10 ідей для розвитку міста — зарубіжний досвід


Не можна заперечити той факт, що за останні кілька років, коли молодь взяла ініціативу в свої руки, вона провела ряд проектів та програм, направлених на розвиток міст, створення більш комфортних умов для життя громадян, їх відпочинку та саморозвитку, а також приваблення туристів, збереження культурних пам’яток, покращення екологічної ситуації та боротьби з глобальними соціальними проблемами.

Проте все ще є над чим працювати і вищезазначені аспекти повинні стати складовими елементами стратегії розвитку українських міст. Маючи нагоду подорожувати Європою, хочу запропонувати деякі ідеї, які, думаю, було б корисно втілити та розвинути і в Україні.

  1. Розклад руху транспорту на зупинках

Іноді на потрібний трамвай чи маршрутку можна чекати цілу вічність. Це створює незручності як для місцевих жителів, так і для туристів, які не можуть втямити, в який транспортний засіб їм сідати і коли взагалі він приїде. Тому доступно викладена інформація про маршрутки, трамваї чи тролейбуси, їх напрямок та пункти маршруту, а також час прибуття на конкретну зупинку, дубльовані англійською мовою стануть значним прогресом у вирішенні питання транспортної комунікації в містах.

м. Вільнюс (Литва)
  1. Фандомати — автомати по прийому ПЕТ-пляшок

Стосовно встановлення автоматів для збору батарейок, енергозберігаючих ламп, ртутних градусників та пластикових пляшок в м. Києві було складено електронну петицію, яку підтримало більше 10 тисяч осіб. Втім судячи з новин, значного прогресу в цьому питанні не досягнуто. А питання, варто відзначити, доволі актуальне, адже воно дало б змогу вирішити проблему утилізації небезпечних відходів, а також можливість для безхатченків отримати мінімальну суму грошей, яка компенсується за кожну пляшку.

  1. Нічні рейси громадського транспорту

Вихід на український ринок сервісу Uber, все ж не виключає необхідності у введенні нічних автобусів у великих містах, особливо якщо мова йде про віддалені частини мегаполісів, в які складно добратись після настанням певної вечірньої години.

  1. Створення безперешкодного пересування осіб з обмеженими можливостями

Усунення бар’єрів для людей в інвалідних візках — аспект, над яким працюють, проте завжди залишають пробіли у вирішенні даної проблеми. Для того, щоб мати змогу найбільш ефективно узгодити це питання, можна провести соціальний експеримент, проїхавшись у такому візку вулицями міста, при цьому помічаючи та повідомляючи про незручності, які трапляються на шляху.

  1. Електронні квитки в громадському транспорті

Чимало іноземців, які відвідували Україну, зауважували високий рівень довіри людей один до одного, коли ті передають гроші за проїзд, іноді навіть доволі значні суми. Проте, якою б цікавою атракцією це не було, перехід на автоматизовану систему обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті, дозволить водію зосередитись на керуванні транспортним засобом, а пасажирам уникнути незручностей із передаванням грошей та очікуванням решти.

  1. Університети третього віку

Це проект, який має на меті навчання протягом усього життя, тобто він передбачає отримання знань та навичок, які необхідні в сучасному світі, розвиток творчих здібностей та потенціалу літніми людьми. Це можуть бути уроки танців, хор, уроки іноземних мов чи володіння комп’ютером, драматичний гурток чи освоєння музичних інструментів, спортивні секції тощо. Кілька таких проектів вже реалізовані в Україні, проте буде корисним розширення географії даної програми.

  1. Заохочення використання велосипедів

Найкращим способом заохотити людей користуватися велосипедом є створення велосипедної інфраструктури: мережі, яка зрозуміла та доступна у користуванні. Міські велосипеди, велодоріжки, тематична реклама, можна обрати й більш оригінальні способи, які практикуються у світі: премії за проїхані на велосипеді кілометри, як у Великобританії, або перейняти досвід Копенгагена, який вважається містом велосипедистів (велосипеди там повсюди, просто на вулицях, адже більше 50% населення надає перевагу саме цьому виду транспорту), де в цьому напрямку проведено значну кількість проектів: це і блог про використання велосипеда в повсякденному житті, який показує, як красиво можна виглядати зі своїм двоколісним другом, і збільшення податку при купівлі автомобіля, і «переговори» з велосипедистами, для введення в дію, запропонованих ними покращень в даній сфері.

  1. Бібліотеки — як креативний простір

Чудовим прикладом може служити Бібліотека на мулярській, що у м. Львів, яка давно перетворилась на місце творчості, культурних зібрань, виставок. Трансформація бібліотек з класичного місця для читання, в приміщення, де можна проводити лекції, зібрання молоді, літературні читання, мовні чи комп’ютерні курси стане нагодою повернути таким місцям колишню популярність.

Бібліотека на Мулярській, м. Львів
  1. Місця для вигулу собак

Відведення для вигулу домашніх тварин окремих місць, а також оснащення територій спеціальними ящичками з пакетами для прибирання за своїми улюбленцями, було б дуже толерантним жестом щодо людей, які гуляють зеленими зонами — парками, скверами, площами, і однозначно не бажають втрапити у неприємність, залишену чиїмсь собакою.

  1. Е-ресурс для виявлення проблем у містах

Нещодавно, зокрема, з’явився сайт, на якому можна заявляти скаргу на невиконання плану ремонту доріг. Але існують й інші неполадки, на які варто звернути увагу влади, і це повинно бути позбавлене будь-яких труднощів, а в сучасному світі, найзручніший спосіб для цього: залишити детальний коментар на електронному ресурсі та мати можливість перевірити про усунення неполадок онлайн.

Іванна Мельничук