Австрія та Німеччина відмовляються від виразу «їзда по-чорному» у транспорті через дискримінацію


Транспортні мережі у деяких містах Австрії та Німеччини відмовляються від використання виразу про безквитковий проїзд Schwarzfahren — дослівно перекладається як «їзда по-чорному», — щоб запобігти дискримінації.

Про це повідомляють Berlin Zeitung та The Local.

Віденський перевізник Wiener Linien заявив, що поступово уникає терміна «їзда по-чорному». Державна компанія «Австрійські федеральні залізниці» заявила, що також відмовлятиметься від цього виразу. Натомість будуть вживати вираз Fahrgästen ohne gültiges Ticket — перекладається як «пасажири без дійсного квитка».

У Wiener Linien також кажуть, що «вже давно» використовують цей термін, однак публічно про це не заявляли.

Крім того, уникати виразу «їзда по-чорному» вирішили й у деяких містах Німеччини. Берлінська транспортна мережа у майбутньому утримається від використання такого виразу у рекламі. У компанії пояснили, що не використовують вираз «їзда по-чорному» в публічних заявах із 2017 році — однак не виключають, що працівники й досі можуть використовувати його під час спілкування між собою.

Натомість Мюнхенська транспортна компанія донедавна продовжувала розвішувати плакати зі словом Schwarzfahren. Нещодавно в автобусах, трамваях та потягах були написи «Їзда по-чорному коштує 60 євро», наразі ж вивіски змінили на «Чесно їхатимеш довше». У компанії так хочуть наблизитися до «більш сучасного спілкування».

Лінгвіст із Рурського університету Ерік Фюсс вважає, що вираз «їзда по-чорному» не стосується кольору шкіри. За його словами, частина Schwarz у слові Schwarzfahren є запозиченням з їдишу та означає «бідність». Тобто слово описує людей, які занадто бідні, щоб заплатити за проїзд.

Однак єврейські вчені зазначають, що Schwarz має негативне значення «темний, злий». А представники ініціативи «Чорні люди Німеччини» у квітні цього року заявляли: походження виразу не має значення, адже зараз він має негативний расистський підтекст, тому його необхідно змінити.

Джерело: Berlin ZeitungThe Local, hromadske.ua

Фото: Pexels