День юриста: історія, традиції та цікаві факти


Таке свято, як День юриста, існувало ще у Стародавньому римі. В Україні День юриста припадає на 8 жовтня. Сьогодні ми щиро вітаємо всіх тих, хто має стосунок до юриспруденції та розповідаємо дещо більше про це свято.

У цей день всі представники юридичної професії, будь то судді, слідчі, адвокати, прокурори, нотаріуси, юрисконсульти тощо відзначають своє професійне свято.

Після 1917 року про цю урочистість забули на наступні 80 років: тільки в 1997 році правознавці вирішили повернути їх день. Але про все по черзі. 

Свято з початку нашої ери

Професію юриста подарував світові Стародавній Рим. У римські часи першими юристами (від латинського jus — право) стали жерці-понтифіки. Тоді ці люди виконували функції суддів і контролювали релігійні справи. Колегія понтифіків стала вищим жрецьким інститутом в Римі під час його царського та республіканського періодів. Колегія сформувала основи суспільного права, а її учасники робили деякі правові акти. Крім того, там давалися компетентні юридичні поради, як по відправленню релігійних культів, так і по «земним» справах різного роду.

З розвитком цивілізації розвивалася також і юридична сфера, яка через століття сформувалася в науку юриспруденцію. Своєю чергою, юриспруденція переросла в широку галузь, що охоплює багато сфер життя громадян.

Наші дні нашої країни

Попри те, що цей день не є вихідним та офіційних заходів не влаштовують, це свято є значущим для юристів.

Воно з’явилося в Україні не так і давно. Його проголосили у 1997 році за Указом Президента України Леоніда Кучми. Ініціаторами стали Міністерство юстиції України, Спілка юристів України та Спілка адвокатів України.

Дату ж святкування обрали невипадково. Вважається, що саме 8 жовтня 1016 року Ярослав Мудрий видав звід законів «Руська правда». Згодом це і стало правовою основою для розвитку централізованої держави Київська Русь.

Символом свята виступає Феміда — загальновизнаний символ правосуддя. Дуже часто її зображують на будівлях судів і на емблемах. Головними її атрибутами вважаються ваги, які вона тримає в лівій руці, меч і пов’язка.

При цьому кожен атрибут має своє значення. Ваги — древній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, вчинки, скоєні смертними за життя. Посмертна доля людей залежала від того, яка чаша переважить.

Меч символізує відплату та духовну силу. Богиня правосуддя тримає меч вістрям вгору, що символізує волю небес. Він двосічний, позаяк не тільки карає, а й попереджає.

Вважається, що пов’язка символізує неупередженість. Для закону не має значення зовнішність людини, його віра, матеріальний стан та національність. Перед правосуддям всі однакові.

Ще більше цікавого про цей день

Насправді це не єдине свято працівників юридичної сфери у нашій країні. Так, 4 липня відзначають День судового експерта, 2 вересня — День нотаріату, 1 грудня — День працівників прокуратури, а 19 грудня — День адвокатури.

У Сполучених Штатах Америки не існує дня юриста. Натомість є свято День права (англ. Law Day). Свято було встановлене президентом США Дуайтом Ейзенхауером 1958 року та відзначається 1 травня.

Між іншим, 27 із 43 американських президентів мали юридичну освіту. Юристи з великим талантом досягають неабияких висот.

Людовик XII любив говорити, що професія юриста схожа на роботу шевця — як хочуть шматують, вивертають, розтягують, щоб домогтися потрібної для себе форми. А Ярослав Гашек стверджував, що хороший юрист змусить вас повірити в те, що людина вкусила собаку, хоча було навпаки.

Багато термінів пов’язаних з юридичною справою з’явились ще в античні часи. Наприклад, юрист в перекладі з латини «право», а прокурор — «людина, яка про щось піклується».

Ораторів стародавньої Греції можна вважати першими юристами, оскільки вони повинні були переконати натовп фактами та доказами.

Словниковий запас юристів понад 15000 слів, тоді як людей інших професій, де потрібно не так багато розмовляти, у 2-3 рази менший.

Слово «codex» з латині означало «шматок дерева». Такі дощечки змазували воском і на них виготовляли перші книги у звичному для нас форматі. Згодом римляни замінили дерево на пергамент. У 3 столітті видали збірник імператорських конституцій, який мав вигляд кодексу. У сучасній українській мові «кодекс» використовують для назв зведень законів.

Джерело: file.liga.net, kiev.vgorode.ua, uk.wikipedia.org

Фото: Pexels