Як стати громадянином Євросоюзу


Європа завжди манила заможних іноземців своїми високими стандартами життя, економічною свободою та масою можливостей. Однак, щоб там повністю реалізовувати амбітні плани, потрібно мати європейський паспорт. А чи легко його отримати — розповідаємо далі.

Громадянство однієї з країн Євросоюзу є мрією багатьох людей. Не дивно, що питання, як стати громадянином Євросоюзу, є досить популярним в пошукових системах.

Але мало хто дійсно знайомий із законодавством Євросоюзу у цій сфері. Нам стало цікаво, як легально отримати громадянство в одній з країн ЄС.

Про громадянство Євросоюзу

Практика показує, що багато хто плутає поняття «Європа», «Шенген» та «Євросоюз».

Європа — це все ж більше географічне поняття. В ній є кілька співтовариств держав, об’єднаних спільними цілями. Частина з них перетинається, частина — ні.

Багато європейських держав не входять до складу Євросоюзу, але мають в його країнах привілейовані права. Наприклад, Норвегія чи Швейцарія входять до складу Європи, але не є країнами Євросоюзу. Однак вони залишаються привабливими для багатьох наших земляків в плані отримання там роботи та якогось статусу.

Тому не будь-яке громадянство в європейській країні прирівнюється до громадянства Євросоюзу, проте воно дає великі переваги його власникам в порівнянні з громадянами інших країн.

А громадянство Європейського Союзу визначається наявністю громадянства однієї з його країн-членів. Іншими словами, будь-який громадянин держави Європейського Союзу вважається громадянином Союзу.

Громадянство якої країни краще вибрати?

В першу чергу вибирати потрібно виходячи з першопричини переїзду. Адже громадянство або ППП (Посвідка на постійне проживання) — це лише формалізація. Основною метою може бути переїзд, перенесення бізнесу в іншу країну, працевлаштування, навчання й так далі.

Однак отримання громадянства іншої країни завжди відбувається з якихось підстав. І чим більше підстав, тим простіше його отримати, незалежно від того, яка країна є метою. Тому отримання громадянства — це індивідуальний процес, в якому потрібно завжди дотримуватися балансу між тим, що можливо отримати при вихідних даних (наявність бізнесу, часу, грошей і так далі), і тим, які цілі ви переслідуєте. ППП в більшості країн, як правило, дає можливість вирішити частину таких завдань. Громадянство ж в європейській країні дає можливість вирішити всі завдання відразу, і при можливості, краще отримати саме його.

Принцип репатріації

Зараз все більше європейських країн згортає програми репатріації під тиском Євросоюзу. У тих державах, де програми не закриті остаточно, вони штучно заморожені — справи не розглядаються роками або пред’являються такі умови, щоб програмою не можна було скористатися.

Всі знають, що всередині Євросоюзу мало охочих змінити громадянство тільки для того, щоб мати паспорт іншої країни. Основна аудиторія для цих програм — населення країн, що входили до складу колишнього СРСР.

Тому, якщо виключати ті країни, в яких програми фактично не працюють, можна залишити Румунію, Німеччину, Польщу, Португалію. Програма також діє в Ізраїлі, проте в число європейських країн він не входить. У Португалії працює така програма, але вона націлена на індусів — жителям Східної Європи вкрай непросто туди потрапити.

Зараз Європа стала притулком для величезної кількості біженців, але, як правило, для людей з країн третього світу.

Статус біженця — не панацея

Женевська конвенція 1951 року передбачає, що будь-яка людина, права якої порушуються в його рідній країні, може попросити притулку в іншій державі. Цим активно користувалися після розпаду СРСР та багато років після. Цією ж конвенцією зараз керуються країни ЄС, приймаючи біженців з Сирії та Лівії.

Однак, коли справа доходить до отримання громадянства через біженство для жителів країн СНД, довести факт утиску доволі складно. Вибирати такий спосіб імміграції край не рекомендується тим, хто насправді не перебуває в критичній ситуації та не має підтверджуючих документів.

Чиновники, які розглядають заяви по біженству мають хорошу підготовку та володіють технікою допитів, що дозволяє домогтися правдивої відповіді на будь-яке їхнє питання. Якщо вони виявлять, що факти, зазначені в заяві, в реальності не мали місця, такий заявник (і його родина) будуть депортовані назад в країну, з якої приїхали. Як правило, після такого в’їзд в країни Євросоюзу для них закривається вже назавжди. Одночасно з цим у випадках, коли факти утиску все ж були, домогтися позитивного рішення можна. 

Наприклад, є дуже хороша статистика отримання позитивних результатів по громадянству для одностатевих подружжів. Кілька одностатевих пар таким чином змінили країну.

Вимоги до іммігранта

Вимоги сильно різняться в залежності від того, який обраний шлях, тобто з яких підстав отримують необхідний статус.

Наприклад, для того, хто отримує ППП через наявну нерухомість, основна вимога — покупка нерухомості на певну суму. А при отриманні ППП на підставі навчання гроші вже не є найголовнішим фактором — тут важливо, чому та де збирається вчитися майбутній студент. І так далі.

Примусове позбавлення громадянства

Якщо громадянство отримано в результаті офіційної законної процедури на підставі легальних документів, наданих до відповідних компетентних органів, то позбавити громадянства за законом неможливо.

В історії було кілька випадків масового позбавлення громадянства, наприклад в Греції. Але всі вони пов’язані з тим, що паспорти виходили в обхід офіційних процедур, і всі учасники процесу про це знали.

Досі часті випадки, коли приватні особи пропонують отримання громадянства, маючи особисті зв’язки в консульствах або з певними чиновниками. Всі такі варіанти отримання потрібного статусу заздалегідь приречені на провал — тут лише стоїть питання часу.

У разі позбавлення громадянства наслідки дійсно будуть суворими. Точно підуть і депортація, і відмова у в’їзді в країни Шенгену. Такі варіанти виходять дорожче в довгостроковій перспективі.

Джерело: imperiallegal.com, immigrantinvest.com, brodude.com, kp.com

Фото: Pexels