Повага до суду і межі допустимої критики: роз’яснення Конституційного Суду Німеччини


Нещодавно Федеральний Конституційний Суд Німеччини роз’яснив конституційні стандарти в кримінальних справах щодо образливих заяв.

Про це пише суддя ЄСПЛ Анна Юдківська у Facebook.

Одна зі справ (1 BvR 2397/19) стосувалася образливих заяв проти суддів в онлайн-блозі — чоловік мав кілька судових спорів щодо контакту з донькою після розлучення.

Коли апеляційний суд виніс рішення проти нього, він опублікував у блозі імена суддів, які приймали рішення, розмістив їх фотографії та обізвав “антисоціальними судовими злочинцями”, “провінційними злочинцями” та “розлучниками дітей”, звинувачуючи у посадових злочинах.

Пізніше Кримінальний суд засудив його за образу. Палата Федерального Конституційного Суду визнала це рішення конституційним. Також вона перерахувала фактори для здійснення балансу, які треба враховувати залежно від конкретної ситуації.

В даній справі при балансуванні інтересів вага особистих прав суддів значно перевищувала свободу вираження поглядів заявника. На думку суду, міркування критики владних осіб та “боротьби за свої права” не можуть затьмарити захист особистої честі до надмірної межі (заяви поставили під сумнів професійну доброчесність постраждалих суддів, вони були розміщені на інтернет-блозі, доступному для широкої громадськості, і таким чином поширювалися на невизначене коло людей).

Суддя також згадує, що минулого року в справі Zhdanov and Others v. Russia Європейський суд з прав людини відмовився розглядати заяву одного з заявників, визнавши її зловживанням правом звернення до суду.

Причиною були образливі висловлювання щодо суддів ЄСПЛ в його особистих аккаунтах в соцмережах. Жорсткими образами щодо суду та його суддів “заявник виявив неповагу до самої установи, до якої він звернувся з проханням захистити свої права.

Його поведінка є “образливим проявом безвідповідальності та легковажного ставлення до Суду” … і тому суперечить цілі права на індивідуальне звернення, передбаченого в Статті 34 та 35 Конвенції”.

Фото: pixabay