Єдиний розумний спосіб відреагувати на зміни — прийняти їх
Ще кілька років тому лондонські таксисти складали професійний іспит — тест на знання міста, який розробили ще в 1865 році. Як тільки супутникова навігація і Google Карти стали звичними «помічниками» водіїв, будь-який охочий став «сам собі таксист», здатний довести пасажира з пункту А в пункт Б. Технології зробили безглуздим тест на знання міста. Та чи зроблять вони непотрібною роботу юриста — розповідаємо далі.
Приблизно схожа «технологічна революція» відбувається зараз і в юридичній професії. У цьому впевнений керівний партнер великої міжнародної юрфірми Osborne Clarke Рей Берг:
«Технології без сумніву змінять роль юристів. Однак, хоча прогрес і підірве засади професії, він їх не знищить. Не треба боятися. Насправді, є тільки один розсудливий спосіб на це відреагувати — прийняти зміни».
Компанія Osborne Clarke почала впроваджувати в практику концепцію Smart City («Розумне місто») з 2014 року. Вони стали розбиратися з усіма цими модними слівцями: «біг дата» (великі дані, big data), штучний інтелект, інформатика міст (urban informatics), цифрове здоров’я (digital health) та фінтех (fintech):
«Ми повинні бути в курсі технологічних змін, повинні розуміти їх, тому що таким чином ми можемо полегшити життя наших клієнтів і запропонувати їм кращі послуги. Юристи, адвокати не можуть існувати у вакуумі. Вони повинні знати про вплив технологій на наше життя».
Берг став юристом в далекому 1992 році, а керуючим партнером компанії — 1 січня 2015 року. Він впевнений, що технології принесуть користь і юрфірмам, і їх клієнтам. Втім, вже приносять:
«Пам’ятаю, як на початку кар’єри я по вісім годин на день сидів над оцінкою фінансового стану підприємств (due diligence, або «належна перевірка»), оформляючи документи вручну. Зараз спеціалізовані програми відповідають за більшу частину процесу. Вам не треба витрачати стільки часу, та й помилок менше. Результатом технічного прогресу є перерозподіл зусиль, а не лячне безробіття».
Я позитивно дивлюся на це майбутнє. Через 10 років я очікую, що всі мої колеги усвідомлять цінність цифрових технологій, що час допоможе їм зосередитися на завданнях, що вимагають саме людських зусиль, а не рутинних, машинних.
Так, Берг вважає, що мистецтво слухати та чути — це одна з ключових характеристик юриста. Хороший юрист вміє співпереживати клієнту, і ця навичка допомагає йому досягти найбільш раціонального юридичного вирішення ситуації.
Про «Четверту промислову революцію»
Незабаром після складання кваліфікаційного іспиту, Берг відправився на стажування в США і Центральну Америку. До Osborne Clarke він приєднався у 2001 році. Допитливий від природи, Берг завжди цікавився новинками в IT-сфері, тому він на власні очі спостерігав, як «цифра» змінює юрбізнес і роботу юристів. Він вважає, що «Четверта промислова революція», яка об’єднує світ цифр і людини та про яку так люблять розмірковувати сьогодні, — лише початок.
«Зараз багато говорять про «Четверту промислову революцію», на порозі якої ми стоїмо, але я вважаю, що у революцій немає початку і кінця. Це процес, який йде постійно. Що стосується цифрового прогресу, то він почався ще в минулому столітті. Зараз дійсно відбувається маса неймовірних речей: розвивається 3D-друк, будуються безпілотні автомобілі, вдосконалюється робототехніка. Але я не думаю, що це вершина … це тільки верхівка айсберга. Юристи повинні йти в ногу з часом, а не опиратися йому і змінам».
Професія юриста змінюється і в культурному сенсі, каже Берг. Кар’єра стала менш лінійною. Серед новачків компанії, звичайно, багато випускників з потрібними дипломами. Але є і люди з хорошим досвідом в бізнесі. Свій вибір керівники фірми зупиняють саме на людях, які можуть продемонструвати не тільки творчий, але і практичний підхід до розв’язання проблем.
Про прив’язку до контори
З незапам’ятних часів люди приходили до юриста в його контору. Юрист і його офіс стали практично архетипами. Чи зруйнує технологічний прогрес зв’язок «юрист-контора»?
Берг вважає, що відчуття колегіальності завжди було дуже важливим для юристів. Однак зараз молоді фахівці вже не так тримаються за офіс. Навпаки, вони чекають від роботодавця інших умов роботи: більше гнучких, мобільних, вільних.
Про біткоїни та фінтех
Берг вважає, що хто сьогодні хоче домогтися успіху в юриспруденції, повинен зрозуміти, як працюють технології і яку вигоду вони можуть принести. Він повинен знати про фінансові метрики, про те, що таке фінтех (FinTech) і біткоїн (Bitcoin). У перший час можлива невизначеність в правому регулюванні нових, пов’язаних з цифрою, галузей економіки. Тому юристи тут, щоб допомогти з цим. Технологічна революція — це можливість для юристів, а не загроза.
Автор: Назарій Стах
Джерело: legalcheek.com
Фото: Pexels