Як боротися з повсякденним стресом
Сьогодні стрес — це епідемія XXI століття. Робота, спілкування з неприємними людьми, проблеми в стосунках, негативні новини по ТБ — все це стає причиною хронічного стресу, від якого страждає близько 39% людей. Та це не означає, що від цього немає панацеї. Саме про неї ми сьогодні поговоримо.
Через нерви людина починає хворіти, її працездатність погіршується, зникають всі бажання, крім як дістатися до ліжка. Коли всі ресурси організму вичерпані, то настає нервове виснаження або депресія.
У цей момент психіка максимально пригнічена та необхідний курс реабілітації, щоб знову повернутися в лад. Але як не довести себе до такого стану та боротися зі стресом самостійно, не вдаючись до допомоги лікарів? Розповідаємо далі.
Здоровий та нездоровий стрес
Наші предки відточували свою здатність миттєво реагувати на будь-які небезпеки. Для них це було життєво необхідно, щоб врятувати своє життя і життя своїх одноплемінників. Сьогодні ми живемо хоч і не в саме спокійний час, але в той же момент наш спосіб життя не йде ні в яке порівняння з тим, що доводилося переносити нашим предкам день у день.
Відповідно і психіка зазнала змін. Тепер людина стала менш стійка до стресу. Уявіть, що наша нервова система — це еластична стрічка. Її можна сильно розтягнути, але навіть у найеластичнішої речовини у світі є своя межа, і в підсумку вона порветься. За таким принципом працює і наша нервова система. Ми можемо перенести безліч стресів, але у кожної людини є межа, коли настає переломний момент та трапляється нервовий зрив.
Короткочасний стрес корисний: він допомагає активізувати всі функції організму, щоб впоратися з будь-якими випробуваннями або екстреними завданнями. Але в довгостроковій перспективі стрес призводить лише до нервових розладів.
Через що виникає стрес
По-перше, це відсутність відпочинку та можливості відновитися. Щоб встигнути виконати всю роботу, провести час з сім’єю й друзями, ми намагаємося заповнити кожну хвилину свого графіка. Результат — не залишається часу на себе, на нормальний сон та відпочинок, що призводить до повного виснаження організму.
По-друге, монотонна робота та однотипні дії. Наша свідомість унікальна, і коли ми змінюємо свій вид діяльності, роботу, то відбувається стимуляція мозку й він починає виробляти дофамін. Якщо ж робота монотонна, однотипна та день у день доводиться робити одне і те ж, то організми виробляє кортизол — гормон стресу, який впливає на втому, знижену працездатність та нервозність.
По-третє, ми споживаємо дуже багато непотрібної інформації, а точніше в 5 разів більше, ніж середньостатистична людина в 1986 році. Це еквівалентно приблизно 175 газетам в день, що дуже енергозатратно. Менше енергії — більше втоми, а хронічна втома призводить до стресу. Важливо вибрати для себе саме ту інформацію, яка приносить користь, і відмовитися від непотрібної, яка лише засмічує мозок.
І нарешті, відсутність здатності концентруватися. Коли ви не можете сконцентруватися на роботі, то навіть виконання дрібного завдання перетворюється у багатогодинний марафон, після якого ти відчуваєш себе виснаженим та втомленим.
Нескінченна перевірка повідомлень соціальних мереж відволікає від завдання, а щоб повернутися у робочий ритм потрібно не менше 15 хвилин. Тепер уявіть, скільки часу ви витрачаєте лише на те, щоб повернути уважність та фокус на завдання.
Як боротися зі стресом
Плануй свій розклад
Складайте свій графік таким чином, щоб кожен день мати можливість відпочити та витратити трішки часу на себе. У вихідний день старайтеся довше відпочивати.
Якщо потрібно, то виділіть цілий день на те, щоб відновитися. Немає нічого страшного у тому, щоб пропустити одну зустріч з друзями.
Говоріть «ні» частіше
Це вміння заощадить не тільки купу часу, але й чимало нервів. Коли вам надходять пропозиції, які зовсім не влаштовують, то навчіться відмовляти. Ви зекономите дорогоцінний час та сили, не дозволивши кому-небудь кататися на вашій шиї.
Навчіться концентруватися на одній дії
Якщо у вас сьогодні заплановано багато роботи, то максимально сконцентруйтеся на ній. Вийдіть з соціальних мереж; відключіть месенджери для спілкування, які заважають; відкладіть планшет з новинами якомога далі — в загальному, створіть всі умови, щоб ваша робота та дії стали максимально продуктивними.
Після того як всі завдання виконані, займайтеся чим завгодно, але не дозволяйте собі подібних слабкостей під час роботи та трудового дня.
Залишайте роботу за порогом будинку
Як тільки ви переступили поріг свого будинку, забувайте про роботу та релаксує. Розслабтеся, поговоріть з близькими, сходіть на прогулянку — робіть що завгодно, лише б відволіктися та дати відпочити своїй психіці. Лише навчившись перемикатися, ви будете здатні відпочивати та відновлюватися по максимуму.
А ще більше цікавої інформації та порад боротьби зі стресом шукайте тут.
Джерело: adme.com, brodude.com, ivtherapy.com.ua
Фото: Pexels