3 запитання, як повинен собі поставити кожен юрист-початківець


Випускники юридичних факультетів чи юристи-початківці часто не можуть визначити свій подальший шлях в цій галузі. Джефф Коен, партнер юридичної компанії «Cohen Gardner LLP», пропонує використати метод Сократа для вирішення цієї проблеми.

Давайте зітремо пил зі старого доброго Сократа і скористаємося його методологією, щоб поставити собі три питання, необхідні для побудови успішної кар’єри. Відповідь на них може бути складною, але пообіцяйте собі говорити правду і нічого крім правди, — пише він.

Метод Сократа — метод, названий на честь давньогрецького філософа Сократа, який базується на проведенні діалогу між двома індивідуумами, для яких істина і знання не дані в готовому вигляді, а представляють собою проблему і припускають пошук.

Ми прислухались до поради Джеффа, але дещо змінили зміст запитань, інтерпретувавши з прив’язкою до українських реалій.

Я можу навчити будь-кого, як отримати від життя те, чого він хоче. Проблема в тому, що я не можу знайти когось, хто може сказати мені, чого він хоче.

— Марк Твен

  1. Чого я хочу?

Це питання є оманливо простим, але може бути надзвичайно складним.

Спершу ми вступаємо на факультет права, щоб зробити приємне батькам, з цією ж метою ми старанно вчимося на бакалавраті та магістратурі, пізніше намагаємось виконувати всі вказівки керівника, щоб отримати вищу посаду, здаємо екзамен для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю і так дальше. Це доволі лінійний процес.

Проте, яка ж справжня мета усього цього? Усвідомлення того, що потрібно робити, щоб люди були задоволені вами, надзвичайно корисне і часто необхідне для того, щоб вести вас вверх сходинка за сходинкою по омріяній кар’єрній драбині у адвокатурі. Для більшості людей, коли вони отримують свою першу роботу, світ перестає бути лінійним. Ви стикаєтеся з необмеженим вибором, можливостями, відповідальністю та ризиком. Як ви можете встановити мету, до якої ви будете прагнути, без пізнання того, що мотивує і хвилює саме вас?

Білл Косбі колись сказав: «Я не знаю ключа до успіху, але ключ до невдачі полягає у бажанні задовольнити всіх». Запитайте себе: «Що я хочу?». Не те, що зробило б щасливими ваших батьків чи задоволеними ваших викладачів. Що зробило б щасливими саме вас, що приносить сенс вашому життю.

Я повинна керувати годинником, а не керуватися ним

— Голда Меїр

  1. Як найкраще я можу використати свій час зараз?

Це питання було поставлене в книзі, опублікованій в 1973 році, під назвою «Як отримати контроль над вашим часом і вашим життям» Алана Лейкіна. Книга підкреслює думку про те, що окрім встановлення чітких цілей, варто поставити собі запитання: «Яке найкраще використання мого часу зараз?». Знайшовши відповідь на нього ви уточнюєте, кристалізуєте і створюєте міст, що пов’язує ваші дії і ваші цілі.

Як молодий юрист, ви будете завалені записками і нотатками, зустрічами та термінами. Це може бути доволі виснажливо. Коли потрібно встигнути виконати багато справ, легко «зависнути» або обрати за краще гортати стрічку Facebook протягом 45 хвилин. Можливість розслабитися, зосередитися і спокійно запитати себе: «Яке найкраще використання мого часу зараз?» безцінне.

Факти — уперті речі. 

— Джон Адамс

  1. Я хочу бути «правим», чи хочу бути правильним?

Ще в 1620 році сер Френсіс Бекон опублікував дуже фантастичну книгу під назвою «The Novam Organum». В ній викладена проста істина: спершу факти, потім аналіз.

Як адвокатів нас вчать сперечатися, боротися і перемагати. Тим не менш, великі юристи вміють бачити загальну картину. Звертайте увагу на безліч факторів, які впливають на вашого клієнта та справу. Скористайтеся Сократівським вченням. Питання. Питання. Питання. Що дійсно хоче ваш клієнт? Що мотивує протилежну сторону? Які економічні та політичні міркування впливають на вашу справу? Вийдіть за межі «правильності». Задумливо проаналізуйте ситуацію в повному обсязі і прийміть правильне рішення.

А на особистому досвіді я виявив, — каже Джефф, — що ті ж самі навички аргументації, які працюють на роботі, створюють проблему в стосунках. У особистих справах я взяв до уваги слова Енді Руні: «Бути хорошим важливіше, ніж бути правим».

Фото: Pixabay