Цікаві факти про винаходи та патенти на них


Людство протягом усієї своєї історії прагне до розвитку. Як результат, з’являлися та з’являються винаходи. А разом з ними й правове регулювання на них.

Автори зазвичай прагнуть захистити своє творіння та отримати патент на нього, що іноді приносить чималий дохід його власникові.

І, звичайно, історія винаходів та їх патентування багата цікавими фактами. Ось деякі з них.

Паровоз, Пара Вагон, Локомотив, Ричард Тревизик, 1802

Перші з перших

Винаходи існували з початку ери homo sapiens, проте указ про необхідність отримання патентів з’явився лише у 1474 році в Венеціанській Республіці. З цієї дати й починається офіційна історія цікавих патентів.

А от перший патент на винахід видала міська управа міста Флоренції в далекому 1421 році. Патент отримав Філіппо Брунеллески, який винайшов корабельний поворотний кран. І протягом наступних трьох років ніхто, крім його власника, не міг використовувати цей винахід.

Безкоштовне стокове фото на тему «iPhone, вид зверху, електроніка»

Від старих телефонів до покупок в один клік

Довгий час вважалося, що перший телефон винайшов Олександер Белл. Насправді телефон — це творіння Антоніо Меуччи, проте в 1871 році він не зміг отримати на нього патент через фінансові труднощі. Але через 5 років це вдалося Олександру Беллу. Він запатентував телефон, що принесло йому популярність та величезні гроші.

Ще одним з цікавих патентів, який допоміг збагатити своїх винахідників, став вчасний захист технології покупки 1-Click від «Amazon». Завдяки цьому компанія тепер отримує непогані відрахування від тих компаній, які користуються цією технологією. Серед них й компанія «Apple».

А ось компанія «Microsoft» має патент на наступну функцію: при натисканні на гіперпосилання, відкривається нове вікно. Між іншим, дія цього патенту закінчується вже в цьому році.

Компанії «Samsung» довелося заплатити 1,5 млрд. доларів за ненароком вкрадений дизайн: закруглені кути планшета. Все через те, що маркетинговому відділу корпорації не спало на думку попередньо перевірити та дізнатися, що такий дизайн законодавчо належить компанії «Apple». За це вони поплатилися значним штрафом.

Більше ніж проста благодійність

Часто автори винаходів патентують своє відкриття в надії отримати великі гроші. Разом з тим історії відомі випадки, коли винахідники відмовляються отримувати патент, щоб їх напрацюваннями змогли скористатися інші.

Так, не став отримувати патент Джонас Солк — винахідник вакцини від поліомієліту. Він хотів, щоб вакцина стала доступною абсолютно для всіх. Хоча, за деякими даними, він міг би заробити близько 7 млрд доларів.

Винахідники інсуліну також бажали, щоб лікування цукрового діабету залишалося доступним. Тому й патент на винахід не отримували. Разом з тим можна зустріти інформацію, що винахідники продали патент на інсулін Торонтському університету за символічну плату. Хоч би що там було, заробляти на винаході інсуліну вони точно не планували.

У 1800 році Франція не стала оформляти право на створення фотокарток. Технологію назвали надбанням планетарного формату. Це стало приємним сюрпризом для всього світу. Виняток із правил — Великобританія, якій все ж довелося оплатити право користування новою технологією.

Безкоштовне стокове фото на тему «відображення, їжа, кухня»

Неочікувані сюрпризи

Буває й таке, що відкриття виходять випадково.

Так, американський інженер Персі Спенсер при проведенні експериментальних робіт з магнетроном (приладом, що генерує надвисокочастотне випромінювання) несподівано помітив, що шоколадка в його кишені розплавилася. За іншою версією, він же поклав бутерброд на магнетрон і їжа нагрілася під час роботи приладу.

Як результат, 8 жовтня 1945 року П. Спенсер отримав на це патент, а вже через 2 роки випустили першу у світі мікрохвильову піч.

Наступну позицію «цікавих патентів» займає препарат для поліпшення якості ерекції «Віагра».

Примітно те, що спочатку, в 1992 році, в клінічних умовах фахівцями фармакологічної компанії «Пфайзер» досліджувався новий препарат — цитрат силденафіл, який призначався для лікування серцевих захворювань, однак істотного поліпшення кровообігу в міокарді та показників артеріального тиску дослідники не помітили.

При цьому чоловіки, які брали участь в тестуванні, помітили у себе «стимулюючий» ефект та не захотіли повертати таблетки. Трохи пізніше препарат таки запатентували.

Безкоштовне стокове фото на тему «35-мм плівка, Анонімний, безликим»

Закони придумують одиниці, а як обійти їх — мільйони

Сьогодні Голлівуд (штат Каліфорнія) вважається столицею світового кінематографа. Отриманню цього статусу посприяло те, що на початку XX століття кінематографісти осіли тут, уникаючи патентних обмежень. Велику частину процесу кіновиробництва запатентував Томас Едісон у Нью-Джерсі. Але в штаті Каліфорнія патентні права Едісона «не мали юридичної сили».

Є також думка, що відсутність патенту — непоганий спосіб захисту від підробки, тому що публічно не розкривається опис винаходу.

Наприклад, знаменитий водовідштовхувальний засіб WD-40 не має патенту. Тому точний перелік компонентів і їх пропорція досі невідомі. А це ускладнює виготовлення його підробок.

У липні 2001 року видали патент на колесо з формулюванням «круглий пристрій, що застосовується для транспортування вантажів». Його володарем став австралійський юрист Джон Кео (John Michael Keogh). Цим вчинком він хотів звернути увагу суспільства на недосконалість австралійського патентного закону.

Безкоштовне стокове фото на тему «аналог, виробництво, високий кут»

Не зовсім корисні, але винаходи

На завершення відзначимо, людська фантазія не знає меж. Це призводить до появи найрізноманітніших рішень. Приміром:

  • маски проти поїдання їжі. За задумом авторів, вона одягається на обличчя та захищає рот від попадання їжі в організм. До речі, патент отримали в далекому 1982 році;
  • годинники, що показують реальний вік тварини. Цей пристрій допомагає відраховувати вік домашнього вихованця, співвідносячи його із середньою тривалістю людського життя;
  • окуляри без оправи із кріпленням до пірсингу.

Але бувають ще курйозніші патенти. Наприклад, співробітники компанії Halliburton не стали витрачати сили на незвичайні патенти та подали заявку в патентне бюро. Заповзятливі люди намагалися запатентувати процес отримання патенту. І отримали очікувану відмову.

Джерело: gnp.by, interesno.org.ua, wisegroup.com.ua, ilex.by, zakon.com

Фото: Pexels, Pixabay


Шукайте ще більше цікавих фактів та історій про винаходи, патенти та роялті тут.