Державна підтримка військовослужбовців та членів їхніх сімей


Віталій Жадобін

Юрист, засновник благодійного фонду «Sensum»


Про підтримку військовослужбовців та членів їхніх сімей: послуги центрів зайнятості, компенсації роботодавцям, гранти та безкоштовне навчання.

Державна підтримка військовослужбовців та членів їхніх сімей — беззаперечно справа важлива й може бути дійсно масштабною допомогою.

Благодійний фонд Sensum звернувся Мінекономіки із запитом щодо надання інформації про програми, гранти, проєкти соціального захисту та соціальної підтримки та/або іншої матеріальної або нематеріальної допомоги (далі разом — програми) військовослужбовцям та/або членам їх сімей, у тому числі, про:

  • програми адаптації військовослужбовців, ветеранів війни, сімей загиблих (померлих, зниклих безвісти за особливих обставин) захисників і захисниць України
  • Вшанування пам’яті загиблих.

Мінекономіки у своїй відповіді, перш за все, посилається на Закон України «Про зайнятість населення» від 5 липня 2012 № 5067–VI (далі — Закон № 5067–VI).

Ним встановлені правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їх прав на соціальний захист від безробіття.

Допомога в центрах зайнятості

Зазначається, що з метою сприяння в працевлаштуванні та соціальній інтеграції Державною службою зайнятості (далі — Служба) забезпечується надання ветеранам повного комплексу соціальних послуг.

Зокрема з пошуку підходящої роботи та сприяння в працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, інформаційних, консультаційних та профорієнтаційних послуг, з професійного навчання (підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації), а також здійснюється виплата допомоги по безробіттю.

Усі послуги надаються на засадах адресного та індивідуального підходу, комплексності, послідовності, а також інклюзивності.

Особи, звільнені з військової служби після участі в проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, при зверненні до Служби мають право на першочергове отримання послуг центру зайнятості.

Право на першочергове отримання послуг центру зайнятості також мають особи, звільнені з військової служби, які були мобілізовані під час воєнного стану до Збройних Сил України.

Також це стосується осіб, які брали участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони як добровольці Сил територіальної оборони Збройних Сил України, члени добровольчих формувань територіальних громад.

Однією з дієвих форм матеріальної підтримки в період пошуку основного місця роботи ветеранів, надання їм можливості закріплення на робочому місці є організація громадських та інших робіт тимчасового характеру.

Статтею 14 Закону № 5067–VI установлені додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню громадян, які неконкурентоспроможні на ринку праці, у тому числі учасникам бойових дій, зазначеним у пунктах 19 та 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У Мінекономіки зазначають, що комплексний підхід в обслуговуванні ветеранів допомагає їм пройти ефективну профорієнтацію, визначитися у своїх особистісних якостях та з вибором майбутньої цивільної професії, скласти ефективне резюме, навчитися правильно шукати роботу, підготуватися до співбесіди з роботодавцем.

Компенсації за працевлаштування

У рамках чинного законодавства постійно вдосконалюються підходи щодо запровадження програм сприяння зайнятості, які реалізує Служба.

Зокрема, Законом України від 21 вересня 2022 № 2622-ІХ оновлено статтю 26 Закону України «Про зайнятість населення», якою змінено підходи надання компенсаційних виплат.

Так, роботодавцю, який за направленням служби зайнятості, працевлаштовує строком не менше ніж на один рік учасників бойових дій, зазначених у п. 19–21 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад один місяць, пропонують компенсувати 50 % фактичних витрат на оплату праці, але не вище розміру мінімальної заробітної плати.

Загальна тривалість виплати компенсації становить не більше шести місяців, за умови збереження гарантій зайнятості особи протягом періоду, що перевищує виплати у два рази.

