$500 000 доларів допомоги: як працює БФ «Дихай», який створили юристи 


“Якщо ми цю війну не виграємо — то взагалі не буде бізнесу, не буде юридичного ринку”.

Благодійний фонд «Дихай», яким зараз опікується юридична фірма Sayenko Kharenko, залучив вже близько пів мільйона доларів та допоміг понад 30 медичним закладам. 

Як працює Фонд в умовах війни, на що спрямована допомога та як вдається залучати кошти, — дізнавалися у партнера Sayenko Kharenko Назара Чернявського

Коли ви створили Фонд?

Ми створили Фонд у квітні 2020 року, на початку пандемії, разом з двома українськими бізнесменами, нашими давніми друзями. На той момент його основною метою була допомога лікарням з медикаментами й медичним обладнанням.

Пік діяльності Фонду припав на 2020 рік. Тоді ми закуповували медобладнання: апарати штучного дихання, концентратори, балони тощо. У 2021 — був тихий період.

Але з початком війни Фонд знову активно працює. Крім того, Sayenko Kharenko перейняла на себе всю операційну діяльність, як з точки зору людського ресурсу, так і з боку фандрейзингу. 

Чи змінили ви напрямок?

Ні, ми вирішили не міняти фокус і залишити саме медицину. Ми вже співпрацювали з багатьма лікарнями, тому нам було простіше прослідкувати, щоб закуплені речі дійшли куди потрібно. Бо багато фондів і волонтерів зіткнулися з проблемою, що не ясно куди й чи в повному обсязі надходить допомога. 

Як ви залучаєте кошти?

Здебільшого від іноземних партнерів та наших клієнтів. Зараз ми отримуємо від наших партнерів не тільки фінансову, а і гуманітарну допомогу. 

Скільки вам вдалося вже зібрати?

Якщо говорити загалом — то близько 500 тис. доларів. Це з урахуванням пожертв на спецпроєкти. Наприклад, якийсь донор хоче підтримати виключно малий бізнес і направляє гроші саме на таку потребу. А якщо говорити про медицину — то це десь 200 тис. доларів. 

Нещодавно вам футбольний клуб перерахував гроші. Що це за історія? 

До нас звернувся футбольний клуб, який хотів зробити трансфер українського гравця. Я їх проконсультував щодо юридичних моментів такої угоди. Врешті-решт саме з тим гравцем у них не склалося, але вони запитали, як оплатити послуги. Я сказав, що вони можуть зробити пожертву на Фонд. 

Якщо не секрет, що це за клуб?

Це англійський футбольний клуб «Брентфорд».

Чи виникають у вас труднощі?

Так, але ми справляємось. У цьому добре допомагає досвід юридичної роботи, розуміння як працюють закони тощо. Одна з проблем — в Україні нема багатьох медикаментів та обладнання. Часто навіть дистриб’ютори не можуть їх привезти. 

Ті самі тактичні аптечки: якщо говорити про якісних виробників — черга на замовлення 3 місяці. Звісно, можна купити якесь «китайське фуфло» без черги, але, на жаль, їх якість погана і на передову їх не передаси. На жаль, багато волонтерів стають жертвами недобросовісних продавців. Тому одна з переваг Фонду — контроль за якістю. 

І наостанок, навіщо ви цим займаєтесь?

Зараз людям дуже потрібна допомога. Якщо ми цю війну не виграємо — то взагалі не буде бізнесу, не буде юридичного ринку. Тому ми маємо зробити все, щоб наблизити цю перемогу і допомагати одне одному. 


Спілкувалася Яна Собко