Чим небезпечна нудьга?


Нудьга — той негативний фактор, який заважає насолоджуватися життям по повній. Навіть коли все начебто добре: немає завалу на роботі, а скоро вихідні та бажаний відпочинок. Все рівно якось нудно. Чому так відбувається та що з цим робити — розповідаємо далі.

Нудьга змушує людей шукати порятунок в алкоголі, нічних тусовках, даремному моніторингу соціальних мереж. Мало хто займається корисною справою, намагаючись уникнути нудьги.

Нудьгу люди відчувають через проблеми зі сприйняттям себе як особистості, страх не виправдати довіру рідних чи близьких. Усвідомлення, що життя проходить згідно з бажаннями оточуючих, а не власним, призводить до нудьги. Життя стає сірим і одноманітним. І через страх самотності люди продовжують з цим миритися.

Опитування Gallup показало, що 41% працівників скаржаться на нудьгу. Психологи закликають не піддаватися цьому почуттю та обернути його собі на благо.

Що таке нудьга

Професор психології Університету Ватерлоо Джеймс Данкерт разом з колегами намагається розібратися, що є причиною нудьги і як на неї реагує наш мозок.

За його словами, це почуття можна схарактеризувати як неприємний стан, при якому ви хочете чимось займатися, але не можете задовольнити своє бажання. 

Причиною нудьги може бути лінь. Лінь почати щось змінювати, лінь шукати причини виникнення цього стану. Простіше знайти підтримку у друзів чи придумати причини, що вам і так добре. Але основне завдання залишається проваленим — у вас немає бажання шукати розв’язання проблеми. Таку поведінку можна назвати «зручною» лінню. Так зручно вам і зручно всім іншим. Відкинете такий «дефект» — отримаєте винагороду в якості нового «ковтка» свіжих відчуттів.

Як зрозуміти, що вам нудно

За словами Данкерта, існує небезпека прийняти нудьгу за будь-який інший психічний стан: «Не ставтеся до неї як до паузи, яка потрібна вам для перезавантаження. Крім того, не вважайте, що вона дозволяє вам накопичити творчу енергію. Насправді нудьга є показником того, що ви неправильно розпоряджаєтесь своїм часом ».

Професор психології Гуелфского університету Марк Фенске, щоб уникнути помилки, закликає прислухатися до себе і визначити, що саме ви відчуваєте: 

«Деякі люди приймають за нудьгу занепокоєння, тривогу та інші неприємні емоції, через що починають змінювати своє життя в невірному напрямку. Інші гадають, що це лише почуття втоми.Але з нею можна впоратися за допомогою звичайного перепочинку. Ми можемо говорити про нудьгу лише у тому випадку, якщо людині не вистачає стимулу для будь-якої діяльності та немає відчуття продуктивності».

На думку клінічного психолога Ніккі Вінчестер, досліджуване почуття може чинити негативний вплив: щоб позбутися нудьги, ми часом готові здійснювати безглузді або руйнівні вчинки, аби заповнити свій час та відчути хоча б невелике задоволення від своїх дій.

Чим небезпечна нудьга

За словами Фенске, нудьга небезпечна тим, що може призвести до розвитку різних психічних захворювань, в тому числі й депресії. Крім того, через неї можуть виникнути проблеми зі здоров’ям і соціалізацією, а в крайніх випадках можуть з’явитися алкогольна або наркотична залежність, за допомогою якої людина спробує справитися з внутрішньою напругою.

Данкерт зазначає, що від душевних розладів може не врятувати та вибудовування нового розпорядку дня, який таїть в собі як плюси, так і мінуси.

З одного боку, ви займете себе настільки, що у вас не залишиться часу на нудьгу, з іншого – підете з головою в справу, яке насправді є безглуздим, а значить, незабаром розчарує вас. На думку психолога, досліджуване психічний стан має єдиною перевагою: змушує розставити пріоритети і задуматися над тим, що для вас важливіше всього в житті. Можливо, відповідь на це питання дозволить вам надалі стати більш мотивованим, креативним і успішним.

Джерело: vitamarg.com, hussle.com, daily.afisha.com

Фото: Pexels