Чому тайм-менеджмент часто виявляється неефективним


Тайм-менеджмент фактично поділив людей на два табори: представники першого стверджують, що технології управління часом працюють бездоганно, другого — що ці методи безглузді, а поради експертів ні до чого доброго не приводять. Але хто з них правий та як все встигати? Розповімо про це сьогодні.

На думку бізнес-журналіста Хосе Луїса Пеньярредонда, тайм-менеджмент став справжньою індустрією допомоги пересічним громадянам і підприємцям, що охоплює сотні навчальних технік та цифрових додатків для відстеження продуктивності.

Однак, попри величезну кількість різноманітних методик, у світі не зменшується число людей, які розчарувалися в цій бізнес-науці та власних організаторських здібностях. На думку дослідника Бреда Еона з Університету Конкордія у цьому немає нічого дивного: всі інструменти та стратегії управління часом не можна назвати універсальними, оскільки їх ефективність залежить від певних умов чи особистості людини.

 

Погоня за продуктивністю

Після того, як аспірантка з Остіна Ана Калле не встигла здати дисертацію, дівчина почала відвідувати у своєму університеті курси тайм-менеджменту. На той момент ця ідея виглядала для неї логічною, оскільки вона відчувала себе вкрай завантаженою через навчання, викладання та подачі заявок на отримання гранту.

На заняттях по тайм-менеджменту Калле познайомилася з безліччю інструментів управління часом, однак, пробуючи їх один за іншим, дівчина постійно зазнавала невдач. Поступово вона прийшла до висновку, що гонитва за продуктивністю є контрпродуктивною ідеєю.

З її думкою згоден Бред Еон: «Неписане правило тайм-менеджменту свідчить, що ми повинні постійно перевершувати себе, проте дана стратегія є руйнівною. Через цю нав’язану та помилкову психологічну установку багато людей прагнуть працювати все більше та більше, навантажують себе новими завданнями, але згодом розчаровуються у своїх здібностях, тому що їм все так само не вистачає часу».

Іншим наслідком надпродуктивності без критичної оцінки є втрата справжньої мотивації. За словами представника Великого наукового центру при Каліфорнійському університеті в Берклі Христини Картер, більшість намагаються в чомусь досягти успіху покладаються на силу волі, тоді як справжнім стимулом для нас є емоції: «Ви можете якийсь час протриматися на своєму характері, але потім здастеся. Зате якщо перед вами буде стояти емоційно забарвлена ​​мета, вам вдасться простіше її досягти».

Пошук гнучких інструментів

Бізнес-журналіст Хосе Луїс Пеньярредонда нагадує, що у світі не існує універсальних інструментів тайм-менеджменту, оскільки вони залежать від контексту та особистості людини. Наприклад, одним співробітникам краще вдається розпланувати час, іншим — розподілити ресурси, а третім — діяти в режимі багатозадачності.

Також Пеньярредонда вказує на те, що зазвичай розробниками цифрових сервісів тайм-менеджменту є програмісти, які у своїй роботі стикаються з такими ж проблемами, що і співробітники з інших сфер.

Венесуельський підприємець і засновник Effortless Ернан Араса зізнається, що ідея створення програми для підвищення продуктивності прийшла до нього в той момент, коли він розчарувався в інших інструментах. Причому йому не хотілося ускладнювати свою розробку, як це роблять інші виробники, тому бізнесмен обмежився лише двома функціями: списком справ та таймером. На думку Арас, багато цифрових сервісів створені людьми, які підлаштовували їх під свої потреби. Тому не варто перейматися, якщо вам не вдається ними ефективно користуватися, — це все одно що журитися, що вам не підходить за розміром чужа взуття.

 

Візьміть під контроль не роботу, а життя

«Ми всі помремо», — нагадування про це, на думку Еона, є одним з кращих способів управління часом. «У давні часи кладовища розташовувалися прямо в центрі міста. Однак сьогодні більшість з них винесено на околицю, щоб люди не замислювалися про смерть. Сьогодні ви практично ніде не зустрінете міркувань з цього приводу. Тоді як саме думки про смерть спонукають нас взяти відповідальність за своє життя та стати щасливими», — висловлюється вчений. 

Прийнявши серйозно той факт, що він помре, Еон перестав звертати увагу на очікування інших людей та розробив власні правила: він спить по 9 годин на добу, прокидається о 9 ранку та працює не більше 4 годин на день. У супровідних повідомленнях повідомляє про те, що він перевіряє пошту тільки в будні дні не раніше 13.00. Крім того, Еон регулярно відвідує спортзал та читає книги, що дозволяє йому генерувати цінні ідеї для своїх досліджень.

При цьому вчений зізнається, що використовує багато інструментів тайм-менеджменту: списки справ, календарі та таймери. Однак вони не звужують його життя до розмірів роботи, а, навпаки, дозволяють органічно вбудувати ділові завдання у розмірену повсякденність.

Спираючись на свій досвід, Еон рекомендує контролювати не роботу, а життя: «Можливо, для когось моя порада здасться важко реалізованою. Але ми і так щодня стикаємося з масою непростих питань: чи подобається мені моя робота? Чи хочу я жити з цією людиною? Чи хочу я дітей? Всі подібні питання належать до сфери управління часом». При цьому вчений зазначає, що про подібні проблеми мало хто замислюється з позиції тайм-менеджменту, оскільки людям властиво регламентувати роботу, але не все життя в цілому.

 

Поради для підвищення продуктивності

Повертаючись від філософії до питань продуктивності, Еон дає кілька рекомендацій: «У першу чергу не перетворюйте бажання бути більш продуктивним в нескінченну гонку, тому що ви все одно обмежені в ресурсах. 

По-друге, частіше експериментуйте з різними методами, щоб підібрати найбільш оптимальні для свого типу особистості. Якщо ви нехтуєте структурованістю, розкладіть кожен день по поличках. Якщо вам, навпаки, не подобається творчий хаос, дозвольте собі пожити без графіків чи календарів». 

Також Еон закликає не звертати увагу на бізнес-тренерів, які обіцяють в короткі терміни навчити управління часом. До таких людей не варто ставитися серйозно, оскільки тайм-менеджмент являє собою довгу та важку подорож.

Нарешті, вчений радить не бути занадто суворими до себе: «Жорстка самокритика погано впливає на продуктивність. Коли ви лаєте себе, то потрапляєте в стресову ситуацію, і в цей момент область мозку, що відповідає за управління часом, немов занурюється в сплячку. Тому замість засудження проявите до себе співчуття — так буде корисніше для організму ».

Джерело: hussle.com

Фото: Pexels