі спеціального закону та низки підзаконних нормативно-правових актів.

Діяльність АРМА з виявлення та розшуку активів здійснюється за аналогом установ із повернення активів, які успішно функціонують у державах-членах ЄС відповідно до рішення Ради Європейського Союзу від 06 грудня 2007 року № 2007/845/JHA та інших актів права ЄС.

АРМА здійснює виявлення та розшук активів у кримінальному, цивільному та адміністративному процесах у випадках та на підставах, визначених законодавством.

Загальні засади міжнародного співробітництва АРМА визначено статтею 18 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», згідно з якою АРМА відповідно до міжнародних договорів України за принципом взаємності чи з власної ініціативи здійснює міжнародне співробітництво з відповідними органами іноземних держав у частині обміну інформацією з питань, пов’язаних із виявленням та розшуком активів.

АРМА авторизоване та є партнером універсальних міжнародних утворень та механізмів співробітництва:

  • CARIN (Камденська міжвідомча мережа з повернення активів);
  • Interpol (Міжнародна організація кримінальної поліції);
  • StAR (Ініціатива з повернення вкрадених активів);
  • Europol (Європейський поліцейський офіс);
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Західно-Африканського регіону (ARIN-WA);
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Західної та Центральної Азії (ARIN-WСA);
  • Платформа офісів із повернення активів держав-членів ЄС;
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Азійсько-Тихоокеанського регіону (ARIN-AP);
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Південно-Африканського регіону (ARINSA);
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Східно-Африканського регіону (ARIN-EA);
  • Міжвідомча мережа з повернення активів Карибського регіону (ARIN-CARIB).

Загалом, на кінець 2022 року АРМА налагоджено співпрацю з 88 країнами та міжнародними організаціями та прийнято участь у 1083 розслідуваннях. Безпосередньо протягом 2022 року АРМА прийнято участь у 558 розслідуваннях, у тому числі в 349 розслідуваннях у рамках Task Force.

Також до Національних органів, уповноважених здійснювати пошук і повернення активів, зокрема належать:

  • Офіс Генерального прокурора України;
  • Міністерство юстиції України;
  • Національне антикорупційне бюро України;

Зазначені органи здійснюють міжнародно-правове співробітництво, у тому числі для пошуку та повернення активів, у порядку передбаченому розділом 9 КПК України.

— Генеральна прокуратура України звертається із запитами про міжнародну правову допомогу в кримінальному провадженні під час досудового розслідування та розглядає відповідні запити іноземних компетентних органів, крім досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро України, яке в таких випадках здійснює функції центрального органу України;

— Міністерство юстиції України звертається із запитами судів про міжнародну правову допомогу в кримінальному провадженні під час судового провадження та розглядає відповідні запити судів іноземних держав;

З метою оптимізації співпраці АРМА та Офісу Генерального прокурора України у 2022 році розроблено та прийнято Порядок взаємодії АРМА та Офісу Генерального прокурора щодо виявлення та розшуку активів у межах міжнародної правової допомоги при проведенні процесуальних дій.

Даний нормативний акт покликаний забезпечити виконання звернень Офісу Генерального прокурора щодо виявлення та розшуку активів у межах міжнародної правової допомоги, які здійснюються відповідно до частини першої статті 568 Кримінального процесуального кодексу України, статті 9 Закону України «Про прокуратуру», пункту 6 частини першої статті 10, статей 15 — 17 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Крім того як допоміжні органи до вказаної діяльності можуть залучатись:

  • Національне центральне бюро Інтерполу;
  • Державна служба фінансового моніторингу;

— Бюро Інтерполу є такими, що пов’язує Інтерпол із поліціями держав — членів Інтерполу. Вони є базовими пунктами для підтримки міжнародної поліцейської співпраці. Діяльність же Інтерполу заснована в 1923 році з метою реалізації потреб держав під час узгодження та координації сумісних зусиль для боротьби з міжнародною та національною злочинністю. Серед членів цієї потужної організації більше 200 держав.

