Катерина Павліченко: У Київській області вже зареєстровано понад 1200 воєнних злочинів
Поговорили із заступницею Міністра внутрішніх справ Катериною Павліченко про документування воєнних злочинів, торгівлю людьми, розшук діток, фіксацію сексуального насильства та роботу МВС під час воєнного стану.
Війна принесла багато горя на нашу землю. І хоч поки немає точної статистики загиблих українців, зрозуміло, що йдеться про тисячі жертв. Окупанти вчиняють жахливі воєнні злочини: вбивають, калічать і катують мирних мешканців, дітей, гвалтують жінок та дівчат.
Мільйони наших громадян перетнули кордони, намагаючись врятуватися від війни. Однак багато з них стали жертвами торгівлі людьми. Сотні дітей залишились без батьків… Цей перелік звірств можна продовжувати довго. Але щоб росія відповіла за скоєне сповна, потрібно документувати кожен такий злочин. Зараз цим активно займається вся система Міністерства внутрішніх справ.
— Які виклики постали перед МВС, беручи до уваги ситуацію в країні?
Вся система Міністерства внутрішніх справ сфокусувалася на документуванні воєнних злочинів росії проти України. Нацгвардія прийняла оборонну позицію та вийшла на передову разом із ЗСУ. Всі сили ДСНС направлені на допомогу мирному населенню, рятувальники розбирають завали та розміновують території.
Зараз ми також працюємо над тим, щоб адаптувати наші сервіси та послуги до воєнного часу. Державна міграційна служба та сервісні центри видають документи за спрощеними процедурами. Ми розуміємо, що життя продовжується, тому потрібно тримати оборону не тільки на передовій, а й в тилу.
Яка участь підрозділів МВС у воєнних діях та евакуації громадян з гарячих точок?
Пліч-о-пліч з ЗСУ, СБУ та добровольцями тероборони, правоохоронці захищають українські міста та села від ворога, беруть безпосередню участь у бойових діях, зелених коридорах, а також виявляють мародерів і диверсантів.
Евакуація проводиться щодня за узгодженими гуманітарними маршрутами. Рятувальники разом з поліцейськими та органами місцевого самоврядування у більшості випадків евакуюють громадян прямо під час ведення ворогом бойових дій, під обстрілами, ризикуючи власним життям. Але забезпечити безперешкодну евакуацію — наш обов’язок і підрозділи МВС виконують його з честю. Збереження людських життів для нас було, є і завжди буде пріоритетом.
“Зараз ми всі обороняємось в одній команді, бо маємо спільну мету – мир в Україні та безпека наших громадян”.
Як правоохоронці несуть службу в регіонах, які частково окуповані?
Вони це роблять попри складність виконання обов’язків та підвищений ризик. Російські загарбники всіляко намагаються зашкодити роботі наших правоохоронців, прикриваються мирним населенням, відкривають вогонь, але нас це не зупиняє. Ми робимо все можливе і неможливе для того, щоб захищати наш народ.
У містах, які наші ЗСУ та Нацгвардія вже звільнили, залишилися сліди перебування окупантів. Зараз в ці населені пункти зайшли поліцейські та рятувальники, вони фіксують воєнні злочини, розблоковують людей з-під завалів, надають усім необхідну допомогу. Починаються роботи з розмінування територій.
Я чула, що зараз шукають добровольців, які готові допомогти розбирати завали?
Так, справді. Громадяни, які готові допомагати, мають можливість стати добровольцями-рятувальниками з питань цивільного захисту у складі добровільної та місцевої пожежної охорони. Потрібна допомога у розборі завалів, порятунку людей, роботі з потерпілими. Люди, які хочуть допомогти, можуть заповнити анкету і доєднатися.
Ми бачимо, що багато людей, які намагалися покинути гарячі точки, назавжди залишилися на вулицях своїх міст. Жахливі фото зі звільнених від окупантів Бучі та Ірпеня вже облетіли весь світ. Можу запевнити, ніхто з винних не уникне покарання.
Чи збільшилась злочинність в Україні після того, як цивільним роздали зброю?
Навпаки, кількість заяв про кримінальні та адмінправопорушення зменшилась у понад 2,5 раза в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це інформація від Голови НПУ.
В перші дні війни видали зброю цивільному населенню в окремих регіонах, де велися найзапекліші бої. Дійсно, охочих виявилося багато, але це і не дивно, бо кожен наш громадянин готовий захищати свій дім від загарбників. Зброю видали членам добровольчих формувань та ветеранам Міністерства внутрішніх справ за спрощеною процедурою.
“Українці зараз максимально згуртовані та сконцентровані на досягненні нашої спільної мети — миру, припинення бойових дій та витіснення окупантів з нашої території”.
Яка ситуація із торгівлею людьми? Я чула про випадки, коли жінок продавали в сексуальне рабство, пропонуючи допомогу.
