Аліменти 2018: практичні аспекти при несплаті


Бондар Євгенія

юристка ЮК «ПЛАН-«Б»


Про основні зміни, направлені на заохочення платників аліментів до активної їх сплати на користь своїх дітей та про необхідні з правової точки зору дії, які необхідно виконати у разі такої несплати, розповіла юрист ЮК «ПЛАН-«Б» – Бондар Євгенія.

Проблематика аліментів, як одного із засобів утримання дитини, не є новою та, здавалося б, не потребує додаткових обговорень.  У лютому цього року прийнято ряд змін до нормативно-правових актів, направлених на заохочення платників аліментів до активної їх сплати на користь своїх дітей.

Так, розширено повноваження органів виконавчої служби у частині винесення Постанов про обмеження виїзду неплатника аліментів за кордон (раніше – виключно за рішенням суду), Постанов про обмеження у керуванні транспортними засобами (з певними особливостями, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження»), обмеження неплатника аліментів у полюванні та використанні зброї.

Досить цікавою новелою є можливість притягнення неплатника до адміністративної відповідальності через виправні роботи. Суди активно розглядають такі справи. Також Мінюстом ведеться окремий реєстр неплатників аліментів, який щоденно наповнюється та оновлюється.

З традиційних засобів впливу на злісних неплатників аліментів залишилися арешт майна та можливість притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального кодексу України. 

Ніби все чітко та зрозуміло. Офіційна статистика демонструє збільшення коштів, сплачених у рахунок аліментів та зменшення кількості злісних неплатників. Але, звісно, є й певні виключення з загальних правил.

Так, на особистому досвіді, мною пройдено шлях від звернення до суду до отримання Постанов державного виконавця та навіть Відмову (!) органів поліції у відкритті кримінального провадження та занесення даних про злочин до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань. «Під стать» ситуації виявився і боржник – відсутнє нерухоме майно, транспортні засоби, офіційно ніде не працює та аліменти не платить принципово. Той випадок, коли тато дитини-аморальне … також може мати місце. Вихід є.

З правової точки зору

Перш за все, необхідно звернутись до кваліфікованого юриста, який у судовому порядку допоможе призначати аліменти; відкрити виконавче провадження; заборонить неплатникові усе, що можливо та передбачено; арештувати майно та активи; отримати всі необхідні документи.

Крім того, у разі необхідності юрист допоможе звернутися:

  • До Управління праці та соціального захисту населення – за отриманням тимчасової державної допомоги для дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

(При цьому важливо, щоб неотримання аліментів (їх несплата) тривало 6 місяців поспіль, на руках була «свіжа» Довідка з виконавчої служби, що це підтверджує та актуальна заява. Слід зазначити, що мінімальний розмір аліментів складає 50 % мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (близько 1000,00 грн.);

  • До суду з метою додаткового стягнення пені за несплату аліментів – 1 % за кожен день несплати від суми, що передбачено статтею 196 Сімейного кодексу України. (Таким чином, збільшуємо зобов’язання платника аліментів та суму до стягнення);
  • До органів поліції з метою притягнення боржника до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального кодексу України за злісне ухилення від сплати аліментів. (Строк несплати аліментів при цьому має бути не менше трьох місяців. Заявник при цьому має подати таку заяву особисто та надати докази несплати аліментів).

Хотілось би зазначити, що на сьогоднішній день кількість злісних неплатників аліментів залишається великою. Однак не потрібно з цим миритися. Якщо вам потрібна кваліфікована допомога у будь-яких питаннях стосовно аліментів звертайтеся:

за телефонами:  (097)469 44 47, (093)488 95 89

за адресою: 02091, м. Київ, вул. А. Вербицького, 1

на е-мейл: evgeniyabondar@ukr.net.

P.S. Деякі документи, рішення судів, корисна та цікава інформація знаходяться у Додатках до статті. Якщо у вас виникне бажання ознайомитися з даними матеріалами – пишіть на вищевказаний е-мейл.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».