Крім того, з метою стимулювання бізнесу до створення нових робочих місць та працевлаштування громадян діють програми з надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних, зокрема:

    • суб’єктам малого підприємництва, у разі створення нових робочих місць та працевлаштування на них зареєстрованих безробітних, компенсування протягом одного року фактичних витрат, пов’язаних зі сплатою єдиного внеску;
    • надання компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування зареєстрованих безробітних із числа осіб, які мають додаткові гарантії, та осіб, які перебували в статусі безробітного понад 6 місяців;
    • надання компенсації 50 % мінімальної заробітної плати за працевлаштування зареєстрованих безробітних із числа осіб віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців; віком до 35 років — на перше робоче місце;
    • звільнених зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби — на перше робоче місце після такого звільнення.

Разом із тим, у Мінекономіки відмічають інтеграцію на ринок праці осіб з інвалідністю та сприяння їх економічній самостійності через працевлаштування:

«Так, наприкінці серпня поточного року Урядом впроваджено до реалізації програму з надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць для працевлаштованих ними осіб з інвалідністю.

Службою проводиться інформаційно-консультаційна робота з роботодавцями щодо можливостей програми та здійснюється оцінка місцевих ринків праці для її активного поширення серед зацікавлених осіб».

Відкриття власного бізнесу

Забезпечується комплексна підтримка учасників бойових дій у започаткуванні власного бізнесу.

Зокрема, здійснюється надання державної допомоги учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей (далі — отримувач) у формі грантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі — грант).

Порядок надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей (далі — Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 738.

Розмір гранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його суми запиту та не перевищує:

  1. Для члена сім’ї (дружини або чоловіка учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни) у разі зобов’язання створити:

    одне робоче місце — до 250 тис. гривень;
    два робочих місця — від 250 тис. до 500 тис. гривень.

    Після отримання гранту отримувач зобов’язаний працевлаштувати найманих працівників на умовах, визначених Порядком;
  2. Для учасників бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни, зареєстрованих як фізична особа — підприємець, у разі зобов’язання створити:

    одне робоче місце — до 250 тис. гривень;
    два робочих місця — від 250 тис. до 500 тис. гривень;
    чотири робочих місця — від 500 тис. до 1000 тис. гривень.

    Після отримання гранту отримувач зобов’язаний працевлаштувати найманих працівників на умовах, визначених Порядком.

Для отримання гранту в сумі від 500 тис. до 1000 тис. гривень учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни повинна бути зареєстрована як фізична особа — підприємець не менше 36 місяців до моменту подання заяви на отримання гранту.

Гранти в розмірі до 500 тис. гривень включно фінансуються за рахунок коштів гранту. Гранти від 500 тис. до 1000 тис. гривень надаються за умови співфінансування отримувачем у такому співвідношенні: 70 відсотків вартості проєкту — за рахунок гранту, не менше 30 відсотків — за рахунок коштів отримувача (власних або кредитних).

Кошти гранту мають цільове призначення та можуть бути використані виключно на оплату напрямів витрат, зазначених у пункті 5 Порядку.

Зокрема, придбання меблів, обладнання, транспортних засобів, закупівля ліцензійного програмного забезпечення, закупівля свійських тварин, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, послуги з маркетингу та реклами, плата за оренду нежитлового приміщення, земельної ділянки та обладнання тощо.

Обов’язковою умовою договору гранту є створення протягом 6 місяців із дня зарахування коштів на рахунок отримувача робочих місць залежно від розміру гранту та працевлаштування на них осіб на повну тривалість робочого дня із встановленням заробітної плати у розмірі, не меншому встановленого законодавством мінімального розміру, на строк не менш як на 24 місяці протягом 36-місячного періоду.

Ваучер для навчання

За Законом № 5067–VI надаються послуги з професійного навчання зареєстрованих безробітних, у тому числі учасників бойових дій, у закладах професійно-технічної освіти, Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості (далі — ЦПТО), а також безпосередньо в роботодавця.

Частиною першою статті 30 Закону № 5067–VI встановлено, що Служба видає одноразово ваучер для підтримання конкурентоспроможності шляхом:

  • перепідготовки, за робітничою професією,
  • підготовки за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра
  • або магістра, здобутих за іншою спеціальністю,
  • підготовки на наступному рівні освіти (крім третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівня вищої освіти),
  • спеціалізації та підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями.

