Підтримка ВПО в Україні: програми та пільги


Пльотка Павло

адвокат, засновник благодійного фонду «Sensum»


Про особливості отримання державної та міжнародної підтримки для внутрішньо переміщених осіб в Україні: компенсації, працевлаштування та житло.

Через війну мільйони людей втратили свої домівки — хтось не може повернутись через окупацію чи постійні обстріли, а комусь фізично нема куди повертатись.

Починати життя з нуля на новому місці — завжди нелегко, а коли людина навіть цього не планувала — у рази тяжче.

Один із варіантів для українців — це виїхати за кордон, у країни, де є підтримка щодо оренди житла й соціальних виплат для осіб, які попросили «тимчасовий захист».

З різних причин не всі обирають виїзд за кордон, тож, яку допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО) пропонує держава Україна?

Ми розглянемо нижче основні три напрямки: працевлаштування, допомога з новим житловим і компенсація за зруйноване. Уся інформація взята з офіційних джерел і повідомлень топчиновників.

Компенсація за працевлаштування ВПО

Держава пропонує роботодавцю компенсацію витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу із числа внутрішньо переміщених осіб унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Правове регулювання — Постанова Кабінету Міністрів від 20 березня 2022 № 331 «Про затвердження Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні».

Подати заяву на отримання компенсації може суб’єкт господарювання, який:

  • працевлаштував ВПО із заробітною платою не менше мінімальної,
  • перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,
  • подав податкову квартальну звітність або податкову річну звітність за останній звітний період на дату подання заяви на отримання компенсації витрат.

Держава компенсує роботодавцю мінімальну заробітну плату за кожну працевлаштовану ВПО (на 1 січня 2024 року — 7 100 грн). Максимальний строк компенсації — за три місяці, і за шість місяців, якщо працевлаштована ВПО з інвалідністю.

Подати заявку можна офлайн через місцевий центр зайнятості або за допомогою електронного листа з інформацією про працевлаштування ВПО.

Онлайн шлях пролягає через Дію: потрібно зареєструватись, авторизуватись за допомогою електронного підпису. Далі Дія знаходить особу в переліку отримувачів виплат Пенсійного фонду України.

Після перевірки потрібно обрати період за який отримується компенсація та вводиться інформація про працевлаштовану ВПО. Дія перевірить, чи є ця людина в реєстрі ВПО. Після цього потрібно надати дані розрахункового рахунку для отримання коштів і підписати заяву електронним підписом.

Більше інформації для роботодавців на платформі Дія.

Надання допомоги на проживання ВПО

Надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 № 709).

Натомість про компенсації для тих, хто безкоштовно розмістив ВПО у власному житлі можна дізнатись на сайті «Прихисток» від Мінреінтеграції.

Порядок надання допомоги на проживання ВПО встановлює, що така допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки ВПО із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

З 1 листопада 2023 року допомога призначається на шість місяців на сім’ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному із членів сім’ї, у розмірі:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 гривень;
  • для інших осіб — 2000 гривень.

Для призначення допомоги ВПО або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання ВПО.

Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її утворення) ради (далі — орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

За наявності технічної можливості так заява може подаватися в електронній формі за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків через портал Дія або мобільний додаток Дія (але посилання на цю послугу в Дії я не знайшов).

За Порядком, допомога призначається ВПО:

  1. які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
  2. у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності — обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф.

Допомога також призначається дитині, яка народилася у ВПО, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих рф, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.

У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої здійснилося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється через два місяці з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.

Лотерейна пільгова іпотека для ВПО

На порталі Дія є можливість подати до Держмолодьжитла заяву на участь у програмі «‎Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам»‎.

Законодавча база: Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та Постанова КМУ від 28 квітня 2021 року № 451 «Питання надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)».

