Феміда у медичній масці: Як сьогодні функціонує правосуддя у світі та Україні 


Цього року перед і так виснаженою, через відсутність кадрів та від постійного реформування, судовою владою, постала ще й проблема організації роботи в період карантинних заходів.

Розповідаємо про те, як держави забезпечують доступ до правосуддя під час пандемії коронавірусу.

Великобританія

17 березня Кріс Филп, міністр юстиції, запевнив, що навіть за таких нелегких умов сьогодення “суди працюватимуть нормально” і “правосуддя буде продовжуватися”.

Прес-служба Верховного суду Британії заявляє, що зараз будівля залишається відкритою для громадськості, й розгляд судових справ буде продовжений. Крім того, Верховний суд оголосив про своє рішення ввести ряд тимчасових обмежень, що стосуються доступу відвідувачів. В цілому, громадянам буде дозволено спостерігати за справами онлайн, але заборонено входити до будівлі для не пов’язаних із судом цілей.

Також, найстарший суддя в Англії й Уельсі, лорд Бернетт з Малдоні, підтвердив вранці 23 березня, що всі судові процеси за участю присяжних будуть тимчасово припинені в межах зусиль щодо стримування коронавірусу.

“Моя однозначна позиція полягає в тому, що ніякі суди присяжних або інші фізичні слухання не можуть відбутися, якщо існує загроза зараження”, – йдеться в заяві Бернетта.

“Всі слухання в королівському суді, які можуть законно пройти віддалено, повинні проводитися таким чином, а інші слухання, не пов’язані з присяжними, триватимуть з суворим дотриманням заходів безпеки”.

У новому керівництві Служба судів і трибуналів HM (HMCTS) також заявила, що робота судів і трибуналів триватиме з дотриманням запобіжних заходів протягом поточної фази спалаху COVID-19.

“Наші будівлі прибираються щодня, і ми також будемо оперативно реагувати на скарги про погану гігієну”, – пояснює служба, додаючи, що “з огляду на важливість миття рук в цей час, наші прибиральники будуть приділяти додаткову увагу перевірці ванних кімнат і засобів для рук”.

Крім цього, у приміщенні судів є дезінфікуючі засоби як для відвідувачів, так і для працівників суду.

Китайська Народна Республіка 

Китай лідирує у світі не тільки за драконівськими заходами боротьби з коронавірусом, а й за технологічними рішеннями, які він застосовує для постійного здійснення правосуддя.

Оскільки міста виявилися в ізольованому положенні, китайським судам довелося швидко адаптуватися до безконтактної інтернет сфери.

На щастя, необхідні технології вже були. У серпні 2017 року Китай створив свій перший інтернет-суд в східному місті Ханчжоу, після чого у вересні 2018 року в Пекіні та Гуанчжоу були створені аналогічні суди.

Наразі Верховний народний суд Китаю розпорядився перенаправляти справи всіх судових інстанцій в інтернет-суди, а також заохочує суддів повною мірою використовувати онлайнові системи для ведення судових процесів, в тому числі системи для подачі справ і винесення постанов онлайн.

Верховний народний суд Китаю також просуває використання “мобільного мікросуду” на соціальній платформі WeChat в 12 провінціях і містах.

Сполучені Штати Америки

Число федеральних судів і судів штатів Америки, які приймають заходи проти нового коронавірусу, продовжує зростати. Понад 25 федеральних окружних судів припиняють судові процеси присяжних, слідуючи тенденції, яка все ще набирає силу в судах штатів.

У Клівленді судді проводять позачергові засідання щодо звільнення під заставу й про визнання провини, щоб зменшити число людей, яким загрожує небезпека захворіти за ґратами.

У Нью-Джерсі всі нові судові процеси були зупинені, а муніципальні суди закриті.

Кілька федеральних апеляційних судів і судів першої інстанції також забороняють вхід до суду особам, які не є сторонами судового процесу. Деякі просять представників з документами залишати їх в скриньках для пошти, а не вносити безпосередньо у будівлю.

Побоювання з приводу спалаху, схоже, досягли переломного моменту: минулого вівторка Національний центр державних судів повідомив, що 34 штати видали або розширили накази, що припиняють судові розгляди за участю присяжних засідателів або обмежують функції суду.

