Розпочалися слухання у Міжнародному суді ООН у Гаазі
Сьогодні, 7 березня 2022, у Міжнародному суді ООН у Гаазі розпочалися слухання за позовом України проти Росії у справі щодо звинувачень в геноциді.
Спілка мертвих юристів веде стрім засідання. Як вже повідомили в каналі:
«Уряд Росії відмовився брати участь у слуханнях. Суд висловлює жаль з цього приводу».
«З огляду на COVID-19 Суд вирішив провести слухання у гібридному форматі. Деякі судді присутні у Палаці миру в Гаазі, деякі – долучилися через відеоконференцію».
«Суддя Кансадо Тріндаде (Cançado Trindade) відсутній. Його замінив суддя ad hoc Ів Доде (Yves Daudet). Професор Доде приймає присягу».
Антон Кориневич:
Сьогодні я присутній у залі Палацу і справедливості у Гаазі, у той час як на моїй Батьківщині, в Україні, немає ані миру, ані справедливості.
Російський напад змусив 1,5 млн осіб покинути Україну як біженці. Люди ховаються у метро, під мостами. Здійснюються напади на лікарні.
Це, звісно, не вперше, коли Україна потерпає від того, що Росія зневажає право. Той факт, що Росія сьогодні не присутня [на слуханнях], говорить сам за себе: вони атакують людей на полі бою. Це той спосіб, у який Росія намагається вирішувати суперечки.
Багато європейців говорять, що Європа не бачила такої війни з часів Другої світової війни. Протягом Другої світової війни росіяни та українці воювали спільно проти зла. Після Другої світової війни був побудований новий світ, у якому агресія та геноцид стали незаконними. Та втім зараз Росія зловживає однією з цих засад сучасного міжнародного права з тим, щоб підважити іншу.
Мій меседж до Росії наступний: давайте вирішимо цей спір як цивілізовані нації. Складіть зброю, і давайте сядьмо за стіл переговорів. Але якщо Росія відмовляється, цей Суд має можливість зупинити Росію. Саме через це ми просимо Суд ухвалити рішення про забезпечувальні заходи.
Антон представляє інших агентів України і короткий зміст їх виступів.
Жан-Марк Тувенен
Ця війна, війна проти керівництва, проти народу і проти існування України, була розпочата Путіним під приводом попередження геноциду. 22 лютого Росія зробила з Конвенції [про попередження злочину геноциду і покарання за нього] конфетті. Цей Суд може поновити цілісність Конвенції, хоча це тепер займе певний час.
Жан-Марк обґрунтовує юрисдикцію Суду щодо застосування забезпечувальних заходів, посилається на практику Суду і пояснює, чому між сторонами існує спір.
Відповідно до позиції Росії, Україна вчинила акт геноциду у Луганську і Донецьку. Це є єдиним правовим “обґрунтуванням” війни Росії проти України. І це звинувачення не нове: Росія повторює його з 2014 року.
ЖМТ демонструє скріншот зі звіту слідчого комітету росії, у якому стверджується, що Збройні Сили України вчиняли геноцид щодо російськомовного населення з квітня 2014 року. У звіті прямо згадується Конвенція.
Жан-Марк Тувенен
Демонструє додаткові докази, які підтверджують звинувачення в геноциді зі сторони найвищого керівництва орків, зокрема їх цитати в російських “ЗМІ”.
Україна глибоко не погоджується зі звинуваченнями, ці звинувачення є “гротескними”. Офіс Генерального прокурора розпочав розслідування щодо тероризму Російської Федерації та її представників на Донбасі. Очевидно, що справжня ціль звинувачень в геноциді зі сторони Росії – знайти бодай якесь обґрунтування вторгненню і окупації України. Тож це не про звинувачення у геноциді; хуйло путін відкрито заперечує право України на існування як суверенної держави.
Жан-Марк цитує промову хуйла путіна [знов щось зі зв’язком, не розчули] з “обґрунтуванням” вторгнення. московія могла скористатися механізмом вирішення спорів, який передбачений Конвенцією, замість того, щоб починати війну проти України.
Цей спір – не просто про слова. Він про сталь, кров, сльози і крики. Ми просимо Суд відреагувати, щоб показати, що міжнародне право – це не пусті слова.
Джонатан Гімблетт
Україна висловлює жаль щодо загибелі багатьох людей з обидвох сторін. Ми будемо робити все у наших силах, щоб дати відсіч цьому вторгненню.
