Подружжя судилося за ім’я та прізвище дитини: дійшли до Верховного Суду
Подружжя не могло дійти згоди щодо того, яке ім’я та прізвище надати новонародженій дитині, оскільки дружина під час шлюбу залишила дівоче прізвище. Верховний Суд висловився з цього приводу.
Батько звернувся до ВРАЦС, однак йому відмовили в реєстрації дитини із запропонованими прізвищем та іменем, оскільки мати не надала згоди.
Позивач просив суд визначити вказані ним прізвище, власне ім’я, по батькові дитини, зобов’язати ВРАЦС провести її державну реєстрацію.
Районний суд, із рішенням якого погодився апеляційний суд, задовольнив позов, оскільки відповідно до законодавства України батьки повинні не пізніше одного місяця від дня народження дитини зареєструвати її в органі ВРАЦС, що не зробили сторони у справі понад рік у зв’язку з розбіжностями в поглядах щодо цього питання.
Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду скасував попередні рішення в частині позовних вимог щодо визначення прізвища та імені дитини й ухвалив у цій частині нове, зробивши такі правові висновки.
Суди попередніх інстанцій погодилися з іменем та прізвищем, які запропонував батько, водночас не навели мотивів надання переваги правам та інтересам батька й не врахували позиції, прав та інтересів матері.
За нормами СК України дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько (ч. 2 ст. 146 СК України).
При цьому батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ (ч. 2 ст. 145 СК України).
З огляду на рівність прав батьків, засади розумності Верховний Суд вважає, що ім’я та прізвище дитини мають бути подвійними.
Вирішуючи це питання, Верховний Суд врахував інтереси обох батьків, між якими виник спір щодо імені та прізвища дитини. Надання подвійного імені та прізвища узгоджується із ч. 2 ст. 145, ч. 2 ст. 146 СК України та відповідає засадам розумності і справедливості (ст. 7 СК України).
Постанова Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі № 753/7395/20 (провадження № 61-18422св21) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/105148690.
Із цією та іншими правовими позиціями Верховного Суду можна ознайомитися в Базі правових позицій Верховного Суду – lpd.court.gov.ua/login.
Фото: empatia.pro