Ілюзія справедливості: Підтримка різноманітності у юридичних фірмах світу


“Підтримка розмаїття” — це те, як чорношкіра адвокатеса Шаріка Робінсон узагальнила свій досвід роботи в скарзі на дискримінацію за ознакою раси й статі, яку вона подала на юрфірму Robinson Bradshaw & Hinson. Та хіба дискримінація не зникає після прийняття на роботу?

Робінсон, афроамериканка, колишній партнер, звинуватила фірму у тому, що вона — “клуб хороших хлопчиків”, який намагається створити для клієнтів образ “першопроходця” різноманітності, одночасно маргіналізуючи кольорових жінок і адвокатів.

У своїй заяві юридична фірма хоч і відкинула претензії Шаріки, проте у липні минулого року пішла на конфіденційну угоду з афроамериканкою.

Замість того, щоб відчувати себе цінними працівниками, кольорові жінки і юристи часто відчувають себе “реквізитом різноманітності” або своєрідним символом толерантності, хоча це не так. Для юрфірм такі жінки — лише ще одна можливість продемонструвати свою прогресивність на заходах з вербування нових працівників та в маркетингових глосаріях.

Багато представників меншин і жінки, що працюють в правовій сфері, розуміють свою актуальність і описують відчуття того, що їх систематично ігнорують колеги, партнери та керівники, як результат доброзичливої зневаги або умисного ухилення.

Можливо, дефіцит породжує зневагу?

У доповіді про різноманіття Національної асоціації з питань законотворчості відзначається, що жінки з меншин найсильніше недопредставлені в юридичних фірмах США, особливо на рівні партнерських відносин.

Ще одна сумна статистика: 85% кольорових жінок залишають популярні фірми протягом семи років.

Попри часткове зростання в останні роки, кількість чорношкірих партнерів в компаніях залишається нижче докризового рівня.

Партнер міжнародної юрфірми  Sheppard Mullin Richter & Hampton Девід Дуглас висуває аргумент за те, що заохочення розмаїття має бути кодифіковані у Типові правила Американської асоціації адвокатів  як етичне зобов’язання для юристів та юридичних фірм.

“Кожен адвокат несе професійний обов’язок прагнути усунути дискримінацію де-факто і де-юре,  противитися упередженості та заохочувати рівність, різноманітність та інтеграцію в юридичній професії”, — стверджує Девід

Недавно Комісія ААА з питань участі жінок у професійній діяльності опублікувала результати дослідження, присвяченого довгостроковим кар’єрам кольорових жінок у сфері права. Висновки вийшли невтішними: жінки з меншин, які залишаються в цій професії протягом 15 або більше років, стикаються з такими проблемами як: сприйняття їх як менш компетентних, обмежений доступ до вищих посад, відсутність наставників і спонсорів. 

Клієнти вимагають різноманітності

Протягом багатьох років генеральні юрисконсульти вимагають від фірм більшої підзвітності в цілях заохочення розмаїття.

У 2017 Палата делегатів ААА прийняла резолюцію №113, яка закликає юридичні департаменти корпорацій використовувати свою купівельну спроможність для розширення економічних можливостей для чорношкірих адвокатів та юристів з національних меншин.

Економічне обґрунтування різноманітності вже доведено всіма дослідженнями, проведеними по цій темі, включаючи фундаментальні дослідження міжнародної консалтингової компанії Mckinsey & Co. Результати показують залежність між етнічним, культурним розмаїттям та прибутковістю.

Аналогічно, дослідження центру ринкових досліджень Acritas показало, що юридичні фірми з “дуже різноманітними командами” отримали доходи на 25% більше, ніж пересічні команди.

Розсудливі фірми розуміють, що різноманітність не тільки запорука кращих результатів, але і вигода для бізнесу.

Але не всі сприйнятливі до таких думок. Вкорінені стереотипи змушують багатьох керівників діяти всупереч власним інтересам, не роблячи кроків до здійснення реальних змін. Це, звичайно, один з варіантів, але ця стратегія може не спрацювати у тривалій грі.

Автор: Назарій Стах

Джерело: news.bloomberglaw.com, abajournal.com, americanbar.org

Фото: Pexels