Дактилоскопічна експертиза: цікаві факти та історична довідка


Люди вивчали унікальні властивості відбитків пальців протягом тисячоліть. Однак їх аналіз не використовувався у криміналістиці для розслідування злочинів до початку 20-го століття. Наприклад, в стародавньому Вавилоні відбитки пальців на глині ставились для укладення ділових угод.

Сер Вільям Гершель визнаний одним з перших європейців, які почали збирати і вивчати відбитки пальців у 1850-х роках, що й надихнуло інших. З тих пір практичне застосування і вивчення відбитків пальців пройшло довгий шлях.

Американське видання Ranker зібрало ряд цікавих фактів про використання відбитків пальців у криміналістиці.

1. Відбиток пальця може розкрити вашу стать

Доктор Ян Халамек, професор Університету Олбані в Нью-Йорку, очолював дослідницьку групу, яка розробила тест для визначення статі людини за відбитками її пальців. Замість вивчення розміру і форми, тест Халамека досліджує і аналізує амінокислотні з’єднання в прихованих відбитках.

Ці відбитки пальців створюються за допомогою поту і натуральних олій, тому нагрівання відбитків і нанесення спеціального хімічного барвника змушує їх набувати певного кольору залежно від концентрації амінокислот, залишених шкірою. У зв’язку з тим, що у жінок більше амінокислот, ніж у чоловіків, Халамек стверджує, що тест ефективний на 99%.

2. Найбільш використовувана у практиці система відбитків пальців була створена двоюрідним братом Чарльза Дарвіна

Сер Френсіс Гальтон вважається кимось на зразок піонера у дактилоскопії. Антрополог і двоюрідний брат біолога Чарльза Дарвіна, Гальтон був зацікавлений у спірній ідеї, що люди були вибірково схрещені для отримання бажаних якостей. Він припустив, що відбитки пальців людини можуть визначити її расові характеристики або рівень інтелекту.

Вивчення відбитків пальців привело Гальтона до створення системи класифікації під назвою «Деталі Гальтона». Система ідентифікує опуклі нерівності у відбитку на основі п’яти характеристик: борозда, короткий хребет, точка, закінчення хребта і роздвоєння. Сучасні дослідники все ще вивчають ці деталі, щоб визначити, чи схожі відбитки між собою.

3. Пори у відбитку пальця так само важливі, як хребти

Французький кримінолог Едмон Локард почав вивчати відбитки пальців ще в 1910 році. Спеціальністю Локарда була пороскопія, яка вивчала не тільки хребти відбитка пальця, але і сліди, залишені порами на шкірі. Кілька років по тому Локард визначив, що якщо 12 точок на двох відбитках пальців збігаються одні з одними, то ці відбитки поставлені одним і тим же пальцем.

Цей стандарт часто використовується донині. Проте, правові системи країн встановлюють різні стандарти для кількості точок зіставлення, що необхідні для встановлення остаточної схожості двох відбитків пальців.

4. Є три різні типи відбитків пальців, що використовуються у якості доказів

Люди залишають після себе три різні типи відбитків пальців, які шукають слідчі на місці злочину: патентні, приховані та пластичні. Патентні відбитки добре видно, вони залишаються такими речовинами, як кров, чорнило, бруд чи жир. Приховані або латентні відбитки взагалі не видно. Вони зроблені з поту і масел, що містяться на руці людини. Люди залишають приховані відбитки протягом всього дня і ніколи не задумуються про це. Цей тип відбитків знімається на місці злочину з використанням спеціальних пудр і кистей.

Пластичні відбитки тривимірні. Ці відбитки зроблені в фарбі, смолі, милі, воску чи глині. Коли співробітники правоохоронних органів на місці злочину бачать такі відбитки, вони просто фотографують їх, оскільки ці відбитки не потрібно обробляти так само, як приховані.

5. Франциска Рохас була першою людиною, яку притягнули до відповідальності з використанням відбитка пальця як доказу

У 1892 році Франциска Рохас, жінка з міста Некочеа, що в Аргентині, вбила своїх двох дітей і звинуватила в цьому сусіда. Вона була знайдена пораненою на узбіччі дороги, тому правоохоронні органи спочатку повірили її історії. Однак згодом з’ясувалося, що вона почала вбивство, намагаючись підставити сусіда, Педро Рамона Веласкеса, який, за її словами, був колишнім коханцем.

