Чому найшвидший спосіб стати продуктивнішими — перестати поспішати


Юристам часто бракує часу, а жити в дедлайнах — звичайна практика. Сьогодні ми розповімо декілька порад, як уповільнити час. 

Чи бувало таке, що ви сідали за комп’ютер, дуже швидко друкували пароль, помилялися, починали друкувати ще швидше і знову помилялися? На третій чи четвертій спробі ви били по клавішах все запекліше. Нарешті вам вдавалося ввести пароль правильно, але скільки ж часу ви втратили? 

Розповідаємо, чому постійна зайнятість не привід для гордості, чому багатозадачність не працює та як уповільнити своє життя з користю для ментального здоров’я та продуктивності.

Безкоштовне стокове фото на тему «великий план, гайка, Гілка дерева»

Щурячі перегони

Ми постійно поспішаємо, щоб встигнути зробити більше. Ми постійно зайняті та не терпимо неробства. Але ми забуваємо, що бути зайнятим не те саме, що бути продуктивним. Не кажучи вже про те, що, забуваючи про відпочинок, ми стаємо більш схильні до вигорання, тривоги та хвороб, пов’язаних зі стресом. Імунітет слабшає, ризик підхопити застуду збільшується.

Молекулярний біолог-еволюціоніст Джон Медіна, автор науково-популярних книг про роботу мозку, зауважує: «Все більше завдань призначають все меншій кількості людей». Втім, проблема і в нас самих: ми й самі завалюємо себе завданнями, розписуючи день по хвилинах.

«Я думаю, ми починаємо усвідомлювати, що ця модель по-справжньому токсична, — зауважує Медіна. — Все більше і більше людей говорять: знаєте, зі мною щось не так. Я не радію своєму життю. У мене немає думок про самогубство, у мене немає депресії, але все йде якось не дуже».

Постійні дедлайни та інші обмеження виснажують нас, віднімають радість життя, а разом з нею — здатність ясно думати й творити.

Безкоштовне стокове фото на тему «багатозадачність, бездротовий, безликим»

Цезар навряд чи робив кілька справ одночасно

Одна з конкретних причин, чому це відбувається, — багатозадачність. У нашій культурі вона вважається ефективним способом виконувати більше роботи. 

Однак насправді мозок просто не здатний працювати в багатозадачному режимі, запевняє Медіна.

«Ви можете йти та жувати жуйку в один і той же час», — погоджується вчений, але коли мова заходить про одночасне виконання декількох завдань, що вимагають інтелектуальної праці, мозок відмовляється нам допомагати.

Мозок може зосереджуватись лише на одному завданні одночасно. Інакше, він почне швидко перемикається між різними завданнями. «Це по-справжньому послідовний процес», — пояснює Медіна. Мозку потрібен час. Так, іноді це може бути навіть мілісекунда, але без неї мозок не зможе переключити увагу з одного завдання та зосередитися на іншому.

«Кожен раз, коли ви намагаєтеся змусити його працювати в режимі багатозадачності, ви підриваєте роботу певних систем», — говорить Медіна.

Однак проблема не тільки в цьому. Багатозадачність врешті-решт призводить до постійного відчуття недоробленої роботи. А коли ви постійно відчуваєте, що не доробили роботу, це призводить до відчуття так званої «вивченої безпорадності» (стан, коли людина після низки невдач відмовляється змінювати своє становище на краще, хоча могла б це зробити).

«І я впевнений, що половина працівників переживають цей стан щотижня», — додає Медіна.

Голландська заспокійлива практика «Ніксен»

Як боротися з цим станом? Насправді відповідь проста: здатися, перестати поспішати, сповільнитися.

У нідерландців, наприклад, існує філософія «Ніксен». «Ніксен» — це коли ви свідомо відводите час на те, щоб, наприклад, подивитися у вікно або посидіти, нерухомо. Користь такого уповільнення доведена науковими дослідженнями. 

Відомо, що, коли ми ледарюємо, наш розум починає блукати — ми продовжуємо думати, але не направлено, а як би про все відразу. Таке блукання розуму робить нас креативними та допомагає ефективніше шукати вирішення поставлених перед нами завдань.

За словами експерта по продуктивності Кріса Бейлі, зменшити темп — це ще й хороший спосіб підвищити особисту ефективність. Все просто: коли ми виснажені, працювати важче. А практика «Ніксен» допоможе відновити нашу енергію.

Безкоштовне стокове фото на тему «великий план, години, дія»

Способи уповільнити час

Якщо ви готові застосувати цю практику до свого життя, ось як це зробити.

  • Випийте свою каву в кафе, а не на ходу

Наступного разу, коли будете замовляти каву, не кажіть: «З собою, будь ласка». Випийте його всередині: сядьте, відчуйте теплоту кружки, зосередьтеся на смаку. Не тягніться за смартфоном, а краще подивіться навколо. Усвідомлюйте буття, щоб досягти більшої гармонії з тим, що вас оточує.

  • Віддайте данину «старій школі»: ходіть з блокнотом і ручкою

Звичайно, швидше та зручніше записувати ідеї на ноутбуці. Але спробуйте використовувати ручку й блокнот. Так, автор The Forbes Емі Блашко вважає, що такий спосіб підвищує креативність.

  • Заплануйте час, в який не будете нічого робити

Нехай у вашому графіку знайдеться час на те, щоб просто подумати, поспостерігати за навколишнім світом та послухати свій внутрішній голос. Виділяючи час на своє особисте благополуччя, ви зможете краще фокусуватися на тому, що дійсно важливо.

  • Змініть обстановку

Складно сповільнитися, коли все навколо відволікає. Для початку спробуйте просто вийти на вулицю, сходіть в парк або хоча б у двір. А якщо ви не можете піти з офісу, просто закрийте вкладки на комп’ютері, вимкніть повідомлення, переведіть телефон в беззвучний режим та насолодіться моментами тиші.

  • Займайтеся справами, що потребують повільного темпу

Боїтеся, що ваш мозок ніколи не припинить щурячі перегони? Пропонуйте йому менше стимулів та замініть «Нетфлікс» на медитацію. Під час тренувань немає часу віддихатися? Спробуйте додати в них трохи йоги. Любите бігати? Чергуйте пробіжки з прогулянками, і подивіться, як вони вплинуть на вашу пам’ять, креативність та здатність вирішувати завдання.

  • Перестаньте відчувати провину

Не потрібно звинувачувати себе за повільність дій. Не потрібно забувати про важливість коротких перерв, вихідних та відпустки. Це не відволікаючі фактори — це фактори успіху. Включаючи у своє життя більше періодів тиші та неробства, ви тільки підвищите свою продуктивність, а разом з нею — своє особисте благополуччя.

Джерело: lifehacker, slow-life, zeh.media, trends.rbc

Фото: Pexels