Переселенці зможуть голосувати на місцевих виборах за місцем проживання – ЦВК


Центральна виборча комісія на засіданні 18 травня прийняла новий порядок зміни виборчої адреси, який надає можливість голосувати на місцевих виборах 2020 року внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання.

За це рішення проголосували 16 членів комісії, а постанова набирає чинності з 1 липня 2020 року..

Як зазначив заступник голови ЦВК Сергій Дубовик під час доповіді з цього питання, це – знаковий документ в історії ЦВК, який пройшов велике обговорення, як у колах фахівців, так і представниками громадськості.

“Разом ми писали цей документ, який відкриває можливості голосувати внутрішньо переміщеним особам, робить їх частиною територіальних громад, де вони фактично проживають. Ми врахували майже всі побажання, зробили все, щоб документ відповідав тим чаянням, які сьогодні є у громадян – брати участь у місцевих справах”, – зазначив він.

Планується, що місцеві вибори відбудуться 25 жовтня 2020 року. За заявою парламентської монобільшості, Верховна Рада ухвалить потрібні для цього рішення вже у середині липня.

Змінити виборчу адресу можна буде з моменту вступу цієї процедури в дію включно до п’ятого дня з початку виборчого процесу. Відповідно до ч. 1 ст. 195 Виборчого кодексу виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.

Виходячи з цього усі виборці, які хочуть змінити свою виборчу адресу, повинні зробити це в період трохи більший, ніж два місяці, з 1 липня до 9 вересня включно.

Нагадаємо також, що 2 грудня 2019 року ЦВК прийняла порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Документ передбачає подання заяви про зміну місця голосування через електронну форму, а також через уповноважену особу.

Відповідно до нової редакції документа, тимчасово змінити місце голосування, окрім зареєстрованих виборців, можуть і громадяни, які не мають зареєстрованого місця проживання (так званої прописки).

Зміна місця голосування відбувається як і лише на якийсь один з турів виборів, так і одночасно на обидва. Також виборець може подати письмову заяву через уповноважену особу, оформивши нотаріально завірену довіреність. Прийнятий порядок розповсюджується лише на вибори Президента та народних депутатів. 

Фото: Pexels