6 міфів та фактів про легалізацію зброї


Сучасне законодавство України з контролю та обороту зброї викликає у прихильників повної його легалізації досить негативні емоції. Ті наводять різні аргументи на користь дозволу повсюдного продажу чи носіння вогнепальної зброї. Та чи всі доводи вірні та чи так все добре з легалізацією зброї — розповідаємо далі.

Порівняно високий рівень злочинності, нестабільні ситуації у деяких регіонах та бойові дії на Сході країни – сьогоднішні реалії, що змушують українців дедалі частіше задумуватися про засоби самозахисту.

 На прикладі деяких країн прихильники легалізації показують, що в цьому немає нічого поганого, а від м’якішої політики у цьому питанні всі тільки виграють. Та чи дійсно це так? Розгляньмо декілька аргументів легалізації, які вже давно стали міфами.

1 Міф: зброя не вбиває — вбивають люди

Люди зі зброєю вбивають набагато ефективніше, ніж вилками, пляшками чи іншими підручними засобами. Це факт. Так, наприклад, в США, де населення володіє приблизно 270 мільйонами одиниць зброї, у 2015 році на 100 тисяч осіб припадало 11,3 жертви вогнепальної зброї.

Для порівняння: у тому ж році в неспокійній Росії зафіксовано 2,6 випадків на 100 тисяч осіб. Висновок простий: там, де більше зброї, там і більше смертей, яким би досконалим не здавалося місцеве законодавство.

2 Міф: мисливська зброя не проблема — загроза в пістолетах

Факт у тому, що мисливська рушниця дванадцятого калібру, яка найпоширеніша у цивільному секторі, вбиває не гірше, ніж пістолети, автомати чи інша летальна зброя. Мисливські рушниці найчастіше фігурують в новинах про домашнє насильство, а також в кримінальних сутичках.

Попри те, що таємно носити мисливську рушницю практично неможливо, вона не менш небезпечна, ніж пістолети. Особливо в модифікації типу обріз.

3 Міф: контроль над вогнепальною зброєю карає тільки законослухняних

Прихильники легалізації зброї нерідко наводять аргумент, що сучасне законодавство б’є тільки по мисливцях та людям, які купують рушниці для самооборони.

На ділі ж вони забувають про те, що проходження етапів отримання дозволу передбачає відсіювання потенційно небезпечних особистостей, завдяки чому вогнепальна зброя не потрапить до рук психічнохворого чи жорстокої людини (Хоча б в більшості випадків).

Крім того, ліцензування та одноразова реєстрація не перешкоджають використанню зброї в законних цілях. Якщо ж говорити про повну легалізацію на рівні продажу тільки за паспортними даними без ліцензії або взагалі як кока-колу в місцевому магазині, то в цьому випадку буде набагато складніше відстежувати потенційно небезпечних власників.

4 Міф: контролювати вогнепальну зброю дорого

Якраз навпаки. Ще один аргумент, який можна почути від прихильників повної легалізації зброї: це занадто дорого обходиться державі, а досить велика сума з податків йде, по суті, в порожнечу.

Але давайте поглянемо на ситуацію з точки зору конкретних цифр. У 1995 році збиток від застосування вогнепальної зброї в США оцінювався в 6,6 мільярда доларів. Порівняємо з Канадою, в якій дуже суворі закони стосовно зброї. Там підрахували, що завдяки політиці скорочення смертей і травм, пов’язаних з вогнепальною зброєю, а також зниження кількості поранень і смертей від них, з 1995 року країна економить до 1,4 мільярда канадських доларів на рік.

У 2012 році дослідження, проведене на замовлення Міністерства юстиції Канади, показало, що злочини із застосуванням вогнепальної зброї обходяться жителям цієї країни в 3,1 мільярда доларів, з яких 2,5 мільярда припадає на витрати для потерпілих, а 302 мільйони — на витрати системи правосуддя.

5 Міф: контроль над вогнепальною зброєю не працює

Прихильники скасування реєстрації зброї наводять як аргумент той факт, що щорічно від вогнепальних поранень в Україні помирають тисячі людей, і це при такому суворому контролі обороту. Однак вони не беруть до уваги постійне зниження числа жертв вогнепальної зброї.

В рамках досліджень Global Burden of Disease було підраховано кількість жертв вогнепальної зброї поза контекстом військових дій в 1990-2016 роках в усьому світі. Результат — третина смертей від вогнепальної зброї припала на частку Бразилії та США.

Якщо настільки велике число жертв в Бразилії пояснюється високим рівнем криміналу в країні, то для США, де ситуація зі злочинністю не така гостра, пояснення криється в тому, що отримати в Штатах легальний доступ до зброї просто, а населення численне, що і веде до великого числа жертв.

А ось вам ще один факт: в Різдво 2015 року в США було зареєстровано 27 вбивств із застосуванням вогнепальної зброї. Це дорівнює загальній кількості жертв вогнепальної зброї в Австрії, Новій Зеландії, Норвегії, Словенії, Естонії, на Бермудських островах, в Гонконзі та Ісландії разом узятих за весь 2015 рік. Це якраз ті країни, де є суворий контроль зброї.

6 Міф: злочинцям все одно, легалізовано зброю чи ні

Факт залишається фактом: легалізація впливає, і досить сильно. Так, до прикладу, в тій же Канаді у 2010 році лише 43,5% одиниць, використаних для вбивств, отримано легальним шляхом.

Той факт, що зареєстрована зброя нечасто використовується в злочинних цілях, говорить про те, що система працює. Вогнепали з меншою ймовірністю потрапляють в руки тих, хто здатний застосувати їх не за призначенням.

Джерело: brodude.com, nauka.tass.com, webappa.cdc.gov

Фото: Pexels