30 порад студентам-юристам від спільноти Loйера
Нещодавно ми запитали наших читачів, що вони б порадили студентам-юристам. Нам написали чимало порад, тому ми обрали найцікавіші та підготували цей матеріал.
Отже, що ж досвідчені юристи радять робити студентам? На які підводні камені варто звернути увагу під час навчання, щоби потім бути зірочкою юридичної професії?
- Читайте все, що може сформувати світогляд: філософію, релігію, історію, політику. Читайте все, що змушує ваш мозок кипіти, думати та розмірковувати. Юрист — це не тільки про папірці і гроші, у першу чергу, це про людську свободу у всіх її проявах.
- Практика то, авжеж, круто й корисно, але в універі ви будете років 5, а працювати потім аж до пенсії, тому стажування повинно виглядати як стажування, а не поєднання роботи й навчання — ще встигнете напрацюватися.
- Спробуйте себе в різних сферах права під час навчання й ще кілька років після закінчення ВНЗ, щоби зробити правильний вибір своєї спеціалізації в майбутньому. Обирайте ту сферу, яка найбільше до душі і приносить задоволення.
- Для початку слід глибоко опанувати теорію держави і права. Вона здається нудною та непотрібною, але її слід не стільки вивчити, скільки зрозуміти. Основне завдання нормального юрфаку — це формування мислення юриста. ТДП якраз і покликана «зламати мозок» у правильному напрямку.
- Не вчіться у ВНЗ, у якому толерується корупція. Якщо в університеті «звісно, можна заплатити, але і своїми силами можна» — це теж дно.
- «Зніміть рожеві окуляри»: практика від теорії відрізняється, але без теорії не опануєш практику.
- Знаходьтесь у «правильному середовищі»: відвідуйте відкриті лекції, семінари, воркшопи від практиків, дебати, гуртки тощо. Ви маєте бути там, де збираються люди, які розуміються на тенденціях юридичної професії.
- Не бійтесь шукати та знаходити ваш власний шлях, експериментуйте, аналізуйте, помиляйтесь, доки вчитеся — маєте право на помилки.
- Хочете бути «кунг фу» юристом/адвокатом? Для цього потрібно робити краще ніж потрібно, перевершувати очікування, рости і працювати над слабкими місцями.
- Вчіть логіку, без неї геть ніяк. Юристи часто пишуть гарно й багато, але не логічно. Вибудовують лінію поведінки, але без логіки. Опонентами це все множиться на «0» дуже просто, а результат б‘є по самолюбству та кишені дуже сильно.
- Виховуйте в собі любов до деталей. Розкладайте все на молекули та атоми, чи то ви читаєте теорію, чи то займаєтесь практикою. Пам’ятайте, деталі рятують долі та зберігають мільйони!
- Ні, у вас усе одно не добра англійська, як би ви круто не здали ЗНО — ви все ж її забули за 5 років. Слідкуйте за тим, аби не втрачати знання, а ще краще — починайте вчити другу іноземну мову.
- Багато пишіть: конспекти, нотатки, плани, щоденник, загалом будь-що. Це формує стиль письма, який стане в пригоді при подальшому складанні документів.
- Завжди пам’ятайте, що ви маєте справу не з документами, не з речовими доказами — ви маєте справу із людьми. Ваші дії та рішення впливають на долі людей.
- Спробуйте трішки розібратися в законотворчій діяльності: як народжуються норми майбутніх законів, хто за цим стоїть, як працюють ті, хто має право законодавчої ініціативи, як це потім усе це працює. Зрозумівши, скільки юридичних колізій може бути в одному законі та як у нас деколи пишуться закони під конкретну людину, буде простіше розібратися в будь-якій сфері праві: від цивільного до міжнародного.
- Боріться за свої права ще під час навчання, і, якщо зможете вибороти, — можете спробувати захищати вже чиїсь.
- Не ставайте рабською силою за мізерні гроші чи, спаси боже, за «досвід» — шукайте своє місце.
- Багато читайте, особливо щодо вмінь участі в перемовинах, публічних виступах, правильності формулювання питань, реакцій у стресових ситуацій тощо.
- «Виграти суд — ще не означає виграти справу»: вчіться аналізувати ситуацію й намагайтесь прорахувати наперед усі можливі варіанти її розвитку. Розв’язуйте більше юридичних задач.
- Після другого-третього курсу навчання, йдіть працювати/стажуватися — не втрачайте час за партою, чим скоріше ви розпочнете практикувати, тим краще. Але перші два-три роки стаціонарного навчання — це святе.
- Майте на увазі, що працюючи в установі державної служби, ви не отримаєте належного досвіду та можливості для широкого розвитку своїх здібностей.
- Не женіться за «червоним» дипломом — це проста «пластмаска», яка тільки насторожує всіх.
- Генеруйте для себе та друзів юридичні челенджи та проєкти, виходьте з ними в публічний простір: YouTube, telegram і т. д. Будьте публічними, ведіть свої соціальні мережі — це ваша реклама.
- Знайдіть собі хобі — це допоможе «перезавантажувати» мозок.
- Простих справ не буває: справи бувають або складні або дуже складні.
- Держава — це суверенна політико-територіальна організація влади, яка має свій апарат управління і примусу. Вивчіть це так, щоби навіть якщо вас вночі розбудили ви знали основу.
- Вчіться продавати себе та свої послуги.
- Спіть 8 годин, нормально харчуйтесь. Краще отримати «4», «3», і «2», ніж стрес.
- Переважна більшість твоїх не практикуючих викладачів абсолютно не здатні вижити на практиці.
- Закрити пі##дак, не скиглити та є#ашити 24/365.
Деякі коментарі ми передали «мовою оригіналу», адже з пісні слів не викинеш!
Сподіваємось, ці поради справді стануть у пригоді молодим юристам і шишки від граблів будуть хоча б меншими 🙂