ШІ, IT, IP: про юридичну практику в час digital, — досвід Сергія Барбашина
Сергій Барбашин — керуючий партнер «Barbashyn Law Firm» та перший українець, який очолив European Young Bar Association.
Поговорили із Сергієм про його професійний шлях, лідерство в EYBA, ключові напрямки роботи та погляди на розвиток юридичної галузі. Дізналися про роль штучного інтелекту, ІТ та інтелектуальної власності в сучасній юридичній практиці, обговорили виклики та можливості цифрової трансформації.
Також Сергій поділився кількома ШІ-інструментами, які він використовує у своїй практиці й рекомендує спробувати кожному правнику, а також порадами для молодих фахівців.
1) Для початку — опишіть коротко, які у вас зараз є основні напрямки роботи?
Зараз у мене три основні напрямки: юридична практика, громадська діяльність у юридичних асоціаціях, взаємодія з бізнес-клубами та інвестиційними фондами.
У юридичній практиці ми з командою спеціалізуємося на праві ІТ, інтелектуальній власності, штучному інтелекті й міжнародному праві.
По громадській діяльності включений у роботу Європейської асоціації молодих адвокатів та минулий рік був її президентом. З 2020 року я голова UNBA NextGen — комітету Національної асоціації адвокатів України, який обʼєднує молодих адвокатів з усієї країни.
Що стосується бізнес-клубів та фондів, то я завжди радий допомогти власними експертизами. Десь я очолюю юридичні підклуби, в інших — це спільні заходи, менторство, підтримка українських і міжнародних проєктів.
2) У вас досить цікавий професійний шлях. Які ключові рішення і повороти в кар’єрі можете назвати головними?
Я почав рано працювати — на четвертому курсі (2011 рік) уже влаштувався помічником юриста. Тоді мій графік виглядав так: я йшов на пари в університет, потім відразу на роботу, в обід повертався на заняття, а потім знову на роботу. І так практично кожного дня.
Далі активно працював, щоби потрапити в круті команди й на відповідальні посади. Одним із перших робочих місць була корпорація на 120–150 осіб, там я повністю відповідав за юридичну сферу, а згодом мені довірили керувати департаментом комерційного права в юридичній компанії.
Фактично, я шукав будь-яку можливість навчитися та отримати досвід. Часто брав роботу додому, відвідував семінари й лекції в різних містах, бо дистанційне навчання на той момент ще не було розповсюдженим явищем.
У 25 років я в партнерстві відкрив першу юридичну компанію. Після чого почав розвиватися ще як управлінець. Обрання практик теж відіграло важливу роль. У свій час я займався кіберспортом та захоплювався ІТ-програмуванням, що привело мене до інновацій та технологій. Зараз мої основні практики пов’язані з ІТ, IP та AI.
3) Розкажіть про виклики у власній справі та як ви їх долаєте сьогодні.
Barbashyn Law Firm — єдиний юридичний бізнес наразі. За останні три роки ми суттєво зросли як штатом, так і експертизою. Мушу зізнатися, що це було складно, але з командою ми завжди готові до нових викликів. Серед основного:
- Тримаємо фокус на основних практиках. Наразі це ІТ, інтелектуальна власність, web3, штучний інтелект, українське та міжнародне комерційне право. Суміжні питання передаємо партнерам та із цього року активно працюємо над партнерською мережею.
- Налагодили процес дистанційної роботи. Команда може працювати як з офісу, так і з будь-якої точки світу. Звісно, це обговорюється заздалегідь, бо є робота по містах та виїзди. Спочатку я хвилювався через такий формат (як звіряти якість, контролювати роботи тощо), але із часом цей формат себе виправдав.
- Працюємо на результат, де кожний закріплений за окремим напрямом, у якого є своя команда й відповідальні. Долучили до команди зовнішніх радників.
До речі, зараз в активному пошуку юристів у відділи IP, міжнародного права та до українського корпоративно-господарського. Якщо хтось бажає долучитися — пишіть 🙂
4) Практика зі штучного інтелекту — це новий тренд? З чим доводиться працювати найчастіше?
Практику зі штучного інтелекту ми впровадили декілька років тому, коли наші IT та технологічні клієнти почали активно застосовувати ШІ у своїх продуктах. Ми одразу взялися досліджувати цю тему, вивчати кейси. Нам виявилося цікаво, сформували окрему команду й постійно розвиваємося в цьому напрямі.
ШІ можна порівняти з ІТ, але де є специфіка використання і регулювання. Важливо слідкувати за законодавчими ініціативами в різних країнах, допомагати клієнтам із пошуком рішень для оптимальної роботи, робити комплаєнс проєктів, готувати політики використання сервісів і обробку даних.