Багато російських солдат не мають гадки, з якою метою російські лідери–вар’яти послали їх в Україну. Багато з них не знають, чи вони колись зможуть знову побачитися зі своїм рідними. Мільйони будуть страждати від тривалих психологічних травм.
Чорнобиль навчив нас, що ядерні катастрофи спричиняють наслідки, які тривають сотнями, якщо не тисячами, років.
Вуглецевий слід від російської тактики “випаленої землі” буде тривати роками.
Загальна ситуація є вкрай нестабільною. Україна зараз на грані наступної гуманітарної катастрофи. росія оточує міста і своїм бомбардуванням стирає їх до забуття.
Ситуація не обмежується Україною. Війна серйозно впливає на увесь регіон.
Ігри путіна з ядреною зброєю створюють серйозну загрозу для цілого світу.
Цей Суд має відреагувати негайно, щоб запобігти майбутній непоправній шкоді.
Далі слово бере професор Гарольд Хонджю Ко (Prof. Harold Hongju Koh)
Гарольд Хонджю Ко
Гарольд представляє клопотання України про вжиття забезпечувальних заходів.
Ця справа – про брехню. росія бреше щодо фактів, росія бреше щодо права. Україна заперечує проти цієї брехні на підставі наданих доказів.
Цей Суд має повноваження вжити забезпечувальних заходів, щоб припинити російський терор проти України.
Бездіяльність усього світу лише збільшила впевненість хуйла путіна: від фінансування тероризму у “л/дпр” він перейшов до відкритої агресії.
Постійний член Ради безпеки ООН планує вчинити відверту агресію та воєнні злочини на території сусідньої мирної держави. Чи цей Суд безсилий зупинити це? Хіба може один з постійних членів РБ ООН паралізувати усю систему ООН?
Відповідь має бути негативна.
Що може і має зробити цей Суд? Ви [суд] маєте наказати рашистам зупинитися. Суд зараз має унікальну можливість це зробити.
Генеральна асамблея ООН, Міжнародний кримінальний суд, Рада ООН з прав людини, Європейський суд з прав людини, регіональні організації та окремі держави вже висловили свою позицію проти дій росії.
Якщо ви чітко висловитеся сьогодні, ви будете не одні.
Серед широкої мережі міжнародної підтримки, ваш наказ [про забезпечувальні заходи] може бути вирішальним для припинення подальшого погіршення цієї кризи.
Навіть якби рашисти скрупульзно дотримувалися законів і звичаїв війни (вони їх не дотримуються), у них все одно не було б жодного обґрунтування для агресії.
З огляду на особливий та унікальний статус Суду, увесь світ спостерігає за цією справою. Після того як ви виконаєте свою місію, інші органи зможуть виконати свою. Гарольд посилається на справу Нікарагуа проти США, де Суд наказав США припинити військову діяльність.
Гарольд Хонджю Ко
Україна просить Суд вжити таких забезпечувальних заходів:
1) росія має невідкладно припинити військову операцію, розпочату 24.02.2022, що має своєю метою запобігання і покарання стверджуваного геноциду на території Луганської і Донецької областей України;
2) росія має невідкладно забезпечити, що будь-які військові підрозділи або нерегулярні озброєні групи, які контролюються і спрямовуються росією, а також будь-які організації і особи, що можуть бути під контролем, спрямуванням чи впливом росії, утрималися від будь-яких дій, спрямованих на продовження військових операцій, що мають своєю ціллю запобігання або покарання України за вчинення геноциду;
3) росія має утриматися від вчинення будь-яких дій і надати гарантії, що вона не буде вчиняти будь-які дії, які можуть поглибити або збільшити обсяг спору, щодо якого подана заява, або створити додаткові складнощі у його вирішенні;
4) росія має надати до Суду звіт щодо заходів, вжитих на виконання наказу Суду про вжиття забезпечувальних заходів, через 1 тиждень після видання наказу, та згодом – на регулярній основі відповідно до визначеного Судом графіку.
Стрім веде Микола Юрлов, член борду Мертвих юристів і радник MarchenkoPartners та Микита Євстіфеєв, юрист Axon Partners.
Пряма трансляція тут: https://www.icj-cij.org/en/multimedia-live-original
Новину будемо доповнювати.
Фото: Факти ICTV