Цікаві факти про авторське право


У сучасному світі все більше уваги приділяється захисту авторських прав. При цьому історія авторського права почалася досить давно і містить багато цікавих фактів.

Кожен прагне як найкраще захистити свою творчість. Способи захисту авторського права стають все більш ефективними та закони більш жорсткими з року в рік. Але попри все це, нерідкі випадки нелегального використання інтелектуальної власності творчих людей, так званого піратства.

А поки такі поняття як камкординг та кардшейрінг стають дедалі зрозумілішими, ми знайшли декілька цікавих фактів про авторське право, які проливають світло на історію цього питання.

Безкоштовне стокове фото на тему «автор, блогер, блогінг»

Перші з перших

Вперше Закон про авторське право з’явився в Англії 1710 року. Він називався «Статут королеви Анни».

Цей закон передбачав, що автор отримує право на охорону опублікованого твору. Зокрема, закон забороняв тиражувати твір без згоди його автора протягом 14 років. А також давав право автору продовжити цей термін ще на 14 років.

На теренах України авторське право з’явилося лише за часів Російської імперії в 1828 році. Спочатку права на результати творчої діяльності прирівнювалися до права власності, а іноді й зовсім до рухомого майна.

А в часи СРСР про таке поняття як авторські права забули та й закону про них не існувало. Комуністична ідеологія передбачала, що всі права на твори та наукові досягнення належать державі.

Знак копирайта: какова его роль в защите авторских прав | Ваш Редактор

Основи основ

Бернська конвенція 1886 року є ключовою міжнародною угодою в галузі авторського права. Останні зміни в неї вносилися аж у 1979 році. Таким чином, вже понад 35 років Бернська конвенція діє без змін.

Окрім цієї конвенції багатьом також відомий й знак копірайту або знак охорони авторського права — ©.

Його вперше опублікували у Всесвітній конвенції про авторське право, яку також називають Женевською конвенцією, в 1952 році. Саме в цьому документі запропонували використовувати © для захисту творів від незаконного використання, а сам знак пропонувалося друкувати на кожному примірнику книги.

Таким чином, кожен автор отримував можливість захистити свій твір без зайвих формальностей. Зараз же головною метою знака © є інформування аудиторії про те, що виключні права на твір належать тій чи іншій особі.

Однак далеко не всі знають, що у 2000-х роках з’явилися новий термін «копілефт» та відповідний знак.

Копілефт зображується як перевернутий вліво знак копірайту та гарантує свободу дій. Він виник на противагу знаку © для розширення прав і свобод на тиражування творів. Іншими словами, кожен користувач має право змінювати та поширювати вихідний твір, позначений знаком копілефт, без отримання дозволу автора.

Безкоштовне стокове фото на тему «вивіски, висіння, декор»

Капкан для піратів

Щоб простіше довести факт плагіату, автори творів використовували й використовують так звані копірайтні пастки.

Їх суть полягає у включенні маленького фрагмента неправдивої інформації, як правило, в карти, енциклопедії, словники та подібні довідкові видання. Адже спійманий порушник навряд чи зможе пояснити присутність помилкових записів у своїх творіннях.

При цьому для таких помилкових фактів на практиці придумані назви. Зокрема, фіктивні записи на картах можуть називатися фантомними поселеннями, вулицями-пастками, паперовими містами, примхами картографа та ін.

Так, у 1920-х роках однією з таких пасток стало містечко Agloe в штаті Нью-Йорк, що з’явилося на картах від General Drafting Company.

Однак уже через п’ять років віртуальний об’єкт став реальним, позаяк тут побудували рибальський будиночок, який так і назвали — Agloe.

Згодом цей факт допоміг видавництву Rand McNally виграти позов про порушення авторських прав від General Drafting. Після того, як будиночок прийшов в непридатність, Agloe довгий час зберігалося в різних путівниках й навіть в Google Maps.