Справді, торговці людьми полюють здебільшого на жінок та дівчат, які вимушено переїздять до іншої країни. Тільки за період з 1 по 29 березня цього року органи Нацполіції виявили 54 кримінальні правопорушення, передбачені статтею 149 (Торгівля людьми) ККУ. 42 особам вже повідомлено про підозру.
Зараз спецпідрозділ НПУ Департамент міграційної поліції тісно співпрацює з поліцією тих країн, куди виїжджають наші громадяни у зв’язку з війною. Ми координуємося задля того, щоб попередити та побороти торгівлю людьми. Крім того, під егідою ЄВРОПОЛ створено інформаційну платформу в режимі 24/7 для запобігання торгівлі людьми серед українських громадян.
Також розглядається можливість направлення українських поліцейських, які спеціалізуються на боротьбі з торгівлею людьми, до дипломатичних місій України як офіцерів зв’язку.
Зараз важливо бути максимально обізнаними та обережними, щоб не потрапити у пастку.
Я рекомендую долучитися до чатбота «Залишайся в безпеці», у якому є багато корисної інформації щодо безпечного виїзду, працевлаштування тощо.
Чи ведеться робота по фіксації сексуального насильства, і як бути з тим, що верифікувати такі випадки складно?
Окупанти вчиняють багато військових злочинів проти мирного населення, найогидніші з них – сексуальне насильство. Для росії це одна із тактик ведення війни. Нацполіція фіксує всю інформацію про військові злочини, які вчиняють окупанти на території України, в тому числі відстежуємо інформацію в соцмережах. Далі ці злочини розслідують.
Одну з таких жахливих історій розповіла постраждала Наталія з Київщини британському виданню The Times. Правоохоронці провели всі необхідні слідчі дії, злочинцю заочно повідомлено про підозру, його буде довічно ув’язнено, якщо, звичайно, він досі живий.
“На окупованих територіях загарбники не дають повноцінно працювати нашим правоохоронцям, а багато постраждалих жінок та дівчат не хочуть розповідати про те, що з ними сталося”.
Сподіваюся, мене почують: я закликаю вас, повідомляйте в поліцію, якщо ви стали жертвою подібного злочину, або ж маєте інформацію про звірства окупантів над вашою родичкою чи сусідкою. Тільки так ми зможемо суворо покарати ворога та розповісти світу про те, як російські військові знищують наш народ та країну.
Зараз також лунає багато повідомлень про дітей, які залишились без сім’ї. Чи ведеться робота у цьому напрямку?
Напад росії на Україну загалом підриває систему захисту дітей. Зараз є три основні проблеми — діти, які залишаються у небезпеці в «гарячих точках», діти, які залишилися без супроводу дорослих, а також гостро стоїть питання виїзду дітей за кордон. Всі випадки, коли дитина переміщається в межах країни або перетинає кордон, перевіряються поліцейськими та фіксуються прикордонниками «від А до Я».
Якщо ви разом з дитиною, у зв’язку з ситуацією в країні, знаходитесь за кордоном, важливо знати про можливі небезпеки та дотримуватися певних правил.
“Станом на 4 квітня офіційно до органів Національної поліції України надійшли 376 звернень про зникнення 426 дітей. Поліцейські вже розшукали 384 дитини, 40 залишаються в розшуку. Але, ми розуміємо, що реально статистика може бути більшою”.
Тому, я закликаю усіх наших громадян: якщо ваша дитина зникла за певних обставин та причин — будь ласка, першочергово звертайтеся до поліції. Це найефективніший та найбільш швидкий шлях пошуку вашої дитини.
Як МВС фіксує воєнні злочини? Чи багато вже задокументували?
Російські окупанти вбивають, калічать і катують мирних мешканців, дітей, гвалтують жінок та дівчат. Вони використовують заборонену міжнародними конвенціями смертельну зброю, знищують українські лікарні, школи та дитсадки, мародерять та грабують домівки українців.
Ми розуміємо, щоб росія відповіла за скоєне сповна, потрібно документувати кожен такий злочин. Нацполіція та МВС фіксують всі випадки, зараз це один із фокусів нашої діяльності. Щобільше, кожен громадянин може долучитися. Наприклад, повідомити про воєнні злочини рф можна на сайті https://dokaz.gov.ua/ , або через чатботи єВорог та stop_russian_war_bot.
Найбільше воєнних злочинів, а саме 1200, зареєстровано у Київській області, про це нещодавно повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. Усі злочини однозначно стануть предметом розгляду не тільки в українських судах, а й в міжнародних інституціях.
І наостанок — перше, що ви зробите після перемоги, це…
Відбудуємо разом Україну та згадаємо всіх тих, хто віддав життя, боронячи нашу землю.