Щоб отримати таку послугу онлайн, потрібно:

  1. Зареєструватись чи авторизуватись у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
  2. Перевірити коректність своїх даних у профілі користувача та актуалізувати їх за необхідності.
  3. Заповнити заяву. Усі дані, окрім РНОКПП та номера довідки переселенця (ВПО) членів сім’ї, підтягуються автоматично або обираються з випадаючого списку.
  4. Дочекатися завершення автоматичної перевірки даних про вас та членів вашої сім’ї в Єдиній інформбазі про ВПО та відправити заяву на розгляд.
  5. Держмолодьжитло має розглянути заяву протягом одного робочого дня. Ви отримаєте сповіщення про результат розгляду в кабінеті громадянина та на електронну пошту.
  6. Якщо вам відмовили у внесенні до реєстру кандидатів, ви можете внести зміни в заяву й подати її ще раз.

Щоб отримати послугу офлайн, потрібно особисто звернутись до Держмолодьжитла та його регіональних управлінь.

Після цього Держмолодьжитла приймає рішення про внесення або відмову у внесенні вас до реєстру кандидатів на отримання пільгового іпотечного кредиту на придбання житла. Сатус заяви можна перевірити в кабінеті громадянина.

Важливо, що після включення до реєстру кандидатів на отримання послуги ви починаєте свою участь у відборі переможців. Їх обиратиме Держмолодьжитло шляхом випадкового вибору чисел.

Дату проведення розіграшів повідомляє завчасно Держмолодьжитло.

Якщо ви перемогли у відборі та відповідаєте всім вимогам — зможете отримати кредит. Для оформлення кредиту вам потрібно особисто звернутися до одного з регіональних управлінь Держмолодьжитла.

Інші вимоги та правила:

  1. Кредит можуть отримати лише люди, що мають довідку внутрішньо переміщеної особи. Тому сума кредиту залежить від кількості членів сім’ї, які є ВПО. Але ви можете придбати житло, що перевищує площу, визначену нормами програми, а різницю сплатити власним коштом.
  2. Кредит надається на строк до 30 років, але не більше ніж до досягнення позичальником на дату повного виконання зобов’язань 65-річного віку. Зверніть увагу: площа житла, що визначена умовами програми, — не більше ніж 52,5 м² на сім’ю з однієї чи двох осіб + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї додатково. Площа та сума кредиту розраховується залежно від кількості членів сім’ї, яких ви вказали в заяві.
  3. Ви отримаєте потрібну суму згідно із цінами за кв. м. При цьому вартість 1 кв. м не має перевищувати встановлену граничну вартість.
  4. Ви сплачуєте за власний рахунок вартість площі житла, що перевищує нормативну площу або вартість, якщо така є.
  5. Ви можете самостійно вибрати об’єкти, де хочете придбати житло за кредитні кошти. При цьому житловий будинок має бути прийнято в експлуатацію не більш ніж 50 років тому чи реконструйовано не більш ніж 35 років тому. Об’єкт кредитування не повинен бути розміщений на тимчасово окупованій території та в районі бойових дій.
  6. Ви і члени вашої сім’ї не володієте житловою площею на підконтрольній Україні території.
  7. Ви чи члени вашої сім’ї не отримували від держави грошову компенсацію, кредити на пільгових умовах на будівництво чи придбання житла. Крім випадків, коли таке житло розміщене на території, що є тимчасово окупованою чи ведуться бойові дії.
  8. Ви можете підтвердити свою платоспроможність. Після сплати щомісячного платежу по кредиту залишок середньомісячного доходу сім’ї має бути не менше прожиткового мінімуму.
  9. Ви даєте згоду на доступ до вашої кредитної історії.
  10. У день укладення кредитного договору ви вносите на свій особистий рахунок не менше 6 % вартості житла. А також вартість площі житла, що перевищує нормативну, якщо така є.

єВідновлення та Житловий сертифікат

Якщо вірити Дії, то українці вже подали понад 8 тисяч заяв про зруйноване майно в Дії, щоб отримати компенсацію за програмою єВідновлення і придбати нову квартиру чи будинок.

Уже згенеровано понад 2 000 сертифікатів на суму більн ніж 3,6 млрд гривень. Ця допомога не прив’язана до статусу ВПО, а залежить від факту знищення житла/будинку.

27 грудня 2023 року в Дії з’явилась новина, що відтепер за програмою єВідновлення власники зруйнованого через російську агресію майна можуть використати житлові сертифікати в Дії для купівлі нової домівки.