Крім того, я був радий увійти до робочої групи НААУ з дослідження регулювання штучного інтелекту. А нещодавно ініціював міжнародне опитування в Європейській асоціації молодих адвокатів на тему «Чи замінить нас ШІ». Серед учасників були юристи з 15 різних країн, у тому числі з України.
Цікавий факт, що більш ніж половина учасників опитування вже використовує ШІ у власній роботі, у підсумках ми також навели перелік найбільш розповсюджених програм і проблемні питання використанні ШІ.
5) Як взагалі врегульоване питання ШІ?
У багатьох юрисдикціях робота над регулюванням ШІ ще триває. У Євросоюзі презентували AI Act — комплексне регулювання ШІ. В Англії ми спостерігаємо за підходом узгодження принципів діяльності у сфері, а в США ще очікуємо рішення: чи буде це регуляція по всій країні, чи окремо в кожному штаті.
АІ Act буде обовʼязковим до виконання в Європі, за прикладом норм GDPR, — це мають враховувати всі компанії, команди та розробники ІТ-рішень.
Хочу підкреслити, що Україна не відстає від процесу і приділяє неабияку увагу до сфери. По-перше, уже в останній редакції закону про авторське право міститься згадування про право особливого роду (sui generis).
Ми маємо зрозумілу й конкретну (наскільки це можна на сьогодні) дорожню карту від Мінцифри. А нещодавно Мінцифри презентували Білу книгу щодо регулювання і принципів роботи АІ.
6) Топ 3 сервіси з АІ для юриста: що порадите спробувати кожному правнику?
Зверну увагу, що саме для юридичної практики, ШІ майже не використовуємо. З цим пов’язано багато відкритих питань — захист інформації, звірка джерел, доступ до юридичних баз даних та їхня актуальність (наприклад, реєстр судових рішень) тощо.
Водночас низку сервісів ми постійно використовуємо для допоміжної діяльності. Від базових ChatGPT та Gemini, які можуть полегшити роботу з великим обсягом даних, шукати потрібну інформацію, до більш вузькоспрямованих.
Наприклад, DeepL та Grammarly використовуємо для перекладів та іноземних текстів. Якщо казати про сервіси для роботи з документами й зустрічами, то тут працюємо з ChatPDF та Sembly. Також, звісно, використовуємо ШІ-інструменти для візуалізації: Midjourney, Canva тощо.
7) Які навички, окрім юридичних, необхідні адвокату, що спеціалізується на інтелектуальній власності та технологіях?
У першу чергу знати IP-право, процес, профільні міжнародні конвенції та стежити за судовою практикою. Підсилити знання можуть розуміння підходів інших країн. Рекомендую слідкувати й за судовими рішеннями, ми часто звіряємо рішення ЄСПЛ, судів США, Англії та окремих країн ЄС.
Наприклад, Oracle America, Inc. v. Google Inc (про запозичення коду та суспільне благо), Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. v. Goldsmith (про авторські права) та інші.
Як свого часу ми всі вчилися користуватися комп’ютером, потім інтернетом — зараз прийшов час опанувати можливості штучного інтелекту. Не будуть зайвими базові ІТ знання і розуміння термінології та загальних тенденцій ринку. Важливо бути гнучким, адаптивним до змін та добре знати англійську мову.
8) Ви стали першим українцем — президентом European Young Bar Association. Як у вас вийшло її очолити?
Моє знайомство з EYBA розпочалося у 2019 році з відвідування їхньої конференції. Надалі, ми активно працювали над розвитком співпраці між EYBA та NextGen, брали участь у конференціях і проводили спільні заходи.
У 2020 році я запропонував свою кандидатуру до правління EYBA й успішно пройшов вибори. Це була наша спільна перемога, бо до того моменту українських представників не було в борді EYBA.
Після двох років роботи у виконавчому комітеті я зрозумів, що мені цікаво й надалі робити власний внесок у розвиток нашої професії на міжнародному рівні й представляти нашу країну.
Тож, я подав свою кандидатуру на чергові вибори та у 2023 році був обраний президентом. Це була велика відповідальність, особливо під час війни, представляти нашу країну у Європейській асоціації молодих адвокатів.
Також тут хочу підкреслити важливість та постійну підтримку керівництва НААУ, Лідію Павлівну Ізовітову та Валентина Анатолійовича Гвоздія, як у діяльності молодіжного комітету, так і в нашій співпраці з EYBA.
9) Які у вас були обов’язки як президента?
