Чому скоро всі люди на планеті перейдуть на скорочений робочий день?


Безумовний дохід і 15-годинний робочий тиждень – цілком реальне майбутнє. А якщо вам не віриться, варто згадати про реалії недалекого минулого. Це допоможе зрозуміти, наскільки швидко і ефективно людство просунулося вперед.

Зараз в більшості країн нормою є 40-годинний тиждень або 8-годинний робочий день. Але так було не завжди. Наприклад, в дореволюційній Росії робочий час не обмежувався і становив понад 14 годин в день. У 1987 році допустимий час роботи обмежили до 11,5 годин. При цьому відпустка не передбачалася, а вихідний був тільки в неділю.

У США на початку XIX століття робочий день для промислових робітників становив 14 годин. У 1840 році допустимий час роботи обмежили до 10 годин, і лише в середині ХХ століття робочий тиждень став 40-годинним. Відзначимо, що ближче до 2000-х років робочий тиждень в Штатах була скорочена до 35 годин.

Незважаючи на значне скорочення робочого тижня в порівнянні з минулим століттям, наші сучасники відчувають на собі тягар роботи та страждають від браку часу на дозвілля. Багато працюють понаднормово, що призводить до стрімкого вигоряння.
Згідно з результатами дослідження Гарвардської бізнес-школи, багато керівників проводять «в роботі» більше 80-90 годин на тиждень – залишаються на зв’язку або стежать за роботою інших. «Робота» стала найголовнішим словом в нашому словниковому запасі, випередивши слова «сім’я» і «особисте життя».

Основні аргументи проти скорочення робочого тижня – дорожнеча. Вважається, якщо людина буде менше працювати, вона буде менше виробляти. Але чи так це? Ще в ХХ столітті Генрі Форд провів ряд експериментів, присвячених ефективності праці. Виявилося, що продуктивність робочих на його заводі була найбільшою при 40-годинному робочому тижні. При 60-годинному тижні продуктивність була високою тільки в перший місяць, а потім стрімко падала.

Під час Великої депресії в 1930 році винахідник кукурудзяних пластівців вирішив скоротити робочий день на фабриці до 6 годин. Результат був приголомшливим: кількість нещасних випадків скоротилося на 41%, а ефективність робочих підвищилася. Цікаво, що скоротивши робочий день, бізнесменові не довелося скорочувати заробітну плату співробітникам, оскільки їх продуктивність покривала всі витрати.

У 1974 році в Британії через вимушені заходи економії було введено триденний робочий тиждень. Експерти передбачали обвалення промислового виробництва, проте через пару місяців, після повернення на п’ятиденку, з’ясувалося, що обсяги виробництва скоротилися лише на 6% при прогнозованому падінні до 50%.

Час, проведений за роботою, і якісне дозвілля безпосередньо впливають на продуктивність і ефективність. Прихильники скорочення робочого тижня відзначають, що 40-годинний тиждень для сучасного світу і економіки знань занадто великий.

Незліченні дослідження доводять, що в середньому людина може бути продуктивною не більше 6 годин на день, якщо вона постійно задіює свої розумові або творчі здібності. Відзначимо, що найкоротші робочі тижні на даний момент встановлено в розвинених і багатих країнах.

Загальний базовий дохід, відкриті кордони і 15-годинний робочий тиждень сьогодні здаються нам недосяжною утопією. Але подумайте, протягом всієї своєї історії людство переважно було бідним і голодним. Сьогодні ми живемо в світі, який здався б нашим предкам раєм. Автор книги закликає людство ставити перед собою нові завдання, прагнучи зробити майбутнє ще комфортніше.

З огляду на прогнози про роботизації виробництва, запровадженні в розвинених країнах тестового безумовного доходу, людство вже через півстоліття може дочекатися короткого робочого дня і втілити в реальність «утопію для реалістів».

Джерело: Сьогодні.ua