Виверт Рохас був розкритий після того, як кривавий відбиток було виявлено на дверях в її будинку. Оскільки Рохас стверджувала, що не чіпала дітей, коли виявила їх мертвими, поліція вважала, що відбиток пальця повинен був належати Веласкесу. Проте в результаті дослідження слідчі виявили, що відбиток насправді належав Рохас. Після того, як вона зіткнулася з судовою експертизою, вона зізналася у всьому злочині і увійшла в історію як перша людина, яку визнали винною за допомогою використання дактилоскопічної експертизи.

6. Пара ідентичних злочинців створила підґрунтя для зняття відбитків пальців у злочинців

Протягом багатьох років правоохоронні органи в основному використовували систему Бертильона для відстеження особистості ув’язнених. Система Бертильона була розроблена французьким кримінологом Альфонсом Бертильоном, який вважав, що у кожної людини унікальний набір рис обличчя. Звідси і походить створення бази фотографій злочинців. Однак ця теорія була спростована двома ув’язненими, Вільямом Вестом і Віллом Вестом, у яких були не тільки схожі імена, але і схожі риси обличчя.

Коли Вілл Вест увійшов до в’язниці в Лівенворті, Канзас, в 1903 році, тюремні чиновники відразу ж були збентежені його фізичною схожістю з кимось, хто там вже знаходився. Цікаво, що два Веста не мали родинних зв’язків. Проте вони довели, що система Бертильона не була надійною. Їх відбитки пальців, однак, були унікальними. Це була ключова демонстрація ефективності використання відбитків пальців у якості системи ідентифікації ув’язнених.

7. Ви не могли бути сертифіковані в якості експерта з дактилоскопічної експертизи до 1977 року

Міжнародна асоціація по ідентифікації (IAI) була заснована в 1915 році для зростаючої спільноти експертів-криміналістів. Логотип організації зображував, серед іншого, квадрат з відбитком пальця сера Френсіса Гальтона всередині. Організація була заснована інспектором Гаррі Х. Колдуеллом, співробітником Бюро ідентифікації поліції Окленда в Каліфорнії, який хотів знайти спосіб поліпшити експертизу відбитків пальців.

Лише в 1977 році IAI випустила перший курс професійної сертифікації в галузі криміналістики. Це була програма «Сертифікований експерт з визначення прихованих відбитків» (Certified Latent Print Examiner — CLPE), яка встановила ряд критеріїв, яким повинні відповідати експерти у галузі визначення відбитків пальців, перевірила їх кваліфікацію і досвід. З тих пір програма розширилась і тепер пропонує сертифікати в різних сферах криміналістики.

8. До 1946 року ФБР опрацювало понад 100 мільйонів карт відбитків пальців

До 1946 року ФБР опрацювало вручну колосальні 100 мільйонів карт відбитків пальців. Це число подвоїлося протягом наступних трьох десятиліть. Кожна з карт відбитків пальців зберігалася у файлі з відповідною інформацією про особу, якій вони належали. Деякі файли були дублікатами, якщо людина вчинила безліч злочинів в різних областях.

За оцінками, ці 100 мільйонів карт представляли тільки 30 мільйонів чоловік, і простір, необхідний для розміщення всіх цих карт і файлів, був величезним.

Ще кілька цікавих фактів про відбитки пальців:

  1. У людей унікальні відбитки пальців та язика, а в котів та собак – відбитки носа.
  2. Відбитки пальців коали наскільки схожі на людські, що навіть спеціалісти можуть їх переплутати, оглядаючи місце злочину.
  3. Відбитки пальців залишаються незмінними протягом цілого життя, тоді як інші лінії на долонях постійно змінюються.
  4. Пацієнти, що проходять хіміотерапію можуть втратити свої відбитки пальців.
  5. Завдяки рідкісному генетичному відхиленню – adermatoglyphia – у деяких людей немає відбитків пальців. Є всього декілька десятків чоловік серед усього населення Землі, в яких є така відмітна особливість. Всьому провиною генетична аномалія, при якій мутації піддається ділянка ланцюжка ДНК, який і відповідає за формування такого малюнка.

Фото: Max Pixel