Фактично, президент очолює правління і відповідає за діяльність асоціації, представляє її на міжнародних подіях, звітує і відповідає перед загальними зборами з правлінням.
Роботи було дійсно багато, бо лише на сьогодні в асоціації 38 учасників із 25 країн світу, так і сотні індивідуальних членів. Крім поточних викликів та завдань (звернення, події, запити, комітети тощо) — організація трьох міжнародних конференцій у різних країнах.
Оскільки фізично встигнути все не є можливим, я обрав пріоритети протягом своєї каденції. Одним із них була підтримка України та українських колег. За цей рік ми оновили проєкт «Task Force», що містить перелік адвокатів з усієї Європи, які готові pro bono допомогти українським біженцям.
Організували менторські та навчальні програми, отримали знижку на курси ERA для наших правників, а також ініціювали нову серію міжнародних воркшопів Recognition Accelerator спільно з українським комітетом UNBA NextGen.
В останньому Accelerator наші учасники могли в режимі реального часу поспілкуватися із 6 лідерами міжнародних юридичних асоціацій. Це безцінний досвід. Також, європейські колеги підтримали нашу пропозицію — скасувати членські внески на період воєнного стану для українських колег.
Я відчував особливу відповідальність очолювати EYBA як українець в умовах війни — ми тримали українське питання у фокусі уваги на кожному заході та в кожній дискусії.
Також я хотів запровадити щось принципово нове для асоціації. Так за минулий рік ми затвердили бюджетну політику, почали винаймати сторонніх помічників, ввели проєкт представників EYBA, нові кооперації (SLAAPS, L4L, ITTI тощо) та ще багато іншого.
Ми активно працювали над викликами, що повʼязані з технологіями та штучним інтелектом. Ініціювали власне дослідження у юридичній спільноті щодо штучного інтелекту. Цікавий факт, що більшість юристів вважає, що ШІ частково замінить нас та оптимізує робочі процеси.
Наразі я передав основні повноваження новому президенту, буду доводити власні проєкти й реалізую декілька нових ініціатив, але вже як «immediate past president».
10) Що ця асоціація може дати українським правникам?
Участь у професійних асоціаціях — це можливості для розвитку, нетворкінгу та реалізації власних проєктів. EYBA проводить воркшопи, надає можливості для спілкування з лідерами юридичної спільноти, дозволяє здобувати унікальний досвід.
Важливо брати участь, адже це допомагає розширювати свої горизонти та професійні можливості. Оскільки членські внески скасовані для українців — для набуття статусу учасника достатньо заповнити форму на сайті EYBA й бути схваленим правлінням.
З власного досвіду додам, що до вступу в будь-яку асоціацію, я б рекомендував визначити свої пріоритети та цілі членства. Це може бути підвищення знань, участь у діяльності та комітетах, розвиток окремої практики та інше. Хочемо ми чи ні, але наш ресурс обмежений, тож тримати фокус це must have.
11) Що мотивує інвестувати час і сили на роботу в різних організаціях?
За своєю натурою я і юрист, і підприємець водночас. Тому в професійному плані мені важливо бути частиною юридичних асоціацій, а для розвитку власного й допомогу сторонньому бізнесу — бути частиною підприємницьких спільнот. Мотивує бажання ділитися досвідом та експертизою, а також прагнення зробити свою індустрію кращою.
Настав час поєднати обидва напрями, але про новий проєкт розповім трохи згодом 🙂
12) Що ви робите у вільний від роботи час?
Для зміни фокуса мене дуже виручає спорт. Займаюся тренуваннями в спортзалі, падель та акробатикою. Люблю читати та наразі надаю перевагу бізнес та юридичній літературі, а також фентезі. З радістю проводжу час із друзями за настільними іграми. Відпочинок допомагає перезавантажитися та повернутися до роботи з новими ідеями.
13) Яким ви бачите юридичний ринок через 10 років?
Я впевнений, що український юридичний ринок збереже свою самобутність та національну ідентичність у вільній та незалежній Україні. Наші юристи будуть активно працювати на локальних та глобальних ринках, виступати експертами в міжнародних організаціях і подіях.
Штучний інтелект, на мою думку, не замінить повністю людей у юридичній професії. Найпростіші операції можуть бути автоматизовані, але в основі юридичної практики завжди будуть людські відносини, емпатія та розуміння потреб клієнта.
Хочу підкреслити, що завжди буде попит на фахівців власної справи. Тому радив би не гнатися за поточними трендами, а шукати ті сфери, які вас надихають і мотивують розвиватися.
👤 Спілкувався Олександр Решетовський.