Альтернативні методи оплати, або Як нарешті забути про готівку
Про нетрадиційні способи оплати, електронні гаманці, криптовалюту, цифрову еру розрахунків та платіжні рішення для бізнесу.
Наскільки часто ви користуєтесь альтернативними способами оплати наданих послуг та отриманих товарів? Мабуть, щодня.
Більшість людей уже давно забули про використання банківських пластикових карток або про носіння готівки в гаманці, адже для здійснення транзакцій завжди можна використати цифрові застосунки (електронні гаманці, банківські цифрові додатки, тощо). Для цього варто мати при собі лише заряджений телефон.
Початок «цифрової ери оплат»
Почнемо з того, що перший «цифровий» альтернативний спосіб оплати наданих товарів та послуг збігається по часу з появою і розвитком Інтернету.
Вважається, що найперший онлайн-платіж був зроблений на сайті американської мережі ресторанів-піцерій Pizza Hut у 1994 році, коли компанія ввела для клієнтів опцію замовлення піци онлайн.
Разом із тим, варто згадати і про всесвітньо відому компанію Coca-Cola, яка в 1997 році дозволила здійснювати мобільні платежі, через які люди могли оплачувати цей напій, просто надсилаючи текстові повідомлення зі своїх телефонів.
Стрімкий розвиток Інтернету та поява онлайн маркетплейсів, де користувачі мали можливість купувати речі онлайн, стали фінальними поштовхами для появи в 1998 році першого у світі електронного гаманця — PayPal.
Що ж відбувається з «віртуальними гаманцями» просто зараз?
Нетрадиційні способи оплати послуг відіграли важливе значення для людства в останні десятиріччя. В умовах нещадної пандемії коронавірусу і триваючої повномасштабної війни рф проти України, «віртуальні гаманці» лише набирають обертів, адже це — швидко, зручно та безпечно.
Іншою причиною стрімкої популярності альтернативних способів оплати послуг є розвиток e-commerce та можливість робити покупки й замовляти послуги не виходячи з дому. Погодьтесь, що зараз Вам не потрібно годинами ходити прилавками магазинів та витрачати свій дорогоцінний час, аби придбати необхідний товар або послугу.
То що ж це за такі таємничі способи альтернативної оплати послуг та товарів, які змогли замінити готівку та банківські пластикові картки?
- Електронні перекази коштів через систему однорангових платежів P2P або банківські перекази.
Завдяки цим електронним переказам, кошти з легкістю переміщуються з одного рахунку на інший. Якщо обидві сторони ввімкнули дану послугу, то платник може переказати кошти зі свого рахунку іншій особі, у незалежності від того де отримувач буде знаходитсись у цей самий момент. Досить популярними серед користувачів є системи Zell, Cash App, тощо.
- Електронні гаманці.
Усім відомі Apple Pay і Google Pay є популярними способами альтернативної оплати послуг, адже є дуже легкими у своєму використанні. Електронні гаманці значно полегшують транзакції за допомогою технології «комунікації ближнього поля» (NFC), у деяких випадках вони також можуть дозволити сканування QR-коду.
Задля використання таких електронних гаманців, першочерговим є прив’язка до традиційного джерела платежу (це може бути кредитна картка, тощо).
Хоча у вузькому сенсі такі електронні гаманці не можна розглядати як альтернативний спосіб оплати, оскільки транзакції стягуються безпосередньо з підв’язаної картки, проте їх мобільне використання в дистанційному форматі відіграє важливу роль серед варіативності способів оплати.
- Модель «Купуй зараз, плати пізніше» — Buy Now Pay Later (BNPL).
Якщо простими словами, то це можливість відстрочки оплати послуги або продукту (опція може надаватися як від сторонніх провайдерів, так і від основних платіжних систем Visa, Mastercard).
Покупець може самостійно обрати цю модель із правом відстрочки оплати — згідно плану щодо її погашення. Проте, головним недоліком такої моделі є відсоткові комісії, які необхідно вчасно сплачувати, аби не мати ще більшої заборгованості.
- Використання криптовалюти.
Великою перевагою для здійснення оплати «криптою» є оперативність транзакцій і, порівняно з іншими способами оплати, більша захищеність від шахрайських дій в Інтернеті. Лише авторизований власник криптовалюти може використовувати її для здійснення покупки, що робить оплату особливо безпечною.
Таким чином, усі вищенаведені способи значно спрощують наше здійснення покупок у мережі Інтернет та з будь-якої точки земної кулі. Такі платіжні рішення вагомо заощаджують наш час, є легкодоступними та простими у використанні.
Разом із тим, виникає раціональне питання — яке ж платіжне рішення підходить найкраще саме для вашого бізнесу?
Варіативність альтернативних способів оплати залежить від різних факторів: місцеперебування клієнта, комісійний збір, державна політика у сфері грошового обігу тощо.
У більшості розвинених «цифрових» країн, альтернативні способи оплати використовуються на одному рівні з традиційними способами, однак деякі регіони земної кулі все ще дуже залежить від готівки.
Починаючи ведення бізнесу в новому регіоні, Вам потрібно провести попереднє дослідження та виявити оптимальні платіжні рішення, які будуть підтримуватися постачальниками платіжних послуг і будуть зручними для ваших потенційних клієнтів саме на цій території. Досліджені показники матимуть прямий вирішальний вплив на розвиток вашого бізнесу.
Говорити про те, що готівкові кошти або використання пластикових банківських карток є пережитком минулого, ще зарано. Не зважаючи на розвинутий фінансовий інструментарій користувачів Інтернету, традиційні способи оплати все ще відіграють важливу роль у нашому з вами пересічному житті.
Автори:
- Бекір Аблаєв, молодший менеджер із розвитку бізнесу Lextensio;
- Ольга Ярмолюк, молодший менеджер із розвитку бізнесу Lextensio.