Очікується, що кількість таких обмежень зростатиме у відповідь на рекомендації Центрів по контролю і профілактиці захворювань.

Вільям Рефтері, старший аналітик Національного центру державних судів, повідомив Wall Street Journal і NBC News, що обмеження безпрецедентні за своїми масштабами.

“Єдиний раз, коли ми чули про щось настільки смутне, це було після 11 вересня або урагану, але й то було тільки на кілька днів”, – сказав він NBC News.

Російська Федерація

Російські суди також закриваються на карантин. Діятиме він з 19 березня по 10 квітня.

Верховний суд розпорядився припинити особистий прийом громадян в судах і приймати документи тільки через електронні інтернет-приймальні судів або поштою. Розглядати будуть тільки справи, що не терплять зволікань (перш за все про обрання, продовження або зміну запобіжного заходу) і справи в порядку наказного провадження, які вирішуються без участі сторін.

Про це йдеться в спільній постанові президії Верховного суду і Ради суддів, яке опубліковано 18 березня на сайті Верховного суду. Також всім судам при наявності технічної можливості рекомендовано ініціювати розгляд справ з використанням систем відеозв’язку.

Крім того, вводиться обмеження доступу до судів для осіб, які не є учасниками судових процесів. Всім суддям і працівникам апаратів судів наказано застосовувати самоізоляцію при найменших ознаках захворювання.

Європейський суд з прав людини

У Європейському суді з прав людини також вжито низку виключних заходів для запобігання епідемії коронавірусу. Детальніше про карантин в ЄСПЛ, ви можете переглянути тут.

Україна

На період установленого на всій території України карантину Рада суддів рекомендувала судам на період з 16.03.2020 до 3.04.2020 встановити особливий режим роботи. А саме рекомендувати учасникам процесу не відвідувати суд без необхідності, а тих осіб, які не є стороною судового спору, в деяких судах – взагалі не пускати в приміщення; подавати документи електронними засобами зв’язку або ж залишати їх у спеціальній скрині суду; роз’яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв’язку з карантинними заходами

На жаль, ні постанова кабміну, ні рекомендаційний лист РСУ не надають єдиного підходу до організації роботи судів.  А тому, кожен суд самостійно визначає графік роботи, порядок і спосіб проведення засідань, порядок доступу до приміщень суду, подання документів тощо.

Наразі, чимало судів встановили наказами або розпорядженнями голів судів власний “особливий режим роботи”.

До прикладу, Вищий антикорупційний суд скасовує проведення та участь у заходах, не пов’язаних із процесуальною діяльністю. Зокрема, особистий прийом громадян, екскурсії школярів та студентів, круглі столи, участь у конференціях, семінарах тощо.

Учасників, які цікавляться судовим процесом, у ВАКС просять відвідувати суд лише за крайньої необхідності. Тих же хто все ж таки змушений відвідати суд, його адміністрація закликає дотримуватися правил особистої безпеки здоров’я. 

Також, 23 березня, повідомили, що на час карантину всі судові засідання, призначені до розгляду у КГС ВС, перенесені. 

На період карантину Верховний Суд з метою запобігання поширенню коронавірусу за можливості вживатиме заходів для мінімізації усного розгляду справ.

У Закарпатському окружному адміністративному суді проводять дистанційне вимірювання температури відвідувачів суду. У випадку виявлення підвищеної температури буде запропоновано утриматися від участі у судовому засіданні, написавши заяву про його відкладення, чи скористатися медичною маскою.

Крім того, Рада суддів України звернулася до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають вашої обов’язкової присутності. Також РСУ просить громадян утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

А ще, 23 березня, українські суди запустили флешмоб: “Ми захистимо Ваші права, а ви подбайте про своє здоров’я”.

Все ж є відчайдухи

За нашою статистикою,  24% юристів ходить наразі в суд, незважаючи на карантин. Зокрема, ми зробили опитування у нашому телеграм-каналі, яке показало, що з 131 людей – 100 не відвідуть, а 31 відвідують суди. 

Автор: Назарій Стах