Механізм видачі ваучерів визначено Порядком видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 № 207 (зі змінами).

Ваучер можуть отримати:

  • внутрішньо переміщені особи;
  • учасники бойових дій;
  • звільнені з військової служби;
  • особи віком старше 45 років;
  • люди, які отримали поранення внаслідок війни;
  • особи з інвалідністю;
  • люди, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Навчання здійснюється в закладах освіти, які мають ліцензію на провадження діяльності з надання освітніх послуг, за професіями, спеціальностями, для навчання за якими може бути виданий ваучер.

Отримувач ваучера самостійно обирає професію або спеціальність, заклад освіти в межах України та форму навчання: очну, заочну чи дистанційну.

Навчання проходить за затвердженим переліком, який наразі налічує 124 професії та спеціальності, зокрема у сфері інформаційних технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування тощо.

Перелік професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер, затверджений наказом Міністерства економіки України від 11 квітня 2023 № 2040 (зі змінами).

Навчання для ветеранів та осіб з інвалідністю внаслідок війни

Також постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2023 № 984 затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості.

У структурі Служби наразі 8 повноцінно працюючих центрів професійно-технічної освіти, які проводять освітню діяльність за 95 робітничими професіями та більше ніж 365 освітніми програмами підвищення кваліфікації:

  1. Дніпропетровський;
  2. Полтавський;
  3. Харківський;
  4. Одеський;
  5. Львівський;
  6. Рівненський;
  7. Сумський;
  8. Івано-Франківський.

Ветерани — учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни мають можливість незалежно від рівня їх освіти безкоштовно пройти підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації.

Під час навчання забезпечується безкоштовне проживання, як самій особі, так і супроводжуючій особі в разі навчання особи з інвалідністю, а також компенсація витрат на проїзд.

Державним центром зайнятості розроблено web сторінку (яка знаходиться на сайті Служби), яка надає можливість подати заяву на навчання в центри професійно-технічної освіти в онлайн форматі, обравши професію або освітню програму, перелік яких розміщено на сайті Служби.

У Мінекономіки запевняють, що робота щодо надання допомоги ветеранам та членам їх сімей у вирішенні питання їх зайнятості, зокрема шляхом реалізації низки активних програм, спрямованих на створення нових та збереження наявних робочих місць, триває та знаходиться на постійному контролі Державної служби зайнятості.

Нижче наведу перелік нормативно-правових документів щодо забезпечення гарантій соціального захисту від безробіття ветеранам та членам їх сімей, щодо найцікавіших чи актуальних питань підтримки писатиму в наступних публікаціях:

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 10.02.23 № 124 «Про затвердження Порядку надання роботодавцям компенсацій за працевлаштування зареєстрованих безробітних»
  2. Постанова Кабінету Міністрів України від 18.04.23 № 338 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування на нові робочі місця»
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.23 № 893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю»
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу»
  5. Наказ Мінекономіки від 06.07.2022 № 1969 «Про затвердження Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття Державним центром зайнятості рішень про надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу, форми бізнес-плану, форми договору про надання мікрогранту, форми договору про надання гранту, а також кінцевих строків подання заяв та граничної суми мікрогрантів/грантів», де є:

    форма бізнес-плану (до наказу Мінекономіки від 06.07.2022 № 1969);
    форма договору мікрогранту (до наказу Мінекономіки від 06.07.2022 № 1969);
    форма договору гранту (до наказу Мінекономіки від 06.07.2022 № 1969).
  6. Постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 207 «Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці»
  7. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2023 № 264 «Про затвердження Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних»
  8. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2023 № 984 «Про реалізацію експериментального проекту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості»
  9. Наказ Міністерства економіки України від 11.04.2023 № 2040 «Про затвердження Переліку професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер».

📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».