Для цього необхідно подати заяву в Дії про зруйноване майно. Далі комісія органу місцевого самоврядування опрацює її та визначить суму компенсації. Інформацію про це дізнаєтеся в житловому сертифікаті, який підтягнеться в застосунку.

Розмір компенсації розраховують комісії за спеціальною формулою, вона зазначена в Постанові Кабінету Міністрів № 600 від 30 травня 2023.

Після цього можна вибрати житло: будинок, квартира чи інвестиції в майбутню нерухомість. Житло можна придбати за один сертифікат або об’єднати декілька.

Крім того, якщо вартість нерухомості вища, ніж сума компенсації, можна доплатити з власних коштів.

Також важливо те, що майно має знаходитись на території України й перші 5 років оселя, що куплена коштом сертифіката не може бути відчужена.

Після того як виберете нове житло й домовитеся з продавцем, використайте житловий сертифікат для купівлі цієї нерухомості. Для цього потрібно:

  • оновити застосунок Дія до останньої версії;
  • у розділі єВідновлення відкрити вкладку Сертифікати на житло;
  • натиснути Забронювати кошти.

Протягом 5 робочих днів у застосунку надійде підтвердження про те, що кошти заброньовані.

Після цього припиніть право власності на знищене житло. Це можна зробити в нотаріуса чи державного реєстратора. Далі зможете оформити угоду купівлі-продажу на нову домівку. Зробити це потрібно протягом 30 днів у нотаріуса, який має доступ до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Перелік таких спеціалістів доступний за посиланням.

Упродовж 5 днів кошти надійдуть продавцю нерухомості.

Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр із відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України, у своїй статті для «Економічної правди» пояснив алгоритм отримання житлового сертифікату.

Сертифікат можуть отримати ті громадяни, чиє житло було знищене в результаті бойових дій із 24 лютого 2022 року. Також важливо не мати судимості за злочини проти держави й не перебувати в санкційному списку.

При цьому є три групи, які мають пріоритет у розгляді заяви на отримання сертифіката:

  • Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок бойових дій, мобілізовані, сім’ї загиблих військових;
  • Багатодітні родини;
  • Люди з інвалідністю I та II груп.

Також подаватися на сертифікати можуть і ті, хто перебуває за кордоном.

Знайти більше детальної інформації про цю програму та подати відповідну інформацію можна на спеціальному сайті «Державна програма компенсації за знищене житло».

Компенсація оренди житла від ООН

Цілком можливо, що подібну допомогу надають і інші національні чи міжнародні благодійні фонди — уніфікованої інформації знайти складно й потрібно дивитись по кожному регіону чи містечку окремо.

Наприклад, платформа «Свій дім» наводить інформацію про співпрацю благодійного фонду «Право на захист» з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), у межах якої надається грошову допомога на оренду житла для переселенців.

За їх інформацією, ВПО для отримання компенсації мають:

  • проживати в місці компактного поселення (МКП) та бути готовими продовжувати оренду після завершення програми або якщо його збираються розформувати;
  • перебувати під ризиком виселення/втрати орендованого житла;
  • бути нещодавно переміщеними, але не бажати жити в МКП.

Для двох останніх категорій обов’язковими є наявність одного із критеріїв вразливості:

  • родина має одного з батьків, одну або більше неповнолітню дитину або людей похилого віку від 55 років;
  • родину очолює одна або кілька самотніх людей від 55 років або людина похилого віку з однією або кількома неповнолітніми;
  • родина з особами з особливими потребами (інвалідність, хронічні захворювання тощо);
  • родини, які опікуються дітьми без супроводу (документально підтверджені).

Для подання заявки необхідна особиста присутність усіх членів родини в пункті збору даних.

Після подання заявки, інформація буде перевірятись на відповідність умовам програми.

Першу виплату слід очікувати мінімум через 4 тижні від дати подання заявки.

Перелік документів для отримання компенсації:

  • документ, що посвідчує особу, номер паспорта, адреса реєстрації, місце й дата народження;
  • адреса та реєстраційний номер ВПО (за наявності);
  • свідоцтво про народження дітей;
  • податковий номер;
  • документи, що підтверджують належність до категорій вразливості;
  • підписане зобов’язання щодо використання ресурсів за цільовим призначенням.

📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».