Думка юриста: Коронавірус — ніщо у порівнянні з фінансовою кризою 2008 року


Колишній керівник багатонаціональної юридичної фірми Clifford Chance Тоні Вільямс переконаний, що пандемія є меншою загрозою для юридичних фірм, ніж крах економіки у минулому. Чому так — розповідаємо далі.

Також Тоні Вільямс є керівником Jomati Consultants і колишнім керуючим партнером Andersen Legal. Зі слів британського юриста з 35-річним стажем роботи, «юридичний ринок значно краще підготовлений до сьогоднішньої кризи», ніж інші галузі. Та про все по черзі.

Про нинішню ситуацію у порівнянні

Тоні  заявив The Global Legal Post, що ситуація з коронавірусом з фінансової точки зору набагато легша ніж у моменти, коли він консультував юридичні фірми у 2008 році. 

«Під час фінансової кризи керівники юридичних фірм вдавалися в питання, чи виживуть їх фірми», — згадує Вільямс. «Була величезна криза ліквідності; банки не бажали довіряти один одному кошти. У нас же зараз цього немає. Відсутній брак ліквідності та й, в цілому, ризик краху всієї економіки.

 Дійсно, велика частина роботи буде відкладена, але ситуація у юридичній сфері у цьому випадку значно краща, ніж в інших секторах економіки».

З точки зору впливу на роботу адвокатів, Вільямс повідомляє, що робота триває, навіть на дистанційному рівні. Як результат, у березні переважна більшість заробітних плат у юридичних фірмах Британії була виплачена повністю.

«Адвокати працюють з дому досить добре. У корпорацій є робота, будь то забезпечення фінансових операцій, вирішення питань зайнятості або розуміння договорів».

Ветеран галузі також відзначив особливий внесок урядових програмах у боротьбу з коронавірусом.

«Неминуче більшість накладних витрат буде пов’язана з людьми й приміщеннями. Але фірми, безумовно, повинні обраховувати всі свої дискреційні витрати та максимально скорочувати їх. Багато урядів представили пакети у вигляді державних відпусток для окремих категорій працівників чи то податкових пільг. Вони знімлять з юридичних фірм частину економічного навантаження і нададуть їм можливість зайнятися власним моделюванням.

Я також очікую, що фірми будуть дуже обережно ставитися до набору персоналу, в тому числі до побічних найманих працівників, якщо тільки не існує чудового найму.

І сподіваюся, що юридичні фірми будуть вчасно платити своїм постачальникам, оскільки ми не хочемо потрапити у тупикову ситуацію на ринку».

Також колишній партнер Clifford Chance закликав партнерів «затягти паски протягом всього періоду карантинних заходів» та відкласти виведення грошей з бізнесу. На його думку, партнерам важливо зрозуміти, що зараз настав час, коли їм необхідно виконати заявлені цінності своїх фірм. 

Між іншим, минулого тижня інша міжнародна юридична фірма Norton Rose Fulbright підтвердила, що попросила своїх адвокатів перейти на чотириденний робочий тиждень, а партнерів розглянути можливість пропорційного зменшення власних заробітних плат та розмірів дивідендів задля збереження робочих місць.

 Наразі юрисконсульт Вільямс наголошує, що ситуація не для всіх юридичних фірм однакова. Він переконаний, що деякі фірми переживуть цей період у легшій формі й хороші лідери в сильних фірмах неодмінно побачать у цьому можливості для подальшого росту. Тоні наводить як приклад Kirkland & Ellis і Latham & Watkins, які зробили великий прорив у період фінансової кризи 2008 року, зосередившись на роботі з приватними акціями й хедж-фондами.

«Вплив віддаленої роботи вражає, враховуючи, що всі змушені це робити. Ми побачимо приклади кращої й гіршої практики. І я думаю, що знайдуться люди, які відгукнуться на цей виклик часу, та інші, які будуть намагатися його перечекати».

Декілька прикінцевих слів

На останнок, Тоні дав кілька основних порад для своїх колег на керуючих посадах.

По-перше, зберігати спокій. На вас дивляться як на лідера і аналізують  вашу поведінку. Вкрай важливо, щоб ви ретельно продумували все, що говорите. Уникайте сторонніх коментарів.

По-друге, спробуйте скласти чіткий список пріоритетів і ретельно опрацювати його. 

По-третє, тримайте людей в курсі. Навіть якщо у вас немає відповідей на всі питання, намагайтеся тримати людей в курсі, будь то партнери, юристи, секретарі чи допоміжний персонал.

 Переважна більшість людей дуже розумні й зрозуміють, що вони знаходяться в безпрецедентній ситуації та дадуть вам свободу дій. Але не забувайте говорити правильні речі й питати себе, як те, що ви говорите, буде сприйнято. Люди ловитимуть кожне ваше слово.

Адаптований переклад: Назарій Стах

Джерело: Globallegalpost.com

Фото: Aier.org