Чому так багато людей незадоволені своєю роботою


Для кожної (або майже кожної) людини є ряд критеріїв, поєднання яких формує той самий образ «ідеальної» роботи. Але що це за критерії, чому їх так важко досягти та що змушує працювати на неулюбленій роботі — розповідаємо далі.

Ідеальна — це робота, коли все влаштовує, а робочий день не зводиться до щохвилинної перевірки годин, в очікуванні кінця робочого дня. І хоча люди виразно формулюють для себе ознаки підходящої для них роботи, далеко не кожен в підсумку залишається нею задоволений.

Якщо об’єднати всі ці ознаки воєдино, то в залишку вийдуть 3 основні критерії, що дозволяють більшості з нас називати роботу хорошою: відповідність нашим навичкам, позитивний колектив і можливість самореалізації.

Думати, що кожна людина на землі приречена на те, щоб знайти роботу з усіма перерахованими вище властивостями, дещо наївно. Але не менш наївно відмовлятися від права цього прагнути. Незалежно від особистого таланту, потенціалу і навіть макроекономічних умов, будь-яка людина бажає знайти роботу своєї мрії. І це цілком зрозуміло: всі ми хочемо відчувати себе комфортно там, де будемо проводити більшу частину свого часу.

До емоційних причин плюсуються й практичні: інтерес до професії одна з причин кращих показників роботи. А в результаті й особистого збагачення.

Задумуючись над всім цим, ви поставите собі резонне питання: якщо кожна людина розуміє, чого чекає від робочого місця, і прагне до цього, тоді чому так багато людей не люблять свою роботу? Допитливі уми провели з цього приводу ряд досліджень, результати яких ми привели нижче.

Гроші диктують правила

Як показав аналіз, розмір заробітної плати та задоволеність роботою — не пов’язані. У дослідженні наводиться приклад про те, що адвокати, які заробляють $ 160 тис. на рік, задоволені своєю роботою так само, як і рядові юрисконсульти зі середньою платою.

Однак, якщо гроші не служать головним атрибутом щастя на роботі, то як мінімум є основним мотиватором. Багато рішень в нашому житті приймаються з оглядкою на фінансову складову, і робота в цьому сенсі не є винятком.

Навіть коли люди говорять, що готові пожертвувати розміром окладу на користь цікавіших професійних обов’язків, — на ділі так відбувається далеко не завжди. Багато як і раніше ставлять гроші, як головний аргумент з’являтися в офісі.

І одна справа, коли вибір виникає між гідною зарплатою та високою, — в цьому випадку можна повірити, що людина відмовиться від додаткових грошей заради любові до своєї справи. Інше — коли професійний маршрут, прокладений за покликом серця або таланту, обіцяє зовсім невеликі доходи. У цьому випадку вибір роботи на користь грошей не здається таким дивним. І тоді питання про любов до своєї роботи у кращому випадку йде на другий план.

Тягар змін

Кар’єрний шлях багатьох людей показує, що терпіти погану роботу вони готові з більшим бажанням, ніж, наприклад, погані відносини. І це зацементоване небажання міняти щось у своєму професійному житті, можливо, визначає головну причину загальної незадоволеності роботою.

Чи хочуть люди довгострокову кар’єру в цікавій для себе області — так. Чи говорять вони про це — дуже часто. Але на практиці дотримуються хрестоматійного афоризму: «Знайомий біс краще незнайомого ангела».

Людина може приміряти на себе роботу у держустанові та скаржитися на це кожен день під час періодичних вилазок в курилку. При цьому ніколи не проміняє фіксований оклад та заспокійливу рутину на спробу зробити ривок в бік. Тому не дивно, що, коли мова заходить про втілення сказаного в життя, деякі вважають за краще нехай і неприємний, але конформний шлях.

Кар’єрний промах може бути пов’язаний і з низькою самосвідомістю. Це традиційна ситуація, коли людина переоцінює свої можливості або помиляється у своїх талантах. Вибирати роботу на основі уявлення про себе — логічно. Але що якщо це уявлення — помилкове? Тоді робоча практика з «мрії» перетворюється на сущий кошмар, а кар’єрні цілі зводяться до елементарної спроби їх уникнути. 

Актуальний приклад — бізнес. Анонсований ринком образ керуючого партнера власної юридичної фірми — незалежного, багатого і продуктивного — змушує багатьох людей вибрати саме цей шлях. Відсутність необхідних здібностей у цьому випадку значення не має. «Є бажання, і цього достатньо» — багато хто так думає і помиляються. В результаті людина замість очікуваного прибутку отримує нагромадження проблем, які змушують ненавидіти свою роботу швидше, ніж зрозуміти, що проблема полягає не в ній.

Заснувати топ юрфірму України не кожному до снаги. А користь суспільству можна принести й іншими способами. Головне, щоб ці способи консолідувалися з вашою мрією та навичками.

Вакантна непередбачуваність

Іміджевий рекрутинг є невіддільною частиною боротьби за талановитих фахівців. Намагаючись піднести вакансії в максимально привабливому вигляді, прибільшуючи пропозицію про роботу різними бонусами, роботодавець ризикує обдурити самого себе.

Юрист може клюнути на промовисту назву посади. Але зіткнувшись зі своїми професійними обов’язками на практиці, здобувач дізнається, що посада «помічник партнера юрфірми» передбачала зовсім не те, що він очікував.

Звідси випливає питання: якщо роботодавець не виправдав ваших очікувань та робота вам не до душі, тоді чому просто не піти? І тут можуть включитися чинники з перших двох пунктів: гроші та звичка. Спокусившись на привабливі умови праці, людина вступає в в’язку рутину, з якої вибратися не завжди вдається, а ще частіше — не хочеться. Особливо якщо за час самовизначення він встиг обрости нагромадженням фінансових зобов’язань у вигляді кредитів чи дорогих покупок.

Джерело: hussle.com

Фото: Pexels