Які країни раді цифровим кочівникам у 2024 році? (топ-5)


Ольга Ярмолюк

Senior Business Development Manager, Lextensio


Про переваги та особливості оформлення Digital Nomad Visa — від податкових систем до перспектив постійного проживання.

Минулого століття ще досить важко було уявити, що через декілька десятиліть ми зможемо спілкуватися онлайн та бачити людину, яка знаходиться на іншому кінці світу, а що вже говорити про віддалену роботу.

Проте, в останні роки віддалена робота стала вже звичним явищем, і все більше людей у пошуках можливостей жити в різних куточках світу.

Digital Nomad Visa (віза цифрового кочівника) відкриває перед такими працівниками нові горизонти, адже є доступною для громадян країн, що не входять до ЄС або ЄЕЗ.

Окрім того, вона дозволяє фрілансерам, віддаленим працівникам, самозайнятим особам і підприємцям жити в одній країні, а працювати на іноземну компанію. Після пандемії Covid та початку війни в Україні даний варіант релокації став надзвичайно популярним, тож більш як сорок країн пропонують свої умови для цифрових кочівників.

У даній статті ми розглянемо п’ять найкращих напрямків для релокації у 2024 році на нашу думку.

Починає наш топ саме Португалія, адже дана країна є одним із найпривабливіших варіантів для цифрових кочівників, завдяки своїм мальовничим пейзажам і комфортним умовам життя.

Тут існує два типи віз: короткострокова, яка видається на термін до року, та довгострокова, яка надається на 2 роки з можливістю продовження ще на 3 роки, що дозволяє згодом отримати постійне місце проживання (ПМЖ) або навіть громадянство.

Мінімальний дохід для отримання візи: 3280 євро на місяць (зазвичай державні органи просять показати наявність стабільного доходу за останні 3 місяці, а також підтвердження походження даних коштів).

Заявка на візу розглядається близько 5 місяців, також заявник має право додати до неї членів своєї сім’ї (утриманців) за певних умов.

Таким чином, завдяки сприятливому клімату, доброзичливим місцевим жителям і виходом до Атлантичного океану, Португалія є ідеальним вибором для цифрових кочівників.

Друге місце почесно займає Іспанія. Ця країна також є популярним вибором серед цифрових кочівників завдяки своїм культурним багатствам, атмосфери «постійного свята» й різноманітності регіонів.

В Іспанії віза цифрового кочівника надається на 1 рік, з можливістю подачі заявки на отримання дозволу на проживання, який дійсний протягом 3 років і може бути продовжений ще на 2 роки. Після 5 років проживання в Іспанії можна подати заявку на ПМЖ.

Мінімальний дохід для подачі заявки: 2650 євро на місяць, заявник також має право додати до неї членів своєї сім’ї (утриманців) за певних умов.

Строк розгляду заявки — близько 5 місяців.

Однак, важливо зауважити, що податкова Іспанії досить скрупульозна щодо своїх податкових резидентів. Тож, при умові перебування в даній країні понад 183 дні, ми наполегливо радимо декларувати всі ваші доходи, отримані з іноземних джерел та вчасно сплачувати податки.

До того ж Іспанія має вигідний податковий режим для резидентів, які мають дохід менше ніж 600 000 євро на рік, так званий «Закон Бекхема» за яким ваш податок на дохід фізичних осіб може обкладатися активною ставкою 24 %.

Окрім вищезгаданого, Іспанія відома своєю архітектурою, смачною кухнею та насиченим соціальним життям, що робить її привабливою для людей, які хочуть поєднати роботу з культурними враженнями.

На третьому місці острів, який стане чудовим вибором для тих, хто хоче насолодитися його середземноморським кліматом і багатою історією — Мальта.

Початковий дозвіл на проживання видається на 1 рік і може бути продовжений тричі, що не надає права на отримання ПМЖ чи громадянства.

Заявник може подати себе та членів своєї родини на отримання візи, за умови наявності стабільного місячного доходу в розмірі не менше 3500 євро.

Зазвичай заявку розглядають протягом пʼяти місяців. Важливо зазначити, що програма не доступна для громадян, що мають походження з Ірану, Афганістану, Сирії, Білорусі, рф та інших країн із чорного списку FATF.

Мальта є ідеальним варіантом для тих, хто хоче поєднати роботу з відпочинком на прозорому та теплому морі в країні, яка відома своєю багатою культурною спадщиною, чистими пляжами та приязними місцевими жителями.

Четвертим у нашому списку є Кіпр — ще один острів із мальовничими пляжами та природою, а також англомовними місцевими жителями.

Однак є один нюанс, Кіпр пропонує обмежену кількість віз цифрового кочівника, усього 500 віз на рік. Враховуючи те, що цей острів після 2014 року став осередком для IT компаній та спеціалістів з України, Білорусі та росії — ліміт зазвичай вичерпується ще на початку року.

Дана віза надається заявнику (з можливістю додати членів сімʼї) на 1 рік і може бути продовжена ще на два роки, але також не надає можливості отримання ПМЖ або громадянства.

Мінімальний дохід для подачі на заявку, яку ви отримаєте десь за три місяці після подачі: 3500 євро на місяць.

Проте не слід засмучуватись, якщо ви не встигли подати заявку на отримання Візи цифрового кочівника, адже Кіпр досі пропонує іноземцям програму отримання довічного ПМЖ за інвестиції в розмірі від 300 000 євро.

Тож якщо ви любите спокій та теплий клімат, а також для вас важлива наявність моря та гір у країні проживання — Кіпр є чудовим вибором вашої для релокації.

Завершує наш топ ще одна європейська країна, яка славиться своєю архітектурою, термальними купальнями та насиченими культурними подіями — Угорщина.

На відміну від інших країн, Угорщина пропонує так звану «Білу картку» — візу для цифрових кочівників, яка дозволяє їм переїхати до країни на термін до року, з можливістю продовження ще на 1 рік.

На жаль, саме ця програма не дає можливості долучити членів сімʼї до заявки, однак мінімальний дохід для одного заявника трохи менший, у порівнянні з іншими країнами, та становить 3000 євро на місяць. На саму візу доведеться очікувати близько пів року.

Однак, Будапешт (столиця країни) є динамічним містом із розвиненою інфраструктурою, відносно низькою вартістю життя для Європи та багатим культурним життям, що робить його привабливим для цифрових кочівників.

Тож, що варто враховувати при виборі країни для релокації?

  • Податкове середовище: Розгляньте, як обрана країна оподатковує доходи цифрових кочівників, адже деякі країни надають податкові пільги або спеціальні режими оподаткування для іноземних спеціалістів.
  • Інфраструктура: Перевірте якість і вартість інтернет-з’єднання та загальний рівень розвитку країни релокації.
  • Культурні особливості: Ознайомтеся з місцевими традиціями, мовою та культурою, аби зрозуміти де вам буде легше адаптуватися до нового середовища.
  • Вартість життя: Врахуйте витрати на оренду житла, харчування, транспорт та інші щоденні витрати, що забезпечують комфортний рівень життя.

Отже, вибір країни для цифрового кочівництва — це важливе рішення, яке може вплинути на вашу робочу продуктивність та якість життя.

Ми наполегливо рекомендуємо ретельно розглянути всі можливі варіанти для релокації та обрати країну, яка найбільше відповідатиме саме вашим потребам та очікуванням.


📌 Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».