Депресія «говорить» своєю мовою


Депресія в корені змінює поведінку людини: те, як вона спить, рухається, спілкується з оточуючими. Вона впливає навіть на те, як людина пише. На останнє звертають увагу лінгвістичні експерти. Як саме — розповідаємо далі.

Часом, «мова депресії» впливає й на інших людей, чи навіть на речі. Уявити, що це за мова, може творчість музикантів, які незабаром після запису тієї чи іншої пісні покінчили собою (Сільвія Плат, Курт Кобейн та ін.).

Цікаво, що нові технології лінгвістичного аналізу дозволяють визначити ознаки депресії.

Вчені довго намагалися знайти конкретний взаємозв’язок між депресією, зрозуміти, як вона впливає на мову людини. Дослідження, опубліковане в Clinical Psychological Science, допомогло встановити клас слів, які можуть безпомилково допомогти у визначенні депресії у людини.

Традиційно лінгвістичний аналіз в цій сфері проводився дослідниками шляхом читання та складання нотаток. Зараз комп’ютерні програми для аналізу тексту дозволяють за хвилини обробити величезні масиви даних. Це може допомогти встановити лінгвістичні особливості, які експерти можуть пропустити, підраховуючи відсотковий вміст панівних слів і класів слів, лексичну різноманітність, середню довжину речення, граматичні патерни та інші метрики мови.

До недавнього часу джерелом інформації про депресивних людей ставали особисті нотатки або щоденникові записи, а також творчі роботи таких артистів, як Кобейн і Плат. Що стосується розмовної мови, то уривки з неї також дозволяли робити висновки про депресію людини. Дослідники врахували всі результати і виявили чітку, послідовну різницю в мові тих людей, у кого є депресія і тих, у кого її немає.

А чим особлива твоя мова?

Мову можна розділити на дві складові: зміст та стиль викладу.

Зміст — це те, про що ми говоримо. Люди, які страждають від депресії, використовують багато слів, що виражають негативні емоції, особливо прикметники та прислівники, наприклад, «самотній», «сумний» або «нещасний».

Більш дивним фактом є використання займенників. Люди з симптомами депресії значно частіше використовують у мові особисті та присвійні займенники, що вказують на себе: «я», «мені», «мене». Набагато рідше займенники від другої та третьої особи: «вони», «їм» або «вона». Дослідники вважають, що це говорить про зациклення, фокусі людини на собі та своїх проблемах. Частота використання займенників є більш надійною ознакою для ідентифікації депресії, ніж вживання слів, що виражають негативні емоції.

Ми знаємо, що поширеним ознакою депресії є румінація (занурення у власні думки, їх «перемелювання») та ізоляція від суспільства. Однак, ми досі не знаємо, чи це причина зміни поведінки. Це депресія змушує людей фокусуватися на собі чи люди, які фокусуються на собі, стають депресивними?

Особливості стилю

Стиль мови — це те, як ми висловлюємо себе, а не те, що ми хочемо висловити.

Дослідники протестували 6 400 учасників на 64-х різних онлайн-форумах по психічному здоров’ю. «Слова-абсолюти», що зображають абсолютні величини події або можливості, такі як «завжди», «ніколи», «повністю», виявилися кращими маркерами депресії ніж займенники або словами, пофарбованими негативними емоціями.

З самого початку експерти прогнозували, що у людей з депресією «чорно-біле» уявлення про світ, і це обов’язково позначиться на стилі їх мови. Вони порівняли частоту вживання «слів-абсолютів» на форумах з депресією з контрольною групою з 19 різних форумів (такими, як наприклад, Mumsnet і StudentRoom).

Частота вживання «слів-абсолютів» (в порівнянні з контрольною групою) приблизно на 50% вище на форумах людей з депресією і на 80% вище на форумах з суїцидальними настроями.

Використання займенників мають схожу статистику вживання. Парадоксально те, що слова, які виражають негативні емоції, набагато частіше зустрічалися на форумах, присвячених обговоренню тривоги і депресії, а не суїцидів.

Також досліджували форуми, учасники яких вважали, що впоралися з депресією. Вони писали позитивні та обнадійливі пости про своє одужання. Частота використання слів, що виражають позитивні емоції,  вища на 70% ніж у контрольної групи. Проте, частота використання «слів-абсолютів» трохи вища, ніж у контрольній групі, і трохи нижча, ніж на форумах про депресію.

Важливо відзначити, що люди, у яких була депресія, з більшою ймовірністю знову можуть повернутися в цей стан. Тому схильність людей використовувати в мові «слова-абсолюти», навіть якщо зараз у них немає симптомів депресії — ознака того, що такий тип мислення може повернути депресію. Аналогічний ефект спостерігається і при використанні займенників. Однак це не стосується слів, що виражають негативні емоції.

Теорія на практиці

Вивчаючи цю «мову», ми можемо зрозуміти, як думає людина з симптомами депресії.

Дослідники об’єднують автоматизований аналіз тексту та машинне навчання, щоб класифікувати різні стани психічного здоров’я на основі простих людських записів,  до прикладу, публікаціях у блозі. У деяких випадках така класифікація вже перевершує можливості кваліфікованих психотерапевтів.

Більше того, класифікація станів на основі машинного навчання з часом буде поліпшуватися в міру збільшення бази даних і використання складніших алгоритмів. І це буде не тільки оцінка частоти вживання «слів-абсолютів», займенників або слів, що виражають негативні емоції, про які ми вже розповіли.

Дослідники вже почали використовувати комп’ютери для точної діагностики специфічних підкатегорій психічного здоров’я, таких як перфекціонізм, проблеми з самооцінкою та соціофобії.

Проте, звичайно ж, люди вживають у мові слова депресії, не будучи в ній. В кінцевому підсумку, чи страждаєте ви в цей період життя, залежить тільки від того, як ви себе почуваєте.

За оцінками ВООЗ, понад 300 мільйонів людей у ​​світі живуть тепер з депресією, що на 18% більше, ніж у 2005 році. Тому дуже важливо мати великий арсенал інструментів для своєчасної діагностики захворювання, поліпшення здоров’я та для запобігання трагічних суїцидів, як це було у випадку Сільвії Плат і Курта Кобейна.

Джерело: theconversation.com

Фото: Pexels