Про що розповіли на вебінарі АПУ щодо добору на посаду суддів


Асоціація правників України обговорила проблемне питання щодо добору на посаду суддів разом із адвокатами, суддями, міжнародними експертами та безпосередніми учасниками подій.

Безкінечний «Добір-2017» — чи є вихід із замкненого кола?

Історія кандидатів на посади суддів розпочалася у квітні 2017 року. Вони пройшли всі етапи підготовки та атестації — від початку та до моменту фінального екзамену. Проте під час перевірки результатів останнього повноваження членів ВККС були припинені. Врешті, 367 кандидатів на посади залишаються в підвішеному стані донині — це на тлі «пандемії кадрової нестачі» в судах.

Представники ж ВРП та ВККСУ взяти участь у заході змоги не мали. Модератор заходу — Сергій Гришко, член Ради Комітету АПУ з процесуального права.

Безкінечне реформування: незалежний погляд

Важливий момент будь-якої процедури — врешті вона має дійти до свого логічного завершення. Натомість процедура відбору суддів, як і реформування судів в Україні, кінця не мають, підкреслила Анна Адамська-Галант, колишня суддя, головна міжнародна експертка Проєкту ЄС «Право-Justice». Вона наголосила: якщо держава прагне незалежності судів, то має забезпечити гарантію їх стабільності. Україна ж в цьому процесі допустила низку грубих помилок. Перша — переоцінка власних інституційних сил, непропорційних реальному масштабу завдань. За словами експертки, спроба одночасно охопити процедури кваліфікаційного оцінювання суддів, формування ВС тощо була занадто амбітною. Перший крок до вирішення проблеми реформування — поступовість. Наступною проблемою пані Адамська-Галант назвала втрату ресурсів — не тільки фінансових, але і часу та людей, згадавши про 367 кандидатів на посади суддів. Примножує проблеми остання — щодо доступу до правосуддя.

Сумна статистика & шляхи її покращення

Відповідно до наведеної модератором заходу статистики, судова система України наразі працює тільки на 60%. Так, на сьогодні, правосуддя відправляє 4951 суддя, при цьому 1546 мають право на відставку. Кількість незакритих вакансій — 2210.

Проте згадавши про конкурси до ВС та ВАКС, радник з юридичних питань Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Святослав Ткачук зауважив, що не зважаючи на згадані проблеми, Україна все ж досягла певного успіху в кадрових процедурах. Для подолання ж кадрового голоду, за його словами, перш за все, необхідно вносити зміни до профільного суддівського законодавства та якнайшвидше розблокувати роботу ВККС для завершення конкурсів.

«Людина, яка все рахує»: про статистику зсередини

«Ми на порозі катастрофи»

Про кризову нестачу кадрів зазначила й Олена Кібенко, суддя Великої Палати Верховного Суду: «Ситуація катастрофічна. Фактично, реальні підрахунки не веде ніхто». За її словами, для усвідомлення реальних масштабів катастрофи потрібно розглядати статистику не з позиції наявних кадрів, а з погляду реальних потреб. Так, на ВС щороку припадає близько 4 мільйонів справ, при цьому навантаження на одного суддю першої інстанції — по 2000 справ, а це перевищення нормативів в 10 разів.

«Уявіть хірурга, у якого запланована 1 операція на день, а йому кажуть — візьми й зроби замість однієї десять операцій. Чи буде хоч одна з них ефективною?». Так, вітчизняна судова система опинилася в ситуації, коли судді працюють в умовах постійного перенавантаження та стресу.

«Система, яка не оновлюється, деградує»

За словами судді, система потребує негайного оновлення, а процедури — прискорення та спрощення. В іншому випадку система дуже скоро опиниться в стані повного занепаду. Так, щодня судді з багаторічним стажем йдуть у відставку, а нових кадрів не прибуває — повністю порушується принцип наступності знань та досвіду. При цьому кандидати резерву, перебуваючи у хронічно підвішеному стані, втрачають час і мотивацію.

Суди мають бути повністю незалежними, а судді — добропорядними. Тезу пані Адамської-Галант повторив старший партнер, адвокат ЮФ «Кушнір, Яким’як та Партнери» Олег Якимяк.Він наголосив: судова гілка влади має врешті стати повноцінною та рівноправною іншим. Незалежність та добропорядність при цьому — основа для такої її вибудови. Також він підкреслив, що ВККС має бути створена виключно після реформування ВРП: «Не треба поспішати. Будьмо поступові».

Погляд зсередини або вічне роздоріжжя

Про свою історію розповіли і безпосередні учасники процесу — кандидати з переліку 367 непризначених суддів. На момент, коли вони подавалися до конкурсу, навіть не підозрювали, що в системі наявні проблеми. Так, вони витратили значну кількість часу, зусиль, та поки — безрезультатно.

«Я просто підняла власну подану заяву, там зазначено: «33 роки». Зараз мені 37 і я, врешті, адвокат! Життя йде, а ми навіть не розуміємо, що нам робити, перебуваючи на якомусь вічному роздоріжжі», — підкреслила Юлія Байдуж.

АПУ вже висвітлювали проблему, спілкуючись із безпосередніми учасниками подій, і намагалася знайти її вирішення разом із адвокатами в спецсерії матеріалів «Проблема 367»:

  1. Погляд зсередини. Ч.1;
  2. Погляд зсередини. Ч.2;
  3. Погляд зсередини. Ч.3;
  4. Погляд адвокатів;
  5. Спільний погляд.

Переглянути запис вебінару можна за посиланням.

Фото: pixabay