5 порад для тих, хто виступає в суді, від юриста Марка Ермана


Кадр із серіалу «Хороша дружина»

Юрист Марк Ерман, який протягом 17 років був партнером міжнародної юридичної фірми, а зараз він очолює відділ «представництво в суді», а також вирішує питання найму у великій міжнародній компанії, ділиться порадами про те, як виступати в суді.

Колись давно я спостерігав за судовими процесами з перших рядів, безпосередньо беручи у них участь на одній зі сторін. Зараз, сидячи в офісі, в тилу, я спостерігаю за людьми, які ходять до суду. За свою практику я відзначив для себе кілька моментів. Деякі з них було б непогано зробити надбанням публіки, але чомусь навіть хороші захисники їх ігнорують. Я вирішив поділитися парочкою своїх спостережень. Думаю, вони допоможуть всім, хто планує виступати в суді.

1. Думайте над послідовністю своїх запитань

Думаю, на перехресному допиті, ви спочатку запитайте: «Ви ніколи не працювали в банку за все своє життя, чи не так?». Свідок відповідає: «Так, правда». Потім ви починаєте уточнювати деталі: «Ви працювали в Інституті А, і Інститут А — це не банк, чи не так?». Ймовірно, ви дотримуєтеся методу «відповідь в питанні». У першому заданому питанні вже містився відповідь, пам’ятайте: «Ви ніколи не працювали в банку …». Але, якщо ви просто переставите в реченні слова, то уникнете заперечення:

Ви працювали в Інституті А, і Інститут А — це не банк, вірно? … Ви працювали в Інституті Б, і Інститут Б — це не банк, вірно? … і т.д. Далі пройдіться в такому ключі за кожним місцем роботи вашого експерта, підсумувавши відповіді так: «Дійсно, за все своє життя, ви ніколи не працювали в банку, вірно?» (Можливо, експерт працював десь ще, і останнє місце роботи може бути банком )

Звертайте увагу на послідовність — це дозволить вам вдаватися в деталі. Дотримуйтесь правильного порядку.

2. Уникайте питань, в яких вже є заперечення

Наприклад, питання: «Ніхто не говорив вам …?», Відповідь: «Ні». Так, ми так говоримо, але це створює неоднозначність: «Хто-небудь говорив це свідку, чи ні?» Як правило, юрист — навіть хороший — задає такі питання постійно. І дарма.

Викиньте «не» з вашого запитання або задайте питання таким чином, щоб уникнути двозначності. Наприклад, поставити запитання можна так: «Хто-небудь говорив вам це …?» або, якщо питання змушує свідка нервувати: «Ніхто не говорив вам цього, вірно?». Коли свідок відповість «Так, вірно», ви уникнете двозначності.

3. Уникайте монотонності

Так, ви звикли говорити в одному темпі, тональності. Правда, я впевнений, що при нагоді ви зможете говорити швидше (повільніше) і голосніше (м’якше, тихіше). Міняйте темп своєї промови, говоріть голосніше чи тихіше, коли цього вимагає контекст.

4. Будьте напоготові

Я розумію, що адвокат повинен готуватися до перехресного допиту заздалегідь, продумуючи, як він буде оскаржувати висловлювання свідка, якщо той спробує «піти в сторону». Але ви повинні реагувати на атмосферу в суді. Можливо, свідок дасть вам можливість: «Коли ви про це згадали, я зрозумів, що ніколи не бачив ніяких конфіденційних матеріалів протягом всіх 10 років моєї роботи в компанії». Не пропустіть цей момент.

Ви могли б відразу перейти до наступного питання, тому що ви можете отримати ту відповідь, яку хочете. Реагуйте по ситуації: «Ви керували штатом з 15 осіб? У вас був доступ до інформації про їх зарплати і премії? Ви мали доступ до номерів їх соціального страхування? І ви стверджуєте, що не бачили ніякої конфіденційної інформації?». Не захоплюйтеся своїми записами, не занурюйтесь в них настільки, щоб пропустити повз вуха важливу відповідь свідка.

5. Пам’ятайте, що ваш свідок не обов’язково найважливіший свідок у справі

Це особливо важливо зрозуміти молодим юристам-початківцям, яким дозволять допитати пару свідків для досвіду. Те, що вам доручили допитати свідка, не означає, що він найважливіший. Тому не варто «мучити» його три години замість півтори тільки заради того, щоб показати свою кваліфікацію і довести ваші можливості.

Джерело: Above The Law