Постановою від ЗО вересня 1992 p. N 555 «Про вступ України до Інтерполу» Кабінет Міністрів незалежної України прийняв рішення про вступ до МОКП, у якому було зазначено таке:

  1. Прийняти пропозицію Міністерства внутрішніх справ, погоджену з Міністерством юстиції, Міністерством закордонних справ Міжнародна організація кримінальної поліції та Службою безпеки, про вступ України до Міжнародної організації кримінальної поліції — Інтерпол.

Подати від імені Уряду заявку про вступ України до цієї організації.

  1. Виділити для сплати вступного та річного внесків Інтерполу 328 700 швейцарських франків. Державному експортно-імпортному банку профінансувати зазначені витрати за рахунок коштів Державного валютного фонду України.

Кабінет міністрів України постановою від 11 серпня 2004 р. № 1043 «Про представника Національного центрального бюро Інтерполу в Міжнародній організації кримінальної поліції — Інтерпол» прийняв рішення про направлення представника України до штаб-квартири Інтерполу в м. Ліоні.;

— Державна служба фінансового моніторингу є центральним органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу України. Забезпечує співробітництво з міжнародними, міжурядовими організаціями, діяльність яких спрямована на забезпечення міжнародного співробітництва у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, у тому числі з Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), Комітетом експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), ЄС, Світовим банком, Міжнародним валютним фондом, Егмонтською групою підрозділів фінансових розвідок, ООН;

Також АРМА приєдналося до Платформи для експертів Європолу (EPE), учасниками якої є фахівці різних напрямів у правоохоронній сфері з понад 100 країн. ЕРЕ пропонує набір функцій та інструментів, що відповідають потребам експертів у різних сферах та містить понад 50 платформ, які охоплюють широкий спектр напрямків правоохоронної діяльності. Варто зазначити, що доступ до певної експертної групи надається лише за запрошенням та виключно авторизованим користувачам, які є експертами у сфері компетенції спільноти. Вказана платформа є високоефективним інструментом обміну інформацією, зокрема, у сфері протидії злочинам із використанням віртуальних активів.

Європол є правоохоронним органом Європейського Союзу. Призначенням Європолу є посилення взаємного співробітництва компетентних органів держав-членів ЄС у боротьбі з організованою злочинністю, тероризмом та іншими формами тяжких злочинів, які зачіпають дві або більше держав-членів ЄС.

Усього до компетенції Агентства Європолу віднесено майже 30 форм злочинності, серед яких: тероризм, міжнародний обіг наркотиків, організоване шахрайство, корупція, діяльність із відмивання грошових коштів, підробка грошових коштів та платіжних засобів, кіберзлочинність, злочини у сфері інтелектуальної власності. Крім того, взаємодія України з Європолом здійснюється через Департамент міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України.

Поряд із цим, допускається прямий обмін інформацією між Європолом та іншими компетентними органами України (зокрема, Національна поліція України, Національне антикорупційне бюро України, Генеральна прокуратура України (Офіс Генерального прокурора) та ін.). У рамках міжнародного співробітництва України з Європолом правоохоронними органами України здійснюється робота в міжнародних спільних слідчих групах, оперативний обмін інформацією в кримінальних провадженнях, встановлення місцезнаходження осіб у різних країнах та притягнення винних осіб до відповідальності.

Таким чином в Україні на даний час сформовано, та успішно діє система державних органів для пошуку та повернення активів в Україну.

Одним із ключових органів у цій системі є Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)

Нещодавно широкий загал зміг побачити спільне звернення послів Матті Маасікас від ЄС та Бріджит Брінк від США. Звернення адресовано до Офісу Президента України та Верховної Ради України.

У листі чітко зазначається, що АРМА є опорою інституційної архітектури України для боротьби з корупцією, і створена як незалежна урядова інституція на виконання попередніх контрольних показників для лібералізації візового режиму з ЄС та макрофінансової допомоги Україні.

Також задля продовження реформи АРМА пропонується провести комплексний технічний аналіз роботи Агентства для визначення заходів із посилення операційної ефективності та незалежності органу. Реформа офісу з повернення активів і управління ними має відповідати європейським і міжнародним стандартам, включаючи дотримання відповідних Директив ЄС, Групи розробки фінансових заходів (FATF) і рекомендацій MONEYVAL, а також відповідних положень Конвенції ООН проти корупції (UNCAC).


? Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».