Озброєний адвокат: дієві гарантії захисту чи імітація безпеки?
Чи може наявність зброї в адвоката стати стримуючим фактором від вчинення протиправного діяння щодо нього та членів його сім’ї?
Адвокатам під час надання правової допомоги клієнту доволі часто доводиться мати справу з конфліктами та стресовими ситуаціями. Особливо помітно це у кримінальних провадженнях резонансних справ, де є очікування суспільства, а значить — запит на «швидкі посадки». У таких категоріях справ ставлення до захисника підозрюваного чи обвинуваченого найчастіше — зневажливе. Усе тому, що суспільству важко зрозуміти, як адвокат може захищати потенційно винну особу. Як наслідок, відбувається ототожнення адвоката з клієнтом, що призводить до нападів на адвокатів, їх побиття, погроз і навіть вбивства.
Аналіз даних Національної асоціації адвокатів України за 2018-2020 роки свідчить, що з кожним роком кількість випадків порушення прав адвокатів зростає. Це свідчить про негативну тенденцію та потребу відповідного реагування шляхом формування більш дієвих механізмів захисту прав адвокатів.
Гарантії адвокатської діяльності закріплені в профільному Законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», серед яких: забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності; життя, здоров’я, честь і гідність адвоката та членів його сім’ї, їх майно перебуває під охороною держави, а посягання на них тягнуть відповідальність, передбачену законом; забороняється ототожнення адвоката з клієнтом.
На практиці ці гарантії носять більш декларативний характер та не забезпечують дійсного захисту життя та здоров’я адвоката, членів його сім’ї, у період виконання ним своїх професійних обов’язків.
Наразі адвокату складно домогтися захисту від держави при наявності небезпеки для його життя та здоров’я під час здійснення своєї професійної діяльності. Адвокати звикли розраховувати тільки на себе, а у випадках наявності загроз життю і здоров’ю, вимушені наймати тілоохоронців власним коштом або коштом клієнтів, захист прав яких відбувається.
Захист адвоката vs Законодавство
Чинний Закон України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» передбачає видачу адвокату спеціальних засобів індивідуального захисту, в тому числі зброю, якщо його життя та здоров’я знаходиться у небезпеці через те, що він здійснює захист підозрюваного (обвинуваченого) чи представництво потерпілого у кримінальному судочинстві.
Слід відзначити, що застосування будь-якого заходу забезпечення безпеки передбачає складну, багатодієву, коштовну і довготривалу в часі процедуру, що негативно впливає на своєчасність їх застосування та ефективність.
Складність полягає ще й в тому, що застосовувати такі заходи безпеки можливо лише у кримінальному судочинстві. Якщо є загроза життю чи здоров’ю адвоката в інших формах судочинства, на застосування зазначеного Закону не варто розраховувати. Таким чином адвокат знову залишається наодинці з проблемами забезпечення своєї безпеки та захисту.
Такий стан справ є неприйнятним, оскільки адвокатська діяльність має бути гарантовано захищена від протиправного впливу та свавільного втручання як зі сторони державних інститутів, окремих посадових та службових осіб, так і зі сторони пересічних громадян.
Давня ініціатива
У рамках завдання забезпечити ефективний захист адвокатів, існує давня ініціатива щодо надання адвокатам права на придбання, носіння і зберігання зброї. Нагадаю, що зараз українське законодавство такого права не передбачає, тому існує певний дисбаланс у забезпеченні гарантій професійної діяльності (реалізації засобів захисту) між адвокатом та іншими учасниками судового процесу, зокрема: суддів, прокурорів, щодо яких унормовано право на носіння і зберігання зброї.
Жодна така законодавча ініціатива дотепер не підтримана народними депутатами. Електронна петиція на офіційному Інтернет-представництві Президента України за №22/073376-еп від 13.09.2019 також не набрала необхідної кількості голосів для її розгляду (248 голосів з 25 000 необхідних).
Наразі, у Верховній Раді зареєстровано черговий законопроєкт №4612, яким пропонується внести зміни до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зокрема, доповнити гарантії адвокатської діяльності пунктом, що гарантуватиме адвокату право на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями. Коли планується його розгляд у Парламенті?
Тобто, за умови прийняття цього законопроєкту, адвокату буде гарантована можливість придбати «травматику» українського виробництва для свого самозахисту. Травматична зброя (травмат) визначається, як зброя несмертельної (нелетальної) дії. Відмінність травматичної зброї від бойової полягає у характеристиках боєприпасів, що застосовуються у ній. Якщо в традиційній вогнепальній зброї використовуються свинцеві кулі, то травматиці використовуються гумові.
Травматична зброя vs стримуючий фактор
Звичайно, наявність травматичної зброї в адвоката — не панацея у розв’язання питання забезпечення гарантій захисту, а професійна адвокатська діяльність не повинна перетворюватися на «вестерн», коли адвокат буде вимушений сам захищати себе, відстрілюючись від кожної небезпеки для свого життя та здоров’я.
Захищаючи права інших осіб, адвокат повинен відчувати себе безпечно, бути впевненим, що його життя, здоров’я, а також членів його сім’ї, перебувають під належним захистом держави. Такого відчуття захищеності можливо досягти виключно впровадженням комплексних позитивних умов реалізації функцій адвокатури, що забезпечить стан захищеності адвоката від впливу негативних чинників у процесі його професійної діяльності.
Сподіваюсь, що законопроєкт №4612 – це лише один із кроків у впровадженні комплексних позитивних умов реалізації функцій адвокатури, оскільки навіть факт розуміння зловмисником можливої наявності зброї в адвоката вже може стати стримуючим фактором від вчинення протиправного діяння щодо адвоката та членів його сім’ї.
Наочним прикладом є події, що мали місце влітку 2020 року в Сполучених Штатах Америки, коли суспільство скористалося хвилею протестів і перетворило її в «шторм мародерства». Збитку зазнали тисячі американців, ще однією жертвою могла стати та родина адвокатів Маккласкі, проте завдяки знанню своїх прав та рішучості цього не сталося. Узявши зброю до рук, аби захистити своє життя, здоров’я та власність, подружжя вийшло у двір будинку та усім своїм зовнішнім виглядом та рішучістю продемонстрували намір дати відсіч будь-кому, хто на них посягне. Подружжя не зробило жодного пострілу, проте одна наявність зброї в руках, яка може бути застосована за призначенням в ситуації, та віра в Закон, який дійсно захищає, стали переконливим стримуючим фактором для зловмисників.
__________
Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».