Естонія – стартап-нація: як там жити та працювати юристу


Микола Демчук – юрист із України, якому вдалося переїхати до Естонії та влаштуватися на роботу за професією.

Він працює у міжнародній юридичній компанії NJORD та спеціалізується у сфері права інформаційних технологій і протидії відмивання грошей.

Ми поспілкувалися з ним про те, як йому вдалося влаштуватися юристом за кордоном, розпитали з чого він починав, через які труднощі пройшов, а також про те, яку специфіку має естонський юридичний ринок.

Ти навчався на юриста в Україні. Розкажи, як виникла ідея поїхати за кордон, і чому?

Ще з першого курсу навчання у виші я хотів отримати освіту за кордоном і пожити в іншій культурі. Оскільки освіта там дорога, я розглядав лише варіанти навчання, де можна було отримувати стипендію. Задля цього намагався активно брати участь у різних міжнародних програмах, бути членом студентських асоціацій (наприклад, ELSA – European Law Students Association) і проявляти себе поза університетом. Я розумів, що це буде цінуватися при подачі документів на стипендію.

Як тобі це вдалося? Якими були перші кроки?

На останньому році бакалаврату я почав подавати свої документи для участі у різних стипендіальних програмах.  Розпочав з пошуку інформації про стипендії й умови навчання та проживання. Потім вибрав програми та готував документи для подачі. Починати варто було ще у вересні-жовтні, бо перелік документів великий і на їх підготовку потрібно чимало часу.

На жаль, перша спроба була невдала і я залишився в Україні та продовжив отримувати освіту в магістратурі свого університету. В останній рік навчання, я вирішив знову подати свої документи для участі в різних програмах. В результаті, отримав запрошення на здобуття освіти по стипендіальній програмі від Тартуського Університету в Естонії на магістерську програму «Право інформаційних технологій».

Чи важко далася адаптація в Естонії? Якими були твої перші труднощі?

Дійсно, було важко. І причиною було не те, що я живу в чужій країні, бо я легко звикаю до нових умов. Та й до того бував багато разів за кордоном, де брав участь у короткострокових проєктах. Труднощі були пов’язані з тим, що моєї стипендії вистачало лише для оплати навчання, а витрати на проживання лягали на мої плечі.

З перших днів я почав шукати роботу на неповний робочий день. Тарту маленьке містечко, що також було випробуванням для мене – я люблю великі міста, тому роботу без знання естонської мови було знайти непросто. Вдалося влаштуватися у спортивну аналітичну компанію в Таллінні. З другого семестру я розпочав жити в столиці Естонії і їздив на навчання в Тарту з четверга по суботу.

Навчання також відрізняється від українського: більше самостійної підготовки, багато писанини та читання, немає великої різниці між лекціями й семінарами (і там і там – це вільне обговорення та аргументація своєї позиції). Тут труднощів не було, бо навчальний процес був цікавим.

Як вдалося працевлаштуватися юристом?  Яка специфіка твоєї роботи?

Коли вже склали всі іспити й чекали офіційної церемонії вручення дипломів, я випадково зустрівся зі своїми одногрупниками та викладачами за келихом пива ?

У відповідь на запитання про мої плани після церемонії, я сказав, що вже шукаю роботу в Естонії, бо хочу мати міжнародний трудовий досвід. Так я отримав пропозицію на стажування від свого викладача. Все літо стажувався безоплатно, а з осені став працівником міжнародної юридичної компанії NJORD.

На моїй магістерській програмі половина предметів були юридичними, а інша половина – суто технічними. Ми вивчали мову програмування Python, кібер-безпеку, стандарти криптографій і подібне. Тому я знаюсь на технологіях і в NJORD працюю зі стартапами у сфері блокчейн, фінтек і штучного інтелекту, а також консультую про комплаєнс у сфері протидії відмивання грошей.

Розкажи про юридичний ринок Естонії. Чим відрізняється від українського?

Естонія маленька країна з населенням 1.3 млн мешканців. Юридичний ринок тут не такий великий, як в Україні. Є всього кілька міжнародних компаній. Три найбільших компанії мають  близько 50-60 юристів кожна. Багато компаній орієнтується на стартапи, адже в Естонії їх багато і вони успішні.

Тобі довелося вчити естонську мову? Чи це важливо?

Я вчу естонську мову і це важливо, якщо хочете будувати кар’єру в юридичній компанії. Якщо працювати юристом не в юридичній компанії, то естонська мова не є обов’язковою. Особливо, якщо компанія працює на різних ринках Європи чи світу.

Фото: Estonianworld website

Розкажи про Естонію, яка вона? Які люди, атмосфера?

Естонія – це та країна, де твоє життя не має «стресів». Тут дуже безпечно, хороша прозора медицина, розвинений безкоштовний громадський транспорт, спокійний рух життя, чисте повітря, цікаві місця для відпочинку, швидкий інтернет, мало людей і холодне північне море. В Естонії, зазвичай, темно, волого та холодно. Середня річна температура близько 6 градусів, але через глобальне потепління я два останні роки міг засмагати та купатися ?

