NFT – тюльпани 21-го сторіччя?


Тюльпани, криптовалюта та NFT — усі ці поняття належать до категорії інвестицій.

І якщо тюльпановий бум вже давно пройшов, криптовалюти були та є у тренді (хоча і мали свої злети та падіння), то NFT тільки починає свій шлях.

Чи варто вкладатися в NFT та чому «альтернативні активи» зараз більш популярні, ніж класичні?

Для того, щоб розібратися в цьому потрібно повернутися на декілька століть назад.

Перші «бульбашки»

Починаючи з XV сторіччя ходить багато легенд про обмін вартісних активів на дешеві намиста. Племінні народи з різних куточків світу обмінювали золото та землі на алкоголь та різні недорогі предмети.

Трохи згодом світ захопила тюльпаноманія. Торгівля тюльпанами вважається першою знаною бульбашкою спекулятивного характеру. Ціни на цибулини катастрофічно відхилялися від їх реальної ринкової вартості. Згідно з байками за одну строкату цибулину можна було купити будинок.

Однак, офіційних підтверджень подібних угод у вигляді документів із тих часів не збереглося (початок  XVII сторіччя).

Проте вже згодом спостерігався обвал ринку. Спочатку на ринок з метою негайного продажу потрапила величезна кількість цибулин. Остаточною голкою для бульбашки стала загроза чуми.

Зважаючи на те, що тюльпанові контракти не були нічим підкріплені і тільки після тривалого часу влада розробила механізм розрахунків з боржниками.

Звісно ж гроші отримали не всі учасники ланцюга опціонів.

Криптовалюти

Ви можете бути противником чи прихильником криптовалют, проте ви не могли не чути про них.

Крізь терні до зірок (чи до піку капіталізації) пройшли найпопулярніші криптовалюти.

Проте про усе по черзі.

Що? Коли? Навіщо? На ці 3 питання треба відповісти, щоб навіть ваша бабця зрозуміла, що це за феномен. 

Що таке криптовалюта?

Криптовалюта — це цифровий, зашифрований і децентралізований засіб обміну, заснований на технології блокчейн.

Якщо простими словами, то криптовалюта — це віртуальні гроші, які дуже схожі на реальні, за винятком того, що вони не мають жодного фізичного втілення та центрального органу, який керує та підтримує їхню вартість (як гривню підтримує НБУ, так криптовалюту підтримують її користувачі).

Коли виникла перша у світі криптовалюта?

Під час світової фінансової кризи в США 2007-2009 років недовіра людей до банків і центральних урядів була на максимальному рівні.

На основі цього, 31 жовтня 2008 року Сатоші Накамото опублікував технічний документ про біткоїн, в якому вперше описувалась функціональність мережі блокчейн, яка згодом стане основою всього ринку криптовалют.

Варто зазначити, що вперше зареєстрована фінансова транзакція з біткоїнами відбулася 22 травня 2010 року, коли один чоловік із Флориди домовився заплатити офіціанту 10 000 BTC за дві піци Papa John’s, які тоді коштували близько 25 доларів. Саме ця транзакція визначила ціну одного BTC приблизно у чверть цента.

Навіщо нам криптовалюта?

Для більшості людей криптовалюта є різновидом альтернативних інвестицій та джерелом отримання прибутку. Її купують з надією на те, що з часом вона зросте в ціні та дозволить отримати прибуток у майбутньому.

Виходячи з назви, криптовалюта мала б використовуватись для здійснення тих чи інших покупок, та наразі біткоїн залишається спекулятивною інвестицією з високим ризиком для продавців, адже немає чіткого способу оцінити його внутрішню вартість або передбачити, куди його ціна піде далі. Також, міжнародні операції з криптовалютою є значно швидшими за банківські перекази. 

Кожна країна має власну регуляторну базу щодо криптоактивів

Європейський Союз визнається найбільш сприятливою юрисдикцією для здійснення криптовалютних операцій, але правила обміну криптовалютою відрізняються в окремих країнах-членах.

Для прикладу, у Швейцарії криптовалюти та обміни ними є законними, вони обкладаються податком на майно та мають бути декларовані в щорічних податкових деклараціях. Навпаки ж, у червні 2021 року уряд Китаю заборонив увесь внутрішній майнінг криптовалют, а у вересні 2021 року зовсім оголосив криптовалюти незаконними. Ці зміни фактично заборонили використання всіх бірж криптовалют на території Китаю і призвели до значного розпродажу цифрових активів.

Крипторинок в Україні стає дедалі популярнішим напрямком для інвестицій серед українців. Набрання чинності Закону України «Про віртуальні активи» від 15 березня 2022 року, надасть змогу іноземним та українським криптобіржам легально працювати та сплачувати податки на території України, а банкам — відкривати рахунки для компаній, що здійснюють операції з криптоактивами.

NFT

Що таке NFT?

Non-fungible tokens або невзаємозамінні токени — це достатньо нові криптографічні активи, що розвинулися зі стандарту ERC-721. NFTs знаходяться в блокчейні та містять в собі унікальні ідентифікаційні коди й метадані, котрі відрізняють їх один від одного. Унікальність кожного випущеного екземпляра NFT є їх головною відмінністю від криптовалют або фіатних грошей, які є повністю взаємозамінні, та якими можна торгувати або обмінювати за еквівалентністю.

Це означає, що за допомогою криптографії можна взяти будь-який набір даних (для прикладу: мем, картину, музику, фільм, персонаж/одяг з комп’ютерної гри) і розробити на його основі унікальний токен, який символізуватиме вихідний файл та закріплюватиме право інтелектуальної власності на той чи інший цифровий об’єкт.

Перші NFT

Кевін Маккой вперше представив світові NFT, це відбулося в травні 2014 року, коли він викарбував перший в історії «Quantum» (відеоцикл із восьмикутником, заповненим колами, дугами та іншими фігурами, які мають один центр), розроблений його дружиною. Зараз він  продається за більш ніж 7 мільйонів доларів.

Одним із найвідоміших NFT стала гіфка-анімація «Nyan Cat» (на якій зображена кішка з печивом замість тіла, що залишає за собою райдужний слід), вона була продана на онлайн-аукціоні Foundation за 300 ефірів. В свою чергу, найяскравішим та найприбутковішим проєктом минулого десятиліття слід визнати токенізований мем із жабкою Пепе, що на початку 2018 року був проданий на аукціоні за суму еквівалентну 38 500 доларів.

Що буде далі?

Пересічна людина скаже, що NFT — це марна трата грошей та цей «феномен» чекає та ж доля, що й тюльпанові цибулини. Щоб розібратися чи дійсно це так, чи все ж таки NFT має свій шлях та соціальну місію пропонуємо до уваги наступну частину циклу статей про віртуальні активи.


  • Автор — Анастасія Сварич, партнер Taxus Law&Finance.
  • Співавтор — Ольга Ярмолюк, молодший менеджер відділу розвитку бізнесу в TAXUS Law & Finance.