10 найкрасивіших банкнот у світі


Хтось використовує гроші для оплати товарів та послуг, хтось накопичує, а хтось — колекціонує. І це зрозуміло, адже вони мають не тільки свою цінність, а й можуть бути справжніми витворами мистецтва.

Дивлячись на ці красиві, вишукані банкноти, здається дивним, що вони були створені й призначені для використання лише як платіжний засіб — вони виглядають так, що їх місце скоріше в картинній галереї чи музеї, ніж в гаманці. 

50 швейцарських франків

Ця купюра отримала звання «Банкноти року» в 2016 році віж Міжнародного товариства банкнот (IBNS), і неважко зрозуміти, чому. Дизайн був розроблений Мануелою Пфрундер. Дизайнерка прагнула відійти від традиційного зображення відомих особистостей на валюті, замість цього обравши зображення руки, що символізує народ Швейцарії в цілому. Кульбаба ж повинна представляти «багатство досвіду, яке Швейцарія може запропонувати — виражене вітром». Швейцарський банк через кілька років після випуску цієї банкноти представив цілу серію нових банкнот, які містять ті ж характеристики, що зображені тут, з ключовими мотивами часу, світла, вітру, води, матерії.

10 англійських фунтів

Джейн Остін, відома англійська письменниця, авторка «Гордості і упередження» та інших популярних творів, зображена на англійської банкноті вартістю 10 фунтів стерлінгів, яка була випущена вперше у 2017 році. Банкнота містить зображення обличчя Остін, м’які лінії якого взяті з акварельного портрета Джеймса Ендрюса, що був замовлений племінником письменниці після її смерті.

2 бермудські долари

Ця чудова банкнота є фаворитом серед колекціонерів за її художню цінність. За версією IBNS, в 2010 році вона отримала нагороду «Банкнота року» і була обрана за прекрасне різноманітність кольорів і конструктивних особливостей, незважаючи на низьку номінальну вартість. Серед цікавих особливостей купюри, зокрема: вбудована металева нитка Optiks, гібіскус з водяним знаком і прозорий метелик, якого можна розгледіти лише при ретельному огляді.

50 доларів Тринідаду та Тобаго

Центральний банк Тринідаду і Тобаго випустив привабливу банкноту з полімеру. Коли вона вперше з’явилася в 2014 році, то була настільки вражаючою, що отримала звання «Найкращої банкноти», незважаючи на те, що в тому ж році було змінено дизайн понад 100 інших банкнот. Золотий блиск відразу ж привертає увагу: на ньому червоний кардинал в польоті і яскраво-червона квітка гібіскуса спереду. На зворотному боці купюри зображений Центральний банк (який першим в Карибському басейні поширив полімерну валюту) разом з молодою дівчиною в маскарадному костюмі — зображення було покликане передати енергію та розповісти про найулюбленіше свято серед місцевих жителів.

50, 000 угандських шилінгів

Поява цієї красивої банкноти підкорила серця IBNS, оскільки це була перша банкнота, за яку проголосували всі члени організації, а не тільки сам комітет. Передня частина точно виражає серце Уганди, показуючи чоловіка, одягненого в головний убір Карімоджонга, і карту Уганди, на якій виділено екватор. Гірські горили прекрасно проілюстровані на звороті валюти разом з Монументом незалежності в дальньому правому куті. Золоті тони і сильний характер банкноти заслужили своє місце в колекції  будь-якого нумізмата.

1000 ферарських крон

Це єдина банкнота, яка є красивою не завдяки своїй кольоровій гамі, але все ще бажаною та цінною для колекціонерів по всьому світу. Її особливість полягає у нечіткій та унікальній природі. На дизайні крони не зображено птаха повністю, видно тільки частину птиці — кулика. Це змушує глядача задуматися. Ймовірно, найбільш захоплююча деталь валюти — те, що вся картина (дизайн банкноти з обох боків) була повністю розроблена за допомогою акварельного живопису. Зазвичай банкноти розробляються з використанням ручки або фотографій через часто невдалі спроби використати картини. Ця купюра ж є одним з небагатьох винятків і зберігає гарний розмитий ефект, абсолютно унікальний для себе.

50 шотландських фунтів

Центральним зображенням цієї банкноти є портрет сера Вальтера Скотта, письменника, поета та винахідника, чиє зображення й в минулому було розміщено на багатьох купюрах Шотландії. Що відрізняє цей екземпляр від інших, так це те, що портрет Скотта взятий зі знаменитої картини Генрі Реберна, яка була написана ним в 1822 році. Цей особливий портрет в значній мірі підвищив привабливість валюти, надавши їй особливої атмосфери, яка принесла їй нагороду IBNS в 2007 році. Банкнота також мала інноваційні функції, такі як голограма та захисні нитки з ефектом зміни кольору. Що примітно в цій купюрі, так це те, що вона зберігає дуже просту, але драматичну природу. На її зворотному боці привертається увага до одного з найбільших винаходів Шотландії, Фолклерського колеса, і цікаво, що Колесо і Вальтер Скотт показані окремо, самі по собі, на рішних сторонах банкноти.

20 самоанських тал

Яскраві кольори банкноти Самоа настільки привабливі, що зовсім не дивно, що це відзначили нагородою в 2008 році. Дизайн самоанскої тали зображує один з найбільш величних водоспадів країни, який так часто приваблює туристів. Самоа відійшла від свого традиційного зображення відомих особистостей, показавши на зворотному боці банкноти улюблену національну птицю, а також їх національну квітку. Місцеві жителі високо оцінили новий дизайн за увагу до своєї прекрасної країни. Купюра також прикрашена яскравим золотом і доповнена захисними функціями.

20 канадських доларів

Популярною серед колекціонерів є відзначена нагородами банкнота 2004 року номіналом 20 канадських доларів. На ній зображено елегантний портрет королеви Єлизавети II на лицьовій стороні, та художні роботи Білла Ріда із зображенням культури хайда в історії Канади на звороті. Цей портрет королеви — один з кращих, які коли-небудь були зображені на паперовій валюті. Один цей факт значною мірою сприяє тому, чому купюра має такий бажаний характер серед колекціонерів і стала досить популярною серед суддів IBNS. Зображення королеви прикрашено надійними елементами захисту, такими як голографічна смуга і захисна нитка, що змінює колір.

1000 коморських франків

Цей екземпляр був відзначений нагородою в 2006 році за художню цінність та унікальний дизайн. На банкноті зображена давня риба Coelacanth, яка, як вважалося, вимерла в епоху динозаврів, поки кілька років тому її не помітили у водах Коморських островів. Це відкриття на якийсь час принесло маленькій країні наукову славу, і риба стала важливою частиною їх історії. На банкноті є невеликі зображення островів, оточених безліччю приємних для ока синіх та фіолетових тонів.

Джерело: Banknote World

Переклад: Іванна Мельничук

Фото: Pinterest