Люди приємні, але досить закриті та мало емоційні в порівнянні з українцями. Проте вони більш підприємливі, ніж українці. А ще естонці дуже спортивні.

Естонія – це стартап-нація зі стартапівською атмосферою.

Чи прогресивна ця країна з точки зору розвитку технологій та стартапів?

Думаю, багато хто у світі чув про Естонію через те, що все, крім офіційного шлюбу і купівлі-продажу землі, можна зробити онлайн. Також Естонія популярна через електронне резидентство і використання блокчейн технологій в державних інформаційних системах.

Естонія посідає третє місце в Європі за найбільшою кількістю стартапів на душу населення. Такі компанії, як Skype, Bolt, Transferwise народились саме тут. Багато людей працюють у стартапах.

На вулицях можна зустріти роботів, які розносять посилки або автобуси з автокеруванням.

Фото: Estonian world website

А як щодо лігалтек-стартапів? Про що говорять, що запускають?

Є тут і декілька лігалтек-стартапів. Сам ринок не дуже розвинений, зважаючи на специфіку лігалтек-сектору і кількість людей, які проживають в Естонії. З найбільш популярних можу назвати Avokaado, Hugo і XLaw.

Якщо порівнювати в цьому контексті Україну та Естонію: міг би навести приклад?

В Україні сектор лігалтеку добре розвивається. Я можу помилятися, але помітив, що багато стартапів фокусується у сфері Legal Marketplace. Наприклад, одним із них є LegalNodes. Знаю, що кожного року відбуваються хакатони про доступність до правосуддя. Цього року він був підтриманий державою, що не може не радувати.

Чи сумуєш за Батьківщиною? Виникають думки повернутися?

Я слідкую за Україною, і за тим, що відбувається. Переживаю за майбутнє і буду намагатися допомогти своїми знаннями та досвідом. Думки повернення в Україну є, проте не планую повертатися найближчим часом.

Що тебе зупиняє? Чи думав про варіанти роботи в інших країнах?

Мені просто хочеться більше пожити за кордоном. Мені подобається пізнавати чужі культури, бути в різних середовищах, пристосовуватись до інших умов. Коли я розумію, яким я був 5 років тому і зараз – то це зовсім різні люди. Я заохочую кожного, коли є можливість, їхати та пожити де-інде. Починаєш сприймати світ по-іншому, ростеш як особистість, раціональніше сприймаєш життя й отримуєш вміння порівнювати.

З чого почати юристам, які також хотіли б працювати за кордоном за професією? Твої поради.

Англійська мова є дуже важливою, якщо ви хочете будувати кар’єру юриста за кордоном. Не має значення, чи їдете ви в Німеччину чи в Францію. Бізнес мова переважно англійська і тут, крім локальної мови, треба буде добре володіти англійською. Зважаючи на те, як розвиваються технології, бути просто правником недостатньо. Я б радив юристам також розвивати себе в суміжних сферах: маркетинг, психологія, аудит, програмування, бізнес-менеджмент і т.д. Поєднання двох сфер збільшить ваші шанси в прийнятті на роботу.

До чого варто бути готовими?

Треба бути готовим до великої конкуренції й бути гнучким до змін. Світ швидко змінюється і це також впливає на юридичну сферу. Кожен день з’являється щось нове: технології, системи, закони. Треба бути в курсі всього і час від часу вчитися чомусь новому.

Як виглядає український юридичний ринок зі сторони, коли ти вже багато років живеш і працюєш в іншій країні?

Зі сторони виглядає, як великий юридичний ринок. Мені важко порівнювати, бо в Україні я не працював тривалий час в юридичній компанії. Я можу розказати про свій досвід роботи в NJORD. У нас досить демократичний устрій в компанії. Немає як такого дрес-коду і чітко вираженої вертикалі. Колеги без проблем приходять в офіс з домашніми улюбленцями, зазвичай це собаки. З перших днів я виконував цікаві юридичні завдання і не робив кави чи ходив на пошту. Існує повага до особистості, незалежно від того, яким є твій рівень.

Робота юристів прозора. Тут юридичні компанії зобов’язані перевіряти своїх клієнтів і їх бізнес на ризики відмивання грошей чи фінансування тероризму. Тому тут досить серйозне ставлення юридичних компаній до законодавства у цих сферах. Часом це приносить незручності клієнтам і юридичним компаніям, оскільки процес онбоардінгу займає більше часу і бюрократії.

Якби ти мав можливість щось змінити у своєму житті, щоб це було?

Був би ще активнішим і використовував більше можливостей під час студентства. Різні мут-корти , правові школи й т.д. Це все у майбутньому віддається сторицею в різних аспектах твого життя.