10 секретів успіху від американського адвоката-мільярдера Чарльза Мангера
Чарльз Мангер — американський адвокат, відомий економіст і професійний інвестор. Безперечно, найбільшим джерелом його доходу стали саме інвестиції. Проте секрет його успіху прихований в постійному саморозвитку, багатосторонності інтересів.
За його власними словами, замість того щоб фокусуватися виключно на інвестиційній теорії, Мангер приділяв увагу глибокому вивченню багатьох дисциплін: макроекономіки, психології, права, математики, біології та технології. Винесені з них ідеї він застосовував до інвестицій.
Ось 10 пунктів, які Мангер вважає базовими для професійного розвитку та щасливого життя в цілому:
1. Довіру, успіх і славу потрібно заробити
Дуже проста ідея. Можна сказати, золоте правило. Ви отримаєте від світу те, що хочете, якщо представите себе на його місці. За великим рахунком люди, які живуть згідно з цим принципом, отримують не тільки гроші й славу. Заробляючи довіру людей, з якими мають справу, вони заробляють повагу.
2. Навчіться розбиратися в усьому потроху
Я помітив, що базові ідеї — це 95% важливої інформації в будь-якій сфері. Мені було нескладно почерпнути ці ідеї з усіх основних дисциплін та зробити їх частиною свого процесу мислення. Звичайно, мало знати щось, потрібно використовувати це.
Все своє життя я застосовував на практиці цей підхід. Я не можу розповісти про все, що він дав мені. Але він зробив моє життя веселішим, а мене — ефективнішим й кориснішим іншим людям. Він допоміг мені розбагатіти.
У тому, що цей підхід так добре працює, є свої небезпеки: експерти в різних областях й, можливо, ваш начальник, перестануть бути авторитетами. Ви будете знати набагато більше і знаходити правильне рішення набагато швидше, ніж вони.
Але підхід не буде працювати, якщо ви просто визубрите інформацію, щоб отримати «відмінно» на іспиті. Ви повинні засвоїти ці ідеї настільки добре, щоб оперувати ними в процесі мислення. Тільки так ви зможете використовувати їх в інших сферах свого життя.
3. Вчіться думати про те, що призвело до проблем, а не тільки про їх наслідки
Проблеми часто, я б навіть сказав, зазвичай легше вирішити, якщо подивитися на них з іншого боку.
Тобто, якщо ви хочете допомогти Індії, ви повинні запитувати себе не про те, як ви можете допомогти Індії, а про те, що завдає Індії найбільшої шкоди, і як ви можете допомогти уникнути цього. Може скластися враження, що з точки зору логіки це одне й те ж, але це не так. Ті з вас, хто займався алгеброю, знають, що іноді перенесення члена рівняння з однієї частини в іншу допомагає вирішити задачу.
4. Позбудьтеся заздрості, образ і жалю до себе
Навіщо вам заздрити, ображатися, мстити, жаліти себе? Це катастрофічні моделі мислення. І вони досить швидко стають звичними.
У мене є друг, який носить з собою стопку карток. Коли хтось розповідає йому історію, сповнену жалю до себе, він дістає одну з них і віддає цій людині. На картці написано: «Ваша історія зворушила мене. Я ніколи не зустрічав людини, з яким сталося так багато нещасть, як з вами». Можете вважати це витівкою. Але я думаю, коли починаєш відчувати жалість до себе, причина зовсім неважлива. Може, ваша дитина помирає від раку, але жалість до себе не допоможе вам виправити ситуацію. Просто дайте собі одну з таких карток.
Коли ви навчитеся уникати жалості до себе, ви отримаєте величезну перевагу перед іншими. Й не перекладайте провину на обставини або на інших людей. Вчіться нести відповідальність за свої вчинки.
5. Працюйте з людьми, якими ви захоплюєтеся
Ваше життя принесе вам більше радості, якщо вас надихають люди, з якими доводиться працювати. Для цього потрібен талант.
Я вирішив для себе, які люди на роботі викликають у мене захоплення, і спритно маневрував між ними. Й ніколи не відгукувався ні про кого з них погано. Так я завжди працював під керівництвом людей, якими захоплювався.
6. Вчіться зберігати об’єктивність, особливо коли це найважче
Згадайте Дарвіна: він завжди приділяв багато уваги безперечним доказам, особливо, коли вони свідчили про те, у що він вірив й що йому подобалося.
Постійні об’єктивні перевірки необхідні, якщо ви хочете думати правильно. Допомогти в цьому може таке ж відношення до фактів, як у Дарвіна, і звичка вести чек-листи. Перевіряючи все по списку, ви зможете уникнути великої кількості помилок. Й немає іншого способу, який працював би так само добре.
7. Ви будете успішніші в тому, в чому найбільше зацікавлені
Якщо людина дійсно збирається досягти успіху в якій-небудь справі, необхідно, щоб це викликало у неї непідробний інтерес.
Я можу досить добре розбиратися у великій кількості речей, але я не зможу бути кращим в сфері, яка мені нецікава. Тому, якщо можливо, займайтеся тим, що вас дійсно цікавить.
8. Будьте надійним. Ненадійність може звести нанівець ваші гідності
Якщо ви не є людиною, на яку можна покластися, то всі ваші гарні якості можна негайно відправляти на смітник. Робіть все сумлінно, не лінуйтеся.
9. Використовуйте невдачі як можливість стати кращими
Життя буде наносити страшні, жахливі, несправедливі удари. Але це не має значення. Просто одні люди піднімаються, інші — ні. І я думаю, позиція давньогрецького філософа Епіктета найкраща в подібній ситуації. Він вважав, що кожне нещастя в житті — це можливість себе проявити й чогось навчитися. Ваш обов’язок — не занурюватися в жалість до себе, а перевести удар в конструктивне русло.
10. Сідайте і робіть, поки не доведете справу до кінця
Двоє моїх знайомих створили невелику будівельну фірму. Всю роботу вони ділили порівну і керувалися одним важливим правилом. Ось воно: «Кожен раз, коли ми не будемо вкладатися в терміни, ми обидва будемо працювати по 14 годин на день, поки не зробимо все до кінця». Необхідно додати, що бізнес не прогорів і ці люди стали дуже багатими.