Сікстинська капела — Вікіпедія

Авторські права на практиці

Коли Мікеланджело закінчив свою першу «Пьєту» і її виставили в Соборі Святого Петра, до автора дійшли чутки, що людський поголос приписує цю роботу іншому скульптору — Кристофоро Соларі.

Тоді Мікеланджело висік на поясі Діви Марії: «Це зробив флорентієць Мікеланджело Буонаротті». Пізніше він шкодував про цей спалах гордості та більше ніколи не підписував свої скульптури.

В історії є випадок, коли виключне право на фото творів мистецтва отримали через фінансування їх реставрації.

Так, компанія Nippon TV отримала ексклюзивні права на фотографування та відеозапис відреставрованих фресок Мікеланджело в Сікстинській капелі (реставрація проводилась з 1980 по 1994 рік).

На цю мить термін дії авторських прав закінчився, але у Ватикані вирішили продовжити заборону на зйомку, пояснивши це тим, що спалахи фотоапаратів чинять негативний вплив на фрески.

Безкоштовне стокове фото на тему «архітектура, блакитне небо, вежа»

  • Вогні Ейфелевої вежі

Підсвічування Ейфелевої вежі в Парижі — робота сучасного художника, під охороною авторським правом.

Той, хто хоче сфотографувати вежу після настання темряви та використовувати її знімки в комерційних цілях, повинен отримати відповідний дозвіл. Денні знімки можна робити без обмежень.

  • Творчість буває різною

У Німеччині фотографування страв в ресторанах та їх поширення без отримання попереднього дозволу є порушенням авторських прав шеф-кухаря. Ретельно приготовані й сервіровані страви в ресторанах розглядаються як твори мистецтва.

Разом з тим заборона на фотографування може поширюватись й на абсолютно звичайні страви. Це стає можливим, коли власник закладу розмістив відповідні повідомлення про заборону фотографування страв.

  • Більше ніж просто тиша

У 2001 році англійський співак та композитор Майк Батт випустив альбом кавер-версій класичних творів, поміж яких знаходився й трек «A One Minute Silence» — він являв собою одну хвилину тиші.

Незабаром власники авторських прав на твори Джона Кейджа, відомого своєю п’єсою «4’33″», яка також складається з однієї тиші, заявили про намір подати в суд на Батта за порушення копірайту.

Батт заявив, що його тиша — зовсім інша й не має ніякого відношення до тиші Кейджа, проте згодом домовився про позасудове врегулювання питання, заплативши як відступні шестизначну суму.

  • Пірати проти піратів

Багато любителів комп’ютерних ігор пам’ятають, що в кінці 1990-х багато нелегальних дисків з іграми продавалися під маркою «Фаргус».

Переклади від «Фаргуса» в цілому були якіснішими, ніж в інших піратів.

Однак пізніше якість знизилася, в тому числі й тому, що для поліпшення продажів інші пірати стали ставити на дисках логотип «Фаргуса».

Власники офіційно зареєстрували назву «Фаргус» та подали у 2005 році позов до однієї з торгових точок за незаконне використання марки, тобто по суті одні пірати заявили в суд на інших. Позовні вимоги не задовольнили, а інших спроб захисту вже не робилося.

Безкоштовне стокове фото на тему «барвистий, веселий, веселі шпалери»

  • З днем народження тебе

Відома пісенька «Happy Birthday to You» до недавнього часу перебувала під захистом авторських прав в США.

Її можна безкоштовно співати у звичайному колі родини або друзів, але за комерційне використання, наприклад, у фільмі або вітальній листівці, необхідно сплачувати роялті.

Пісня приносила щороку 2 мільйони доларів компанії-власнику прав на неї, Warner Music.

Однак у 2015 рік суд постановив, що права на текст насправді їй не належать, та перевів «Happy Birthday to You» в статус суспільного надбання.

Джерело: uk.wikipedia.org, allfacebook.com.ua, muzey-factov.com, club.cnews, ilex.